"Sroga Zima" Kacpra Kowalskiego w Krakowie

0
Marcin Grabowiecki
12 Wrzesień 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Galeria Pauza zaprasza na otwarcie wystawy Kacpra Kowalskiego - "Sroga Zima", na której zobaczymy zimowy pejzaż widziany z dystansu trzystu stóp ponad ziemią. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 15 września o godz. 19:00.
fot. Kacper Kowalski

Razem z Galerią Pauza zapraszamy na otwarcie wystawy Kacpra Kowalskiego zatytułowanej "Sroga Zima".

Fotografowany z powietrza, cykl Sroga zima" autorstwa Kacpra Kowalskiego zachwyca graficznością formy. Jest idealnym potwierdzeniem tezy, że fotograf musi patrzeć szerzej, a wyznacznikiem jego klasy jest to, czy naprawdę widzi więcej. Przy pierwszym spojrzeniu wydaje się, że mamy okazję obcować z abstrakcyjnym malarstwem czy może graficznym minimal-artem... Istotnie. Fotografie Kacpra Kowalskiego mogą wywoływać takie skojarzenia, ponieważ autor pokazuje prace będące niecodziennym zestawieniem faktur, linii i perspektyw, co jeszcze bardziej podkreśla ograniczona do minimum zimowa paleta kolorów - a wszystko to oglądamy z chłodnego dystansu trzystu stóp ponad ziemią. Barwne fotografie, jak czarno-białe rysunki, pozbawione wszystkich zbędnych ozdobników, przejmująco prawdziwe - nic dziwnego, autor z wykształcenia jest architektem. Wybór perspektywy i oszczędność formy sprawiają, że te fotografie studiujemy uważnie i bardzo powoli, z takim zachwytem, jak ogląda się stare mapy. Kacper uchwycił esencję tych pejzaży - pisze Łukasz Kuś.

Kacper Kowalski urodził się w 1977 roku w Gdańsku. Z wykształcenia architekt, jako fotograf specjalizuje się w zdjęciach z lotu ptaka. Wykorzystując niezwykłą perspektywę i kontrolę nad obrazem, jaką posiada będąc jednocześnie fotografem i pilotem, Kowalski pokazuje wzory, symetrie i asymetrie zazwyczaj niedostępne dla oka ludzkiego. Za swoje fotografie lotnicze Kacper Kowalski otrzymał nagrody i wyróżnienia w najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych: World Press Photo, Nikon Photo Contest International, Grand Press Photo, National Geographic, Pilsner Urquell International Photography Award (IPA), Sony Worlds Photography Awards. Na rynku międzynarodowym Kacper jest reprezentowany przez brytyjską agencję Panos Pictures, a na polskim rynku prasowym przez polską agencję fotografików Forum.

Kacper KowalskiSroga Zima

Wernisaż: 15.09.2011, godz. 19:00
Termin: 16.09-16.10.2011

Galeria Pauza
ul. Floriańska 18/5 (II piętro)
Kraków

fot. Kacper Kowalski
fot. Kacper Kowalski
fot. Kacper Kowalski
fot. Kacper Kowalski
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pejzaż postindustrialny, czyli życie w cieniu hałd
Pejzaż postindustrialny, czyli życie w cieniu hałd
Galeria Miejska BWA zaprasza na zbiorową wystawę polskich fotografów, którzy wzięli na warsztat tematy terenów poprzemysłowych i relacji człowieka do miejsca. Zdjęcia...
38
0
Historia pewnego projektu, czyli spotkanie z Karolem Tomaszewskim w ramach Fomei LIVE!
Historia pewnego projektu, czyli spotkanie z Karolem Tomaszewskim w ramach Fomei LIVE!
Już 27 maja będziecie mogli posłuchać o kulisach powstawania „neonowych” zdjęć fotografa, producenta oraz dyrektora kreatywnego warszawskiego studia Vidoq.
126
0
Wydarzenia towarzyszące tegorocznemu Miesiącowi Fotografii w Krakowie
Wydarzenia towarzyszące tegorocznemu Miesiącowi Fotografii w Krakowie
Dziś o 20:00 na fanpage’u MFK oficjalnie startuje tegoroczna odsłona festiwalu. Oto przegląd najbliższych wydarzeń, w których będziecie mogli uczestniczyć bez...
3
0
Powiązane artykuły