"W cieniu Trzeciej Rzeszy". Oficjalna fotografia słowacka z lat 1939-1945 w Warszawie

Zapraszamy do Starej Galerii ZPAF na wystawę fotografii pochodzących z lat 1939-1945 i przedstawiających powstanie i upadek państwa słowackiego. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 5 maja o godz. 18:00. Prezentowane na wystawie zdjęcia zostały udostępnione dzięki Słowackiemu Archiwum Narodowemu.

Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę fotografii słowackiej. Prezentowane zdjęcia pochodzą z oficjalnego archiwum słowackiej fotografii. Zrobione w latach 1939-1945 opowiadają historię państwa od momentu jego ukonstytuowania się, poprzez polityczny rozwój, wizje "pięknego jutra", aż po rozczarowanie społeczeństwa po bitwie pod Stalingradem, kolejne kroki ku upadkowi, zakończone bombardowaniem Bratysławy w 1944 r. Powstanie i upadek państwa słowackiego pokazane zostały w dwojaki sposób. Pierwszy koncentruje się na wątku świętowania, dokumentowanego w celach propagandowych, zafałszowujących historię. Drugi to fotograficzna rekonstrukcja wydarzeń odtworzonych niezwłocznie po ich zaistnieniu na potrzeby rządu. Wiele wydarzeń zostało zaaranżowanych wyłącznie dla potrzeb ich rejestracji i następnie upowszechnienia w mediach.

Relacje fotograficzne były zamawiane przez przez Departament Fotografii Słowackiego Biura Prasowego (STK) założony w 1938 i zlikwidowany w marcu 1945. Była to oficjalna agencja prasowa rządu słowackiego, z Departamentem Fotografii, jako integralną częścią jej struktury. Założycielem Departamentu był fotograf prasowy Joseph Cincík, z Ladislavem Rollerem, Jozefem Teslikiem, Kolomanem Cíchym, Antonem Tarkošem i innymi fotografami zajmującymi się fotografią reporterską zaproszonymi do współpracy. Prezentowane na wystawie zdjęcia zostały udostępnione dzięki Słowackiemu Archiwum Narodowemu.

Kuratorka wystawy: Bogunka Koklesova

Wystawa odbywa się w ramach VII Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej 2011.


W cieniu Trzeciej Rzeszy.Oficjalna fotografia słowacka z lat 1939-1945
Wernisaż: 5.05.2011, godz. 18:00
Termin: 6-28.05.2011

Galeria Stara ZPAF
pl. Zamkowy 8
Warszawa

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2