Wystawa "Divercity. Learning from Istanbul" w CSW Zamek Ujazdowski

Oprowadzanie kuratorskie to znakomita okazja do odwiedzenia wystawy "Divercity. Learning from Istanbul", którą możemy oglądać w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie do 7 listopada. W dwie kolejne soboty - 30 października oraz 6 listopada o godz. 12:00 o wystawie opowie nam Kaja Pawełek.
ALI TAPTIK, for Cityscale

Wystawa "Diverçity. Learning from Istanbul" to prezentacja artystów najmłodszej generacji z Turcji oraz innych krajów. Znajdziemy na niej prace wideo, instalacje oraz fotografie. Na uwagę zasługują prace Ali Taptika. W cyklu "White Lies" portretuje stambulskich wagarowiczów, a w niepokojącej, trzykanałowej projekcji "Nothing Suprising" zestawia fotografie z dwóch różnych cykli. Obrazy układają się w osobistą opowieść o życiu w mieście. Intrygująco wypadają również prace Basa Princen, który dokumentuje "nowe krajobrazy", które tworzą się w wyniku rozrastania się miasta.

Celem wyboru różnych prac, które w pewien sposób odnoszą się do Stambułu bądź mogłyby zostać z nim połączone, nie jest stworzenie określonej reprezentacji miasta, ale raczej próba znalezienia odpowiednika wielości fenomenów, które tworzą to, co nazywamy miastem, ale są niemożliwe do uchwycenia w jednym uogólnionym obrazie. Miasto oparte jest na niespodziance, tymczasowych relacjach, skrótach i zmiennych nastrojach. Jest również oparte na prawie i regulacjach, oficjalnych mapach i reprezentacjach, globalnych dążeniach, sprzecznych wizjach i ideologiach. Koncepcja wystawy zakłada połączenie dwóch z reguły oddzielnych perspektyw: urbanistyczno-architektonicznej, związanej z fizycznym mapowaniem miasta, rozwojem i społeczno-ekonomicznymi procesami z bardziej efemeryczną, imaginacyjną wizją tworzoną w obrębie sztuk wizualnych - piszą Kaja Pawełek i Serra Ozhan.
ALI TAPTIK, for Cityscale

Istotnym kontekstem dla prezentacji jest Warszawa, w której "postkomunistyczna kondycja" wciąż w dużym stopniu wpływa na kształtowanie przestrzeni publicznej, a bardzo często zmiana i publiczne zawłaszczenie przestrzeni dokonuje się indywidualnie, bądź jako wynik nieoficjalnej inicjatwy. Z jednej strony, dawne strategie przetrwania w mieście, formy handlu czy komunikacji szybko znikają. Jedną z kluczowych kwestii pozostaje pytanie, w jaki sposób ludzi spotykają się w mieście i mogą zachować twórczy społeczny potencjał. W jaki sposób wyobrażają sobie przyszłość i o czym marzą. W tym sensie, sformułowanie ucząc się od (learning from) działa w obydwie strony, ponieważ obydwa miasta uczą się ze swojej przeszłości, ale także najnowszych transformacji. W tym znaczeniu obydwa są potencjalnie otwartymi miastami, wciąż w procesie tworzenia na nowo i redefiniowania, jako fascynujące studia przypadku dla przyszłosci.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Divercity. Learning from Istanbul" przeprowadzi Kaja Pawełek.
Terminy: 30.10.2010, godz. 12:00
6.11.2010, godz. 12:00


Spotkanie odbędzie się w przestrzeni wystawy w galerii CSW na parterze.

Więcej informacji o wystawie znajdziemy na stronie: csw.art.pl

Divercity. Learning from Istanbul - wystawa zbiorowa
Termin: do 7.11.2010

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, Warszawa
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12