Wystawa "Potrzeba wody w Sudanie" Wojciecha Grzędzińskiego w Łodzi

Autor: Marcin Grabowiecki

4 Październik 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy na wystawę Wojciecha Grzędzińskiego "Potrzeba wody w Sudanie". Jest ona wsparciem akcji budowy studni w Sudanie przez Polską Akcję Humanitarną. Fotografie będziemy mogli oglądać w Galerii Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego w dniach 6-25 października.
fot. Wojciech Grzędziński

Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne oraz Polska Akcja Humanitarna zapraszają na otwarcie wystawy fotografii Wojciecha Grzędzińskiego "Potrzeba wody w Sudanie".

Sudan - pustkowia, trawiaste przestrzenie gdzieniegdzie poprzecinane ubitymi duktami. To przyroda decyduje, kiedy spadnie deszcz, kto będzie miał wodę i kto przeżyje kolejne miesiące. W miejscu, gdzie temperatura w cieniu dochodzi do pięćdziesięciu stopni, a wilgotność bliska jest zeru, brak wody to wyrok śmierci.

Długa kolejka baniaków na wodę wskazuje odległość do studni. Kobiety dniami i nocami czekają by napełnić dwudziestolitrowy pojemnik. Na jedną osobę przypada tu około sześciu litrów wody dziennie, często mniej. Musi to wystarczyć na gotowanie, picie, mycie. To jedna trzecia minimalnych potrzeb.

Brak wody to też brak higieny. Mieszanina pyłu i wyschniętych odchodów zwierzęcych unosząca się nad rozgrzaną ziemią to częste zagrożenie, zmiany najzwyklejszego zadrapania w śmiertelną infekcję. Brak opieki zdrowotnej sprawia, że ten kto dożywa 50 lat uważany jest za starca. Mówi dr Murray Trubshaw z Lekarzy bez Granic: "Tu nie ma kobiety, która nie straciłaby dziecka. A takie które straciły nawet czwórkę nie są rzadkością. Brak wody to główny problem ludzi w Sudanie".

fot. Wojciech Grzędziński

Polska Akcja Humanitarna misję w Sudanie Południowym prowadzi od 2006 roku. Ze środków zgromadzonych dzięki Kampanii Wodnej, oraz w ramach innych projektów, między innymi z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, udało się wywiercić i naprawić w sumie 46 studni. Zdarza się, że studnie są eksploatowane 24 godziny na dobę, a jedno ujęcie przypada nawet na 1500 mieszkańców.

Planujemy budowę kolejnych ujęć wody pitnej, bo wierzymy, że każda nowa studnia w znaczącym stopniu przyczynia się do rozwiązania kryzysu wodnego w tym kraju - mówi Janina Ochojska, założycielka PAH.

Wystawa ta jest wsparciem akcji budowy studni w Sudanie przez Polską Akcję Humanitarną. Chcemy wspólnie chcą skłonić widzów do refleksji i konkretnych działań. Partnerem wystawy jest Epson.

Wernisaż odbędzie się we wtorek 5 października 2010 o godz. 18.30 w Galerii ŁTF-u przy ul. Piotrkowskiej 102 w Łodzi. Wystawa będzie prezentowana do 25 października 2010.

fot. Wojciech Grzędziński

Wojciech Grzędziński. Fotograf, urodzony w 1980 roku w Warszawie. Studiował Stosowane Nauki Społeczne, Antropologię i Pedagogikę Rehabilitacyjną na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako etatowy fotoreporter dla "Super Ekspressu", "Rzeczpospolitej" i "Dziennika". Brał udział w warsztatach fotograficznych organizowanych przez agencję VII. Wielokrotny laureat polskich konkursów fotografii prasowej m.in. Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Photo. Za reportaż konfliktu zbrojnego w Gruzji otrzymał w 2009 trzecią nagrodę w konkursie World Press Photo w kategorii Reportaż/Wydarzenia; honorowe wyróżnienie w konkursie NPPA, oraz nagrodę Visa D'or News 2009 Award. Na polu fotografii interesuje go człowiek w jego codziennym otoczeniu jak i postawiony wobec sytuacji ekstremalnych.

fot. Wojciech Grzędziński

Wojciech GrzędzińskiPotrzeba wody w Sudanie

Wernisaż: 5.10.2010, godz. 18:30
Termin: 6-25.10.2010

Galeria Fotografii ŁTF,
ul. Piotrowska 102, Łódź

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
X-Summit 2024: oglądaj z nami na żywo prezentację nowych produktów Fujifilm
20 lutego rano w Tokio zostaną zaprezentowane nowości sprzętowe Fujifilm. Oficjalna prezentacja z cyklu X-Summit będzie transmitowana na żywo. Co ciekawego zobaczymy?
12
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Twórcy kina w obiektywie Piotra Jaxy - wystawa projektu "Cinematographers" w Warszawie
Piotr Jaxa od ponad 20 lat fotografuje operatorów filmowych z całego świata. Wybrane zdjęcia z projektu Cinematographers obejrzymy w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w...
4
Albumy fotograficzne sprzed 100 lat na wystawie w Muzeum Warszawy
Albumy fotograficzne sprzed 100 lat na wystawie w Muzeum Warszawy
Pod koniec lutego w Muzeum Warszawy rusza wystawa poświęcona albumom fotograficznym z lat 1850-1950. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć ponad sto niezwykle rzadko pokazywanych obiektów...
7
Powiązane artykuły