"Krajobraz podniebny" Tomasza Pacana w Ostrowcu Świętokrzyskim

W poniedziałek 9 sierpnia w Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim otwarta zostanie wystawa "Krajobraz podniebny", której autorem jest Tomasz Pacan. Zobaczymy na niej fotografie samolotów, wykonane w trakcie pokazów akrobatycznych.
fot. Tomasz Pacan
Zapraszamy na wernisaż wystawy Tomasza Pacana zatytułowanej "Krajobraz podniebny", który odbędzie się w poniedziałek 9 sierpnia o godz. 18:00 w Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Samoloty od wczesnego dzieciństwa wpisały się w krąg Jego zainteresowań - pisze o tworczości Pacana Tadeusz Czarnecki - Fascynuje go nie tylko sama w sobie maszyna czy pojedynczy jej element, ale przede wszystkim umiejętności pilotów, czyniących na pokazach lotniczych niewyobrażalne akrobacje. Pacan dotyka owych nieuchwytnych sytuacji, przybliża je na wyciągnięcie ręki. Fotografuje z ziemi wybrane fragmenty pokazu (beczka, pętla, przewrót, ślizg na ogon), tworząc obrazy pełne dynamiki, niepokoju - wyjątkowo sugestywnej ekspresji. Kadr wypełnia pojedynczym obiektem lub ich grupą w ustalonym szyku (schody w prawo lub lewo, ława, kwadrat, romb czy klin). Zamyka je w prostokącie, kwadracie, panoramie - kadrze, stosownie dobranym do fotografowanej sytuacji. Zarówno klasyczny prostokąt czy niewątpliwie trudny, neutralny kwadrat ma poza sobą. Eksperymentuje, odkrywa nowe możliwości. Rzeczywistość postrzega okiem filmowca, stąd panoramiczne ujęcia wyjęte niczym kadry z filmu.
fot. Tomasz Pacan
Tomasz Pacan - ur. 14 marca 1969 roku w Kielcach. Inżynier budownictwa lądowego, praktykujący w zawodzie od bez mała 15 lat. Fotograficznie realizuje się od dekady, od dwóch lat członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Świętokrzyskiego. Uczestnik wielu plenerów i wystaw, autor albumów "Samoloty moje spojrzenie" (2007), "Krajobraz podniebny" (2009). Żonaty, dwóch synów. Strona autora: www.tompac.pl.

Tomasz PacanKrajobraz podniebny
Wernisaż: 9.08, godz. 18:00

Galeria Fotografii MCK
Aleja 3 Maja 6
Ostrowiec Świętokrzyski

fot. Tomasz Pacan
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
4
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
4