Album "Black 63 - Latali dla takich jak ja" Tomasza Pacana

Dziś ukazał się album Tomasza Pacana zatytułowany "Black 63 - Latali dla takich jak ja". Znajdziemy w nim fotografie z pokazów lotniczych, dzięki którym autor dał się poznać szerszej publiczności kilka lat temu. Wydawnictwo dedykowane jest pamięci białoruskich pilotów, którzy zginęli 30 sierpnia 2009 w trakcie XI Air Show w Radomiu.
Album "Black 63 - Latali dla takich jak ja" poświęcony jest pamięci pilotów białoruskiego Su-27UBM nr boczny 63, płk. Aleksandrowi Marfickiemu oraz płk. Aleksandrowi Żurawlewiczowi, którzy tragicznie zginęli 30 sierpnia 2009 w trakcie pokazu na XI Air Show w Radomiu.

Tak wspomina spotkanie z pilotami Tomasz Pacan:

Czekając na przylot brytyjskiej grupy Red Arrows obserwowałem rozbawioną grupę Holendrów a wśród nich czterech, jak się niebawem okazało Białorusinów. Nie pamiętam dokładnie okoliczności poprzedzających, ale w pewnej chwili jeden z nich do przechodzącej grupy Polaków krzyknął "ja pilot su dwactat siem". No takiej okazji przegapić nie mogłem, w tubie miałem ponad metrowej szerokości wydruk Su. Podszedłem do pilota i łamanym rosyjskim poprosiłem go o autograf, jak się za chwilę okazało był to pułkownik Aleksander Marficki, do miejsca gdzie do podpisu miałem rozłożone zdjęcie, podeszła jeszcze jedna osoba w jasnym uniformie, był to pułkownik Aleksander Żurawlewicz.

Na widok zdjęcia płk. Marficki trochę się zdziwił, zdjęcie nie przedstawiało całej sylwetki samolotu a tylko jej spód w części silnikowej, zapytał:
- eta nasz?
- eta wasz - opowiedziałem
- z wcziera?
- z wcziera
W tym momencie nastąpiły konsultacje pomiędzy pilotami czy aby na pewno mają pisać cyrylicą? Pomimo moich nalegań napisali po naszemu.

Widać było, że pułkownik Marficki jest bardzo podekscytowany sobotnim popołudniem, był bardzo dynamiczny a na jego twarzy gościł cały czas uśmiech.

fot. Tomasz Pacan

Tomasz Pacan /tompac/ - ur. 14 marca 1969 roku w Kielcach. Inżynier budownictwa lądowego, praktykujący w zawodzie od ponad 15 lat. Fotograficznie realizuje się od dekady, od 2007 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Świętokrzyskiego. Uczestnik wielu plenerów i wystaw fotograficznych, autor albumów "Samoloty moje spojrzenie" (2007), "Krajobraz podniebny" (2009). Żonaty, dwóch synów.

Więcej informacji o autorze i jego twórczości na stronie: tompac.pl.

Album w postaci pliku pdf lub zip dostepny jest pod adresami:
tompac.pl/black63.zip [32,7MB]
tompac.pl/black63.pdf [32,7MB]

Aby obejrzeć plik pdf bezpośrednio w przeglądarce FireFox konieczne jest rozszerzenie wielkości pamięci podręcznej (Menu Narzędzia/ Opcje/ Zaawansowane - Pamięć podręczna) do przynajmniej 100MB.
fot. Tomasz Pacan

fot. Tomasz Pacan
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - test obiektywu
22 Lut 2019
Dziś sprawdzamy czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to pozycja, na którą czekali fotografowie systemu Sony E. Na papierze zoom ma wszystko, by nawiązać walkę z konkurencją, jednak jak wypada w praktyce?
0
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1