Album "Black 63 - Latali dla takich jak ja" Tomasza Pacana

0

Autor: Marcin Grabowiecki

30 Sierpień 2010
Artykuł na: 6-9 minut
Dziś ukazał się album Tomasza Pacana zatytułowany "Black 63 - Latali dla takich jak ja". Znajdziemy w nim fotografie z pokazów lotniczych, dzięki którym autor dał się poznać szerszej publiczności kilka lat temu. Wydawnictwo dedykowane jest pamięci białoruskich pilotów, którzy zginęli 30 sierpnia 2009 w trakcie XI Air Show w Radomiu.

Album "Black 63 - Latali dla takich jak ja" poświęcony jest pamięci pilotów białoruskiego Su-27UBM nr boczny 63, płk. Aleksandrowi Marfickiemu oraz płk. Aleksandrowi Żurawlewiczowi, którzy tragicznie zginęli 30 sierpnia 2009 w trakcie pokazu na XI Air Show w Radomiu.

Tak wspomina spotkanie z pilotami Tomasz Pacan:

Czekając na przylot brytyjskiej grupy Red Arrows obserwowałem rozbawioną grupę Holendrów a wśród nich czterech, jak się niebawem okazało Białorusinów. Nie pamiętam dokładnie okoliczności poprzedzających, ale w pewnej chwili jeden z nich do przechodzącej grupy Polaków krzyknął "ja pilot su dwactat siem". No takiej okazji przegapić nie mogłem, w tubie miałem ponad metrowej szerokości wydruk Su. Podszedłem do pilota i łamanym rosyjskim poprosiłem go o autograf, jak się za chwilę okazało był to pułkownik Aleksander Marficki, do miejsca gdzie do podpisu miałem rozłożone zdjęcie, podeszła jeszcze jedna osoba w jasnym uniformie, był to pułkownik Aleksander Żurawlewicz.

Na widok zdjęcia płk. Marficki trochę się zdziwił, zdjęcie nie przedstawiało całej sylwetki samolotu a tylko jej spód w części silnikowej, zapytał:
- eta nasz?
- eta wasz - opowiedziałem
- z wcziera?
- z wcziera
W tym momencie nastąpiły konsultacje pomiędzy pilotami czy aby na pewno mają pisać cyrylicą? Pomimo moich nalegań napisali po naszemu.

Widać było, że pułkownik Marficki jest bardzo podekscytowany sobotnim popołudniem, był bardzo dynamiczny a na jego twarzy gościł cały czas uśmiech.

fot. Tomasz Pacan

Tomasz Pacan /tompac/ - ur. 14 marca 1969 roku w Kielcach. Inżynier budownictwa lądowego, praktykujący w zawodzie od ponad 15 lat. Fotograficznie realizuje się od dekady, od 2007 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Świętokrzyskiego. Uczestnik wielu plenerów i wystaw fotograficznych, autor albumów "Samoloty moje spojrzenie" (2007), "Krajobraz podniebny" (2009). Żonaty, dwóch synów.

Więcej informacji o autorze i jego twórczości na stronie: tompac.pl.

Album w postaci pliku pdf lub zip dostepny jest pod adresami:

tompac.pl/black63.zip [32,7MB]

tompac.pl/black63.pdf [32,7MB]

Aby obejrzeć plik pdf bezpośrednio w przeglądarce FireFox konieczne jest rozszerzenie wielkości pamięci podręcznej (Menu Narzędzia/ Opcje/ Zaawansowane - Pamięć podręczna) do przynajmniej 100MB.

fot. Tomasz Pacan
fot. Tomasz Pacan
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Idea Content Authenticity Initiative jest prosta, jej wdrożenie może okazać się jednak dużo trudniejsze niż chciałoby Adobe.
1
0
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
  Od ponad pół roku branża ślubna przeżywa kryzys, z którego będzie dźwigać się jeszcze długo po opanowaniu sytuacji epidemiologicznej....
13
3
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
Ostatnia aukcja w Desa Unicum przyniosła nowy rekord na polskim rynku fotografii kolekcjonerskiej. Zdjęcie „Afghan Girl” zlicytowane zostało za rekordową sumę niemal...
22
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)