Portfolio Młodych "Kwartalnika Fotografia"

Nowy numer "Kwartalnika Fotografia" już w sprzedaży. Z tej okazji prezentujemy fotografie zwycięzcy kolejnej edycji konkursu "Portfolio młodych". O nagrodzonym cyklu Anny Kędziory pisze Aleksandra Śliwczyńska-Kupidura.
Anna Kędziora

Wakacje 2010 na odkrywce zamiast w Egipcie

Choć Anna Kędziora w swoim artystycznym staitements pisze o swoich pracach z serii: "Summer beach", że jej zdjęcia "dalekie były od sytuacji wakacyjnego lenistwa", to ja i tak jej nie wierzę. Ania Kędziora na pewno stosuje w swoich zdjęciach coś na kształt szeroko zakreślonych działań typu "product placement"(1) i reklamuje wycieczki do podkonińskich kopalń odkrywkowych(2), gdzie w zaciszu...

No właśnie - te prace nie są żadną utopią ani jakimś surrealistycznym krajobrazem. To dzieje się tu i teraz - jest to wizja nowego rodzaju odpoczynku - z dala od turystów, z dala od tłumów. Od dziś można odpoczywać w każdym miejscu, w każdym zakątku, pamiętając o zasadzie: na przekór tanim lotom w nieznane po Europie, wybieramy miejsca pod naszym miastem, w zasięgu ręki. Taka wizja odpoczywania nieopodal, a co najważniejsze: bez możliwości zatruwania środowiska spalanym paliwem podczas lotów tanimi liniami podczas lotu w nieznane. A zasada jest bardzo prosta: bierzemy leżaczki, klapki, strój kąpielowy, czasami parawan albo parasolkę, trochę wyobraźni w kieszeń i śmigamy jak najbliżej się da, lecz pod/za miasto. Pod Koninem to dopiero mają (nie wspominając już nic o bliskości czołowego przedstawiciela architektury sacro polo - Licheniu, w którego wnętrzach już przecież dawno temu sam Kobas Laksa zaprojektował Licheń Water Park).(3) Ktoś mógłby speszyć się i rzec, że zdjęcia inscenizowane są. No ale co z tego? Przecież pięknie oddają to co nas jeszcze czeka... Te zdjęcia to najnowsza oferta na rynku turystycznym. To miejsce gwarantuje ci, że przez chwilę będziesz mógł poczuć się zarówno jak na Lazurowym Wybrzeżu i jak na księżycu, kosmiczne to przecież krajobrazy, lub też jak na innym jeszcze teneryfiańskim wybrzeżu, gdzie piasek zmieszał się z pyłem wulkanicznym. Taka oferta dwa w jednym i na przekór wieśniackim wyjazdom do Egiptu, lecz w takich warunkach, w wykopkach nie odnajdziesz tego typu osób, które podróżują w ciepłe strony, nieważne gdzie i jak byle się wygrzać i nic nie robić. Na tego typu wycieczkach, które oferuje nam Ania Kędziora z jednej strony na tych plażach możesz wygrzać się jak na patelni, a z drugiej nieźle może cię przewiać. Duże otwarte przestrzenie sprzyjają długim spacerom. Takie wielkie przestrzenie będą stymulująco wpływać na twoje myśli, które nie będą skrępowane żadną ciasnotą umysłową. Otwartość moi mili! Anna Kędziora kreuje przed nami nowe światy turystycznych wycieczek w celu wypoczynkowym. A co warto dodać: dla niektórych to miejsce mogło by się stać także miejscem pracy. Połączenie jednego z drugim - czemu nie? Wszystko za jednym zamachem, w jednej promocyjnej cenie!

Alternatywny sposób plażowania, wakacyjnego lenistwa...

Nie wiem jak Państwo, ale ja skorzystam z tej oferty, zapiszę się na taki turnus. Już widzę siebie z rozwianym włosem, na rowerze o zachodzie słońca jeżdżącą wzdłuż zachodniego wybrzeża tego podkonińskiego kurortu, a nocleg znajdę zapewne w tych wielkich maszynach-dźwigach.

Anna Kędziora (1982), absolwentka Filologii Angielskiej UAM oraz Fotografii na ASP w Poznaniu; mieszka i pracuje w Koninie; bierze udział w wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą.

Tekst: Aleksandra Śliwczyńska-Kupidura
Anna Kędziora

Anna Kędziora

Anna Kędziora

(1)Product placement - za wikipedia.org: (ang. umieszczenie produktu) - jedno z narzędzi marketingowych służące promocji produktów i usług. Mechanizm polega na umieszczeniu produktu w środku przekazu w taki sposób żeby przemawiał on do podświadomości odbiorcy i zachęcał go do używania bez przekazywania oczywistej i otwartej reklamy
(2)Anna Kędziora mieszka i pracuje w Koninie
(3)"Licheń Water Park" Kobasa Laksy powstał w ramach projektu: Hotel Polonia, patrz "Kwartalnik Fotografia" nr 28/2009
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7