Portfolio Młodych "Kwartalnika Fotografia"

Nowy numer "Kwartalnika Fotografia" już w sprzedaży. Z tej okazji prezentujemy fotografie zwycięzcy kolejnej edycji konkursu "Portfolio młodych". O nagrodzonym cyklu Anny Kędziory pisze Aleksandra Śliwczyńska-Kupidura.
Anna Kędziora

Wakacje 2010 na odkrywce zamiast w Egipcie

Choć Anna Kędziora w swoim artystycznym staitements pisze o swoich pracach z serii: "Summer beach", że jej zdjęcia "dalekie były od sytuacji wakacyjnego lenistwa", to ja i tak jej nie wierzę. Ania Kędziora na pewno stosuje w swoich zdjęciach coś na kształt szeroko zakreślonych działań typu "product placement"(1) i reklamuje wycieczki do podkonińskich kopalń odkrywkowych(2), gdzie w zaciszu...

No właśnie - te prace nie są żadną utopią ani jakimś surrealistycznym krajobrazem. To dzieje się tu i teraz - jest to wizja nowego rodzaju odpoczynku - z dala od turystów, z dala od tłumów. Od dziś można odpoczywać w każdym miejscu, w każdym zakątku, pamiętając o zasadzie: na przekór tanim lotom w nieznane po Europie, wybieramy miejsca pod naszym miastem, w zasięgu ręki. Taka wizja odpoczywania nieopodal, a co najważniejsze: bez możliwości zatruwania środowiska spalanym paliwem podczas lotów tanimi liniami podczas lotu w nieznane. A zasada jest bardzo prosta: bierzemy leżaczki, klapki, strój kąpielowy, czasami parawan albo parasolkę, trochę wyobraźni w kieszeń i śmigamy jak najbliżej się da, lecz pod/za miasto. Pod Koninem to dopiero mają (nie wspominając już nic o bliskości czołowego przedstawiciela architektury sacro polo - Licheniu, w którego wnętrzach już przecież dawno temu sam Kobas Laksa zaprojektował Licheń Water Park).(3) Ktoś mógłby speszyć się i rzec, że zdjęcia inscenizowane są. No ale co z tego? Przecież pięknie oddają to co nas jeszcze czeka... Te zdjęcia to najnowsza oferta na rynku turystycznym. To miejsce gwarantuje ci, że przez chwilę będziesz mógł poczuć się zarówno jak na Lazurowym Wybrzeżu i jak na księżycu, kosmiczne to przecież krajobrazy, lub też jak na innym jeszcze teneryfiańskim wybrzeżu, gdzie piasek zmieszał się z pyłem wulkanicznym. Taka oferta dwa w jednym i na przekór wieśniackim wyjazdom do Egiptu, lecz w takich warunkach, w wykopkach nie odnajdziesz tego typu osób, które podróżują w ciepłe strony, nieważne gdzie i jak byle się wygrzać i nic nie robić. Na tego typu wycieczkach, które oferuje nam Ania Kędziora z jednej strony na tych plażach możesz wygrzać się jak na patelni, a z drugiej nieźle może cię przewiać. Duże otwarte przestrzenie sprzyjają długim spacerom. Takie wielkie przestrzenie będą stymulująco wpływać na twoje myśli, które nie będą skrępowane żadną ciasnotą umysłową. Otwartość moi mili! Anna Kędziora kreuje przed nami nowe światy turystycznych wycieczek w celu wypoczynkowym. A co warto dodać: dla niektórych to miejsce mogło by się stać także miejscem pracy. Połączenie jednego z drugim - czemu nie? Wszystko za jednym zamachem, w jednej promocyjnej cenie!

Alternatywny sposób plażowania, wakacyjnego lenistwa...

Nie wiem jak Państwo, ale ja skorzystam z tej oferty, zapiszę się na taki turnus. Już widzę siebie z rozwianym włosem, na rowerze o zachodzie słońca jeżdżącą wzdłuż zachodniego wybrzeża tego podkonińskiego kurortu, a nocleg znajdę zapewne w tych wielkich maszynach-dźwigach.

Anna Kędziora (1982), absolwentka Filologii Angielskiej UAM oraz Fotografii na ASP w Poznaniu; mieszka i pracuje w Koninie; bierze udział w wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą.

Tekst: Aleksandra Śliwczyńska-Kupidura
Anna Kędziora

Anna Kędziora

Anna Kędziora

(1)Product placement - za wikipedia.org: (ang. umieszczenie produktu) - jedno z narzędzi marketingowych służące promocji produktów i usług. Mechanizm polega na umieszczeniu produktu w środku przekazu w taki sposób żeby przemawiał on do podświadomości odbiorcy i zachęcał go do używania bez przekazywania oczywistej i otwartej reklamy
(2)Anna Kędziora mieszka i pracuje w Koninie
(3)"Licheń Water Park" Kobasa Laksy powstał w ramach projektu: Hotel Polonia, patrz "Kwartalnik Fotografia" nr 28/2009
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8