Portfolio Młodych "Kwartalnika Fotografia"

Nowy numer "Kwartalnika Fotografia" już w sprzedaży. Z tej okazji prezentujemy fotografie zwycięzcy kolejnej edycji konkursu "Portfolio młodych". O nagrodzonym cyklu Anny Kędziory pisze Aleksandra Śliwczyńska-Kupidura.
Anna Kędziora

Wakacje 2010 na odkrywce zamiast w Egipcie

Choć Anna Kędziora w swoim artystycznym staitements pisze o swoich pracach z serii: "Summer beach", że jej zdjęcia "dalekie były od sytuacji wakacyjnego lenistwa", to ja i tak jej nie wierzę. Ania Kędziora na pewno stosuje w swoich zdjęciach coś na kształt szeroko zakreślonych działań typu "product placement"(1) i reklamuje wycieczki do podkonińskich kopalń odkrywkowych(2), gdzie w zaciszu...

No właśnie - te prace nie są żadną utopią ani jakimś surrealistycznym krajobrazem. To dzieje się tu i teraz - jest to wizja nowego rodzaju odpoczynku - z dala od turystów, z dala od tłumów. Od dziś można odpoczywać w każdym miejscu, w każdym zakątku, pamiętając o zasadzie: na przekór tanim lotom w nieznane po Europie, wybieramy miejsca pod naszym miastem, w zasięgu ręki. Taka wizja odpoczywania nieopodal, a co najważniejsze: bez możliwości zatruwania środowiska spalanym paliwem podczas lotów tanimi liniami podczas lotu w nieznane. A zasada jest bardzo prosta: bierzemy leżaczki, klapki, strój kąpielowy, czasami parawan albo parasolkę, trochę wyobraźni w kieszeń i śmigamy jak najbliżej się da, lecz pod/za miasto. Pod Koninem to dopiero mają (nie wspominając już nic o bliskości czołowego przedstawiciela architektury sacro polo - Licheniu, w którego wnętrzach już przecież dawno temu sam Kobas Laksa zaprojektował Licheń Water Park).(3) Ktoś mógłby speszyć się i rzec, że zdjęcia inscenizowane są. No ale co z tego? Przecież pięknie oddają to co nas jeszcze czeka... Te zdjęcia to najnowsza oferta na rynku turystycznym. To miejsce gwarantuje ci, że przez chwilę będziesz mógł poczuć się zarówno jak na Lazurowym Wybrzeżu i jak na księżycu, kosmiczne to przecież krajobrazy, lub też jak na innym jeszcze teneryfiańskim wybrzeżu, gdzie piasek zmieszał się z pyłem wulkanicznym. Taka oferta dwa w jednym i na przekór wieśniackim wyjazdom do Egiptu, lecz w takich warunkach, w wykopkach nie odnajdziesz tego typu osób, które podróżują w ciepłe strony, nieważne gdzie i jak byle się wygrzać i nic nie robić. Na tego typu wycieczkach, które oferuje nam Ania Kędziora z jednej strony na tych plażach możesz wygrzać się jak na patelni, a z drugiej nieźle może cię przewiać. Duże otwarte przestrzenie sprzyjają długim spacerom. Takie wielkie przestrzenie będą stymulująco wpływać na twoje myśli, które nie będą skrępowane żadną ciasnotą umysłową. Otwartość moi mili! Anna Kędziora kreuje przed nami nowe światy turystycznych wycieczek w celu wypoczynkowym. A co warto dodać: dla niektórych to miejsce mogło by się stać także miejscem pracy. Połączenie jednego z drugim - czemu nie? Wszystko za jednym zamachem, w jednej promocyjnej cenie!

Alternatywny sposób plażowania, wakacyjnego lenistwa...

Nie wiem jak Państwo, ale ja skorzystam z tej oferty, zapiszę się na taki turnus. Już widzę siebie z rozwianym włosem, na rowerze o zachodzie słońca jeżdżącą wzdłuż zachodniego wybrzeża tego podkonińskiego kurortu, a nocleg znajdę zapewne w tych wielkich maszynach-dźwigach.

Anna Kędziora (1982), absolwentka Filologii Angielskiej UAM oraz Fotografii na ASP w Poznaniu; mieszka i pracuje w Koninie; bierze udział w wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą.

Tekst: Aleksandra Śliwczyńska-Kupidura
Anna Kędziora

Anna Kędziora

Anna Kędziora

(1)Product placement - za wikipedia.org: (ang. umieszczenie produktu) - jedno z narzędzi marketingowych służące promocji produktów i usług. Mechanizm polega na umieszczeniu produktu w środku przekazu w taki sposób żeby przemawiał on do podświadomości odbiorcy i zachęcał go do używania bez przekazywania oczywistej i otwartej reklamy
(2)Anna Kędziora mieszka i pracuje w Koninie
(3)"Licheń Water Park" Kobasa Laksy powstał w ramach projektu: Hotel Polonia, patrz "Kwartalnik Fotografia" nr 28/2009
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
3
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
3
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0