„Kruche medium“ Macieja Frąckowiaka to różne spojrzenia na fotografię

Autor: Michał Chrzanowski

12 Luty 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

13 rozmów ze znakomitymi fotografami, którzy opowiadają o sobie i przy okazji o fotografii, albo odwrotnie - tak najlepiej możemy w kilku słowach opisać „Kruche medium. Rozmowy o fotografii“ autorstwa Macieja Frąckowiaka. Książka jest już dostępna na stronie wydawnictwa PIX.HOUSE.

„Kruche medium. Rozmowy o fotografii“ Macieja Frąckowiaka to książka zawierająca 13 wywiadów o fotografii i zmianie. Autor rozmawiał z Konradem Pustołą, Krzysztofem Pijarskim, Mariuszem Foreckim, Bogusławem Biegowskim, Cecylią Malik, Wojciechem Wilczykiem, Agnieszką Pajączkowską, Anną Beatą Bohdziewicz, Katarzyną Czarnotą, Pawłem Szypulskim, Krzysztofem Millerem, Michałem Szlagą i Adrianem Wykrotą.  Natomiast wywiady podsumowuje tekst Rafała Drozdowskiego.

- W rozmowach przeprowadzonych przez Macieja Frąckowiaka nikt nikomu niczego nie radzi, tym bardziej - nie poucza. Wszyscy opowiadają o sobie i przy okazji o fotografii albo odwrotnie. Prawdziwym tematem tych rozmów nie jest już jednak ani techniczno-warsztatowa strona fotografii, ani jej estetyka czy „istota”; nie są nim również historie fotografów. Zamiast tego, powodem spotkania i perspektywą opisu zdjęć oraz projektów staje się ich performatywność - potencjał sprawczy, rozumiany jako zdolność fotografii do dokonywania zmian świata, na jakimś odcinku. W tym ujęciu, dobre zdjęcia i projekty to takie, które są więziotwórcze, upowszechniają nowe wzory solidarności, skutkują alternatywnymi formami współpracy, czy pogłębiają wrażliwość. Mają też sprawić, że powiązane ze sobą na nowe sposoby jednostki i instytucje zaczną coś robić, najlepiej razem pracować na rzecz pozytywnej różnicy - podsumowuje Rafał Drozdrowski.

Kruche medium. Rozmowy o fotografii

 • Autor: Maciej Frąckowiak
 • Projekt graficzny: Andrzej Dobosz
 • Redakcja wstępna: Anna Molter
 • Redakcja i korekta: Iwona Torbicka
 • Wydawca: PIX.HOUSE
 • Miejsce wydania: Poznań
 • Format: 15x21cm
 • Liczba stron: 343
 • Nakład: podstawowy 250 sztuk / autorski 250 sztuk
 • Język: polski
 • Okładka: twarda
 • Cena: 69 zł

Książkę „Kruche medium. Rozmowy o fotografii“ Macieja Frąckowiaka można już zamówić za pośrednictwem strony pix.house.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17
Zimowe wydanie Digital Camera Polska w sprzedaży
Zimowe wydanie Digital Camera Polska w sprzedaży
Na półkach sklepowych znajdziecie zimowy numer Digital Camera Polska. To aż 150 stron fotograficznych porad i inspiracji!
1
"Notatki z Warszawy - nowy album Chrisa Niedenthala to opowieść o stolicy od lat 70. po współczesność
"Notatki z Warszawy - nowy album Chrisa Niedenthala to opowieść o stolicy od lat 70. po...
Nakładem Domu Spotkań z Historią debiutuje najnowszy album słynnego fotoreportera Chrisa Niedenthala. „Notatki z Warszawy” to 150 ujęć ukazujących miasto, które pięć dekad temu stało...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)