„Kruche medium“ Macieja Frąckowiaka to różne spojrzenia na fotografię

Autor: Michał Chrzanowski

12 Luty 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

13 rozmów ze znakomitymi fotografami, którzy opowiadają o sobie i przy okazji o fotografii, albo odwrotnie - tak najlepiej możemy w kilku słowach opisać „Kruche medium. Rozmowy o fotografii“ autorstwa Macieja Frąckowiaka. Książka jest już dostępna na stronie wydawnictwa PIX.HOUSE.

„Kruche medium. Rozmowy o fotografii“ Macieja Frąckowiaka to książka zawierająca 13 wywiadów o fotografii i zmianie. Autor rozmawiał z Konradem Pustołą, Krzysztofem Pijarskim, Mariuszem Foreckim, Bogusławem Biegowskim, Cecylią Malik, Wojciechem Wilczykiem, Agnieszką Pajączkowską, Anną Beatą Bohdziewicz, Katarzyną Czarnotą, Pawłem Szypulskim, Krzysztofem Millerem, Michałem Szlagą i Adrianem Wykrotą.  Natomiast wywiady podsumowuje tekst Rafała Drozdowskiego.

- W rozmowach przeprowadzonych przez Macieja Frąckowiaka nikt nikomu niczego nie radzi, tym bardziej - nie poucza. Wszyscy opowiadają o sobie i przy okazji o fotografii albo odwrotnie. Prawdziwym tematem tych rozmów nie jest już jednak ani techniczno-warsztatowa strona fotografii, ani jej estetyka czy „istota”; nie są nim również historie fotografów. Zamiast tego, powodem spotkania i perspektywą opisu zdjęć oraz projektów staje się ich performatywność - potencjał sprawczy, rozumiany jako zdolność fotografii do dokonywania zmian świata, na jakimś odcinku. W tym ujęciu, dobre zdjęcia i projekty to takie, które są więziotwórcze, upowszechniają nowe wzory solidarności, skutkują alternatywnymi formami współpracy, czy pogłębiają wrażliwość. Mają też sprawić, że powiązane ze sobą na nowe sposoby jednostki i instytucje zaczną coś robić, najlepiej razem pracować na rzecz pozytywnej różnicy - podsumowuje Rafał Drozdrowski.

Kruche medium. Rozmowy o fotografii

 • Autor: Maciej Frąckowiak
 • Projekt graficzny: Andrzej Dobosz
 • Redakcja wstępna: Anna Molter
 • Redakcja i korekta: Iwona Torbicka
 • Wydawca: PIX.HOUSE
 • Miejsce wydania: Poznań
 • Format: 15x21cm
 • Liczba stron: 343
 • Nakład: podstawowy 250 sztuk / autorski 250 sztuk
 • Język: polski
 • Okładka: twarda
 • Cena: 69 zł

Książkę „Kruche medium. Rozmowy o fotografii“ Macieja Frąckowiaka można już zamówić za pośrednictwem strony pix.house.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
Podczas wczorajszej inauguracji Fotofestiwalu poznaliśmy zwycięzców konkursu na najlepszą Fotograficzną Publikację Roku. Główną nagrodę otrzymała książka „Antologia spojrzeń”, będąca...
2
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na premierę zina, który podsumowuje ostatni rok jego działalności. Publikacja prezentuje zdjęcia 23 członków TTF-u.
6
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Autor tegorocznego projektu...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)