Ważne nowości w Adobe Photoshop i Lightroom. Zobacz, co wprowadzają jesienne aktualizacje

Autor: Maciej Luśtyk

19 Październik 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Podczas tegorocznej konferencji Adobe Max 2022 zaprezentowało nowości, o które wzbogacony zostanie pakiet Creative Cloud. Zobaczcie, co nowego czeka na was w aplikacjach PS, LR.

Coroczna konferencja Adobe Max to festiwal technologicznych nowości i ciekawy wgląd w to, nad czym aktualnie pracuje gigant branży postprodukcji i edycji obrazu. Tym razem prezentowane nowinki w dużym stopniu zbiegły się z aktualizacją pakietu Adobe CC. Zobaczmy więc, co czeka na użytkowników w najnowszych odsłonach aplikacji Adobe Photoshop i Lightroom.

Główne nowości programowe dotyczą szeroko pojętego maskowania - funkcji, której obsługa w ciągu ostatnich kilku lat została znacznie uproszczona, m.in. dzięki wprowadzonej w 2020 roku opcji automatycznego zaznaczania obiektów. Najwięcej w tym zakresie oferuje nowa wersja Photoshopa.

Adobe Photoshop - nowości (Jesień 2022)

W ramach najnowszej aktualizacji narzędzie automatycznego zaznaczania obiektu rozpoznaje więcej obiektów i jeszcze lepiej radzi sobie z maskowaniem szczegółów. Za jego pomocą łatwiej też zaznaczać całe obszary zdjęcia, jak niebo, woda, drzewa itp.

Oprócz tego Photoshop wprowadza nową funkcję szybkiego usuwania obiektów ze zdjęć. Klikając na dany obiekt ze skrótem klawiaturowym Shift+Delete spowodujemy automatycznie jego usunięcie i wypełnienie pozostałego po nim obszaru.

Nowy Photoshop usprawnia także działanie filtrów opartych o sieci neuronowe (Neural Filters) i wprowadza filtr służący łatwemu restaurowaniu starych fotografii. Oprócz tego, w aplikacji PS pojawia się także opcja wygodnej migracji tekstu z i do programu Illustrator, funkcja udostępniana prac do podglądu (wersja beta), możliwość zapisywania dodatkowych metadanych na temat edycji (Content Credentials) czy bardziej rozbudowane możliwości linii pomocniczych i opcję nakładania tekstur 3D.

Podobne nowości zawitały do programu Photoshop w wersji na Ipada. Otrzymujemy więc funkcję automatycznego usuwania tła i zaznaczaniu modeli w przypadku zdjęć portretowych, błyskawicznego wypełniania obszarów za pomocą narzędzia Content Aware Fill czy też popularne funkcje Auto Tone, Auto Color i Auto Contrast.

Więcej o nowościach w programie Photoshop przeczytacie tutaj.

Adobe Lightroom - nowości (Jesień 2022)

Nowe funkcje maskowania zawitały także oczywiście do Lightrooma. Od teraz w aplikacjach Lightroom, Lightroom Classic i Adobe Camera RAW jednym kliknięciem możemy więc zaznaczać postacie, obiekty i tło na zdjęciach. Zaznaczanie osób (Select People) działa zarówno na pojedyczne osoby, jak i całe grupy, a do tego pozwala na zaznaczanie także specyficznych obszarów, jak włosy, usta, oczy, zęby itp. Na tej samej zasadzie działa funkcja zaznaczania obiektów (Select Object).

Oprócz tego, w programie Lightroom możemy teraz skorzystać z możliwości oferowanych przez Adaptive Presets w fotografii portretowej. Możemy więc użyć danego presetu do automatycznego ulepszenia całej sylwetki lub też szybko edytować poszczególne jej elementy, używając zaprogramowanych funkcji do rozjaśniania zębów czy przyciemniania brwi.

We wszystkich wersjach Lightrooma pojawia się ponadto narzędzie Content-Aware Remove, które podobnie jak w przypadku Photoshopa, pozwoli łatwo usunąć niechciane obiekty i wypełnić zajmowane przez nie obszary. Pojawiają się ponadto pomniejsze nowości, jak opcja porównywania zdjęć i sterowania intensywnością lokalnych edycji w programie Lightroom CC czy funcja zamiany poszczególnych paneli edycji stronami w aplikacji Lightroom Classic

Więcej o nowościach w programie Photoshop przeczytacie tutaj.

Całą konferencję Adobe Max 2022 możecie obejrzeć poniżej.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Creators’ App - nowa apka do obsługi aparatów Sony już dostępna
Creators’ App - nowa apka do obsługi aparatów Sony już dostępna
Sony prezentuje nową aplikacje do zdalnej obsługi aparatu i przesyłania zdjęć, która da nam także dostęp do chmury Creators’ Cloud.
1
ClearCut Pro - automatyczne szparowanie zdjęć w chmurze Frame.io
ClearCut Pro - automatyczne szparowanie zdjęć w chmurze Frame.io
Skylum, producent programu Luminar zapowiada aplikację, która pozwoli automatycznie usunąć tło ze zdjęcia w chmurze w chwilę po wciśnięciu spustu migawki. Ma być to...
6
Creators’ Cloud - Sony chce mieć swoje Adobe CC. Czy to się może udać?
Creators’ Cloud - Sony chce mieć swoje Adobe CC. Czy to się może udać?
Sony otwiera swoją chmurę na zwykłych użytkowników. Nowa platforma służyć ma współpracy, edycji, przechowywaniu i wygodnemu przesyłaniu materiału, łącząc się z...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)