Ważne nowości w Adobe Photoshop i Lightroom. Zobacz, co wprowadzają jesienne aktualizacje

Autor: Maciej Luśtyk

19 Październik 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Podczas tegorocznej konferencji Adobe Max 2022 zaprezentowało nowości, o które wzbogacony zostanie pakiet Creative Cloud. Zobaczcie, co nowego czeka na was w aplikacjach PS, LR.

Coroczna konferencja Adobe Max to festiwal technologicznych nowości i ciekawy wgląd w to, nad czym aktualnie pracuje gigant branży postprodukcji i edycji obrazu. Tym razem prezentowane nowinki w dużym stopniu zbiegły się z aktualizacją pakietu Adobe CC. Zobaczmy więc, co czeka na użytkowników w najnowszych odsłonach aplikacji Adobe Photoshop i Lightroom.

Główne nowości programowe dotyczą szeroko pojętego maskowania - funkcji, której obsługa w ciągu ostatnich kilku lat została znacznie uproszczona, m.in. dzięki wprowadzonej w 2020 roku opcji automatycznego zaznaczania obiektów. Najwięcej w tym zakresie oferuje nowa wersja Photoshopa.

Adobe Photoshop - nowości (Jesień 2022)

W ramach najnowszej aktualizacji narzędzie automatycznego zaznaczania obiektu rozpoznaje więcej obiektów i jeszcze lepiej radzi sobie z maskowaniem szczegółów. Za jego pomocą łatwiej też zaznaczać całe obszary zdjęcia, jak niebo, woda, drzewa itp.

Oprócz tego Photoshop wprowadza nową funkcję szybkiego usuwania obiektów ze zdjęć. Klikając na dany obiekt ze skrótem klawiaturowym Shift+Delete spowodujemy automatycznie jego usunięcie i wypełnienie pozostałego po nim obszaru.

Nowy Photoshop usprawnia także działanie filtrów opartych o sieci neuronowe (Neural Filters) i wprowadza filtr służący łatwemu restaurowaniu starych fotografii. Oprócz tego, w aplikacji PS pojawia się także opcja wygodnej migracji tekstu z i do programu Illustrator, funkcja udostępniana prac do podglądu (wersja beta), możliwość zapisywania dodatkowych metadanych na temat edycji (Content Credentials) czy bardziej rozbudowane możliwości linii pomocniczych i opcję nakładania tekstur 3D.

Podobne nowości zawitały do programu Photoshop w wersji na Ipada. Otrzymujemy więc funkcję automatycznego usuwania tła i zaznaczaniu modeli w przypadku zdjęć portretowych, błyskawicznego wypełniania obszarów za pomocą narzędzia Content Aware Fill czy też popularne funkcje Auto Tone, Auto Color i Auto Contrast.

Więcej o nowościach w programie Photoshop przeczytacie tutaj.

Adobe Lightroom - nowości (Jesień 2022)

Nowe funkcje maskowania zawitały także oczywiście do Lightrooma. Od teraz w aplikacjach Lightroom, Lightroom Classic i Adobe Camera RAW jednym kliknięciem możemy więc zaznaczać postacie, obiekty i tło na zdjęciach. Zaznaczanie osób (Select People) działa zarówno na pojedyczne osoby, jak i całe grupy, a do tego pozwala na zaznaczanie także specyficznych obszarów, jak włosy, usta, oczy, zęby itp. Na tej samej zasadzie działa funkcja zaznaczania obiektów (Select Object).

Oprócz tego, w programie Lightroom możemy teraz skorzystać z możliwości oferowanych przez Adaptive Presets w fotografii portretowej. Możemy więc użyć danego presetu do automatycznego ulepszenia całej sylwetki lub też szybko edytować poszczególne jej elementy, używając zaprogramowanych funkcji do rozjaśniania zębów czy przyciemniania brwi.

We wszystkich wersjach Lightrooma pojawia się ponadto narzędzie Content-Aware Remove, które podobnie jak w przypadku Photoshopa, pozwoli łatwo usunąć niechciane obiekty i wypełnić zajmowane przez nie obszary. Pojawiają się ponadto pomniejsze nowości, jak opcja porównywania zdjęć i sterowania intensywnością lokalnych edycji w programie Lightroom CC czy funcja zamiany poszczególnych paneli edycji stronami w aplikacji Lightroom Classic

Więcej o nowościach w programie Photoshop przeczytacie tutaj.

Całą konferencję Adobe Max 2022 możecie obejrzeć poniżej.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Newell BattFindr - aplikacja, która pozwoli łatwo znaleźć zamiennik akumulatora do aparatu
Newell BattFindr - aplikacja, która pozwoli łatwo znaleźć zamiennik akumulatora do aparatu
Nie znasz się na symbolach i oznaczeniach i niie wiesz, jaki zamiennik akumulatora będzie odpowiedni dla Twojego sprzętu? Z pomocą...
0
Adobe Premiere otrzyma opcje generatywnej AI - nadchodzi prawdziwa rewolucja w edycji wideo
Adobe Premiere otrzyma opcje generatywnej AI - nadchodzi prawdziwa rewolucja w edycji wideo
Adobe zapowiada szereg nowych, opartych o układy generatywnej AI funkcji programu Premiere, które pozwolą robić rzeczy, jakie wcześniej wydawały się niemożliwe. Rewolucja w edycji...
8
DaVinci Resolve 19 - nowe funkcje AI, dokładniejszy grading, zarządzanie chmurą i setki usprawnień dla zawodowców
DaVinci Resolve 19 - nowe funkcje AI, dokładniejszy grading, zarządzanie chmurą i setki usprawnień...
Blackmagic Design prezentuje najnowszą wersję swojego programu do edycji wideo. W 19. odsłonie DaVinci Resolve znajdziemy masę usprawnień i nowe funkcje, które znacznie przyspieszą...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)