ON1 360° - fotograficzna chmura nowej generacji

0

Autor: Maciej Luśtyk

29 Kwiecień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Możliwość dostępu do materiału z dowolnego miejsca i obróbki na różnych urządzeniach to dziś dla wielu ważny element fotograficznego workflow. Nowa usługa ON1 ma być pod tym względem dużo bardziej praktyczna od usług Adobe, a przy tym przystępnie wyceniona.

O dalekosiężnych planach twórców ON1 dowiedzieliśmy się po raz pierwszy jesienią, gdy to zaprezentowano najnowszą wersję edytora ON1 Photo Raw 2020. Wtedy jednak nie wiedzieliśmy za wiele poza tym, że producent szykuje jakąś fotograficzną „usługę”. Dziś wiemy już o co było tyle hałasu i trzeba przyznać, że zupełnie nie bez powodu.

ON1 360° to bowiem chmura, która wydaje się robić dobrze to, co inni zrobili źle. Nie jest to bynajmniej pierwsza usługa w chmurze skierowana do fotografów. Możliwość synchronizacji plików na różnych urządzeniach i dysk sieciowy już od pewnego czasu oferuje choćby Adobe w ramach Planu Fotograficznego. Propozycja ON1 wygrywać ma jednak użytecznością.

Pełna kontrola nad materiałem, gdziekolwiek jesteś

Bo o ile w przypadku Adobe praca w chmurze obraca się wokół średnio lubianej i niezbyt często wykorzystywanej aplikacji Lightroom CC, w przypadku ON1 z chmurą synchronizuje się pełnoprawna wersja ON1 Photo RAW. Oprócz tego, dostęp do plików i edycji otrzymamy także z poziomu nowej, darmowej aplikacji mobilnej ON1 Photo Mobile na urządzenia z iOS i Androidem. Producent obiecuje, że mimo iż będzie to darmowy produkt, możliwości edycji nie będą znacznie odbiegać od wersji desktopowej. Oczywiście wszystkie edycje dokonane na telefonie, zostaną też zapisane w chmurze tak, byśmy mogli pracować nad zdjęciami już na komputerze.

Już samo skuteczne połączenie zwykłej pracy fotograficznej ze światem mobilnym wydaje się być propozycją wartą uwagi, ON1 ma jednak jeszcze kilka asów w rękawie. Przede wszystkim otrzymamy przyjazny ekosystem plików. Użytkownik będzie mógł dokładnie określić, które katalogi chce udostępniać w chmurze, a które np. na dyskach zewnętrznych i zawsze ma mieć nad tym pełną kontrolę. Chmura ON1 360% oferuje także swój własny bezstratnie skompresowany system plików RAW, które mają pomniejszać rozmiar zdjęć o około 25%, nie powodując przy tym widocznej straty w zakresie dynamicznym czy kolorystyce materiałów.

Chmura ON1 360% ma coś na każdą kieszeń. A dla tradycjonalistów ciągle pozostaje możliwość wykupienia jednorazowej licencji

Przy tym wszystkim, chmura ON1 została względnie przystępnie wyceniona. W przypadku planu rocznego, z dostępem do 1TB przestrzeni w chmurze i aplikacji ON1 Photo RAW, będziemy musieli zapłacić 977 zł. Ale jest też coś na płytszą kieszeń. Plan roczny z 200 GB w chmurze kosztuje już tylko 488 zł.

W czerwcu producent podać ma także ceny dla opłat miesięcznych (usługa rusza latem), a dla zainteresowanych zwykłą pracą ON1 Photo RAW nadal będzie dostępne w formie jednorazowo wykupywanej, dożywotniej licencji.

Wszystko to brzmi bardzo dobrze, szkoda jednak, że póki co możemy jedynie zgadywać jak sprawdzi się w praktyce. Zarówno ekosystem ON1 360°, jak i aplikacja mobilna ON1 Photo Mobile zostaną udostępnione użytkownikom na przełomie czerwca i lipca. Już teraz jednak można zamawiać usługę w przedsprzedaży, zgarniając przy tym darmową paczkę z presetami, LUT-ami i teksturami.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem on1.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Nikon Webcam Utility - aparaty jako kamery internetowe dla użytkowników Windowsa
Nikon Webcam Utility - aparaty jako kamery internetowe dla użytkowników Windowsa
Wzorem innych producentów, także i Nikon wypuszcza oprogramowanie, które umożliwi wykorzystywanie korpusów producenta w roli kamer internetowych. Póki co, wsparcie...
10
0
Boris FX Optics - efekty z Hollywood dla fotografów
Boris FX Optics - efekty z Hollywood dla fotografów
Nowe oprogramowanie cenionego producenta pozwoli stosować filmowe efekty i grading z hollywoodzkich produkcji podczas edycji nieruchomych zdjęć. Boris FX Optics to samodzielne oprogramowanie lub...
15
1
MyHeritage Photo Enhancer - sztuczna inteligencja, która da nowe życie starym fotografiom
MyHeritage Photo Enhancer - sztuczna inteligencja, która da nowe życie starym fotografiom
Układy AI to prawdopodobnie przyszłość edycji zdjęć. O ile jednak jeszcze nie robią furory w temacie postprodukcji, to już teraz są w stanie dokonać lepszej...
75
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)