Ważna aktualizacja Lightrooma, a wraz z nią sporo nowości

Ważna aktualizacja Lightrooma, a wraz z nią sporo nowości

Narzędzie do wzmacniania lub zmniejszania intensywności tekstur, lepsza kontrola nad przebarwieniami spowodowanymi aberracją chromatyczną, możliwość zdalnego współdzielenia albumów z innymi użytkownikami czy praktyczny dział tutoriali - to tylko kilka nowości, które pojawiły się wraz z majową aktualizacją Lightrooma.

Adobe przyzwyczaiło nas, że z każdą aktualizacją ekosystemu Lightrooma otrzymujemy nie tylko poprawę działania i wydajności, lecz także nową funkcjonalność, o którą często proszą najbardziej doświadczeni użytkownicy programu. Nie inaczej jest i tym razem. Majowe uaktualnienie wprowadza kilka praktycznych narzędzi do postprodukcji, jak również jest ukłonem w stronę osób, które dopiero co rozpoczęły pracę w Lightroomie.

- Majowa aktualizacja obejmują szereg znaczących usprawnień, które pomogą Ci stać się lepszym fotografem, łatwo współpracować i przenieść swój warsztat na wyższy poziom - zaznacza producent.

Nowe narzędzia do postprodukcji

Texture to pierwsza z nowości, którą znajdziemy z panelu Develop. To narzędzie ma na celu podkreślenie lub wygładzenie tekstur i faktur zarejestrowanych na zdjęciach. Izoluje tylko detale o średniej wielkości, dzięki czemu opcja ta może wygładzić skórę bez destrukcyjnego wpływania na szczegóły porów (zapewniając naturalny efekt wygładzania) lub zaakcentować włosy bez zwiększania obecności szumu lub minimalizowania efektu bokeh. Texture działa wspólnie w połączeniu z innymi narzędziami, takimi jak Clarity i Dehaze, jak również z pędzlem czy filtrami gradientowym i kołowym, co zapewni kolejne możliwości edycyjne. 

W Lightroomie Clasic znajdziemy teraz także Flat-Field Correction. Ta funkcja pomaga poprawić charakterystykę matrycy aparatu i obiektywu. Narzędzie przeanalizuje wybrane zdjęcie, a następnie usunie wszelkie nieprawidłowości kolorystyczne występujące z powodu kombinacji obiektywu i sensora. Otrzymany wynik zostanie zapisany w nowym pliku DNG.

Defringe to kolejne wcześniej niespotykane narzędzie, które znajdziemy w sekcji odpowiadającej za korektę wad optyki. Pomaga ono usunąć fioletowe lub zielone przebarwienia występujące na kontrastowych fragmentach kadru, które są spowodowane przez aberracje chromatyczne obiektywu. - Zalecamy włączenie pola wyboru „Usuń aberracje chromatyczne”. Następnie, jeśli nadal są widoczne kolorystyczne artefakty, użycie kroplomierza, aby wybrać obszar obrazu, który ma kolorowy prążek. Po jego zidentyfikowaniu program usunie przebarwienia - podkreśla producent.

Teraz także, w Lightroomie dla komputerów Mac OS i Windows oraz systemów iOS, Android i ChromeOS, można zapraszać za pomocą wiadomości e-mail innych do współtworzenia konkretnych albumów. Takie osoby mogą zdalnie wyświetlić lub przesłać wybrane przez siebie zdjęcia do danego katalogu. Gdy ktoś doda fotografię lub film, będziemy mieli dostęp do pełnej rozdzielczości w formacie dodanym do albumu, w tym do plików RAW.

Na tym nie koniec

W Lightroomie na iOS i Android (a wkrótce także na Mac OS i Windows) natrafimy nowy widok strony powitalnej, która wyświetli najnowsze wgrane zdjęcia, a także zaprezentuje nowe interaktywne samouczki i inspirujące tutoriale. - Oferują one unikalne podejście do nauki. Zamiast oglądać poradniki w innym oknie lub nawet na innym urządzeniu, a następnie próbować zastosować nabytą wiedzę w programie, interaktywne samouczki zapewniają dostęp do praktycznych porad bezpośrednio w Lightroomie, które przeprowadzą Cię przez każdą edycję, krok krok po kroku. Właściwie dopasujesz każdy suwak za pomocą wskazówek i instrukcji dostarczonych przez instruktorów - dodaje producent.

Do tego majowe uaktualnienie poprawia kilka pomniejszych błędów programowych, jak również wprowadza wsparcie dla najnowszych aparatów i obiektywów. Po więcej informacji o wprowadzonych nowościach odsyłamy bloga Adobe.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
0
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12