Luminar zostanie wzbogacony o układ AI nowej generacji. Czy obróbka sprowadzi się do obsługi jednego slidera?

0
Maciej Luśtyk
15 Kwiecień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Panel Accent AI to jedno z najciekawszych rozwiązań oferowanych przez program Luminar i rzecz, którą wyróżnia się spośród innych edytorów RAW. Czy jego kolejna generacja odmieni sposób edycji zdjęć?.

Rozwijany od kilku lat, program Luminar szybko zdobył uznanie osób szukających alternatywy dla produktów Adobe. Zwłaszcza po pojawieniu się jego najnowszej wersji wprowadzającej system katalogowania. Pod niektórymi względami nadal nie jest on tak uniwersalny i wydajny jak propozycja Adobe, ale od początku ma w rękawie asa w postaci układu “sztucznej inteligencji”, który automatycznie poprawia zdjęcia - wystarczy tylko przeciągnąć suwak Accent AI.

System AI mieliśmy okazję sprawdzić przy okazji premiery 3. edycji programu. Z ustawieniami suwaka raczej nie powinno się przesadzać, ale oferuje on bardzo dobry punkt wyjścia do dalszej obróbki. Może też okazać się wyjątkowo pomocny, gdy musimy na szybko “przerobić” wiele zdjęć i nie mamy czasu na zabawę z suwakami poszczególnych zakładek panelu Develop. Niedawno program otrzymał także bazujący na układach SI panel przeznaczony do szybkiej edycji nieba na zdjęciach, a teraz producent zapowiada “sztuczną inteligencję drugiej generacji”.

Sztuczna inteligencja zamiast panelu Develop?

Accent AI 2.0 znacznie lepiej radzić ma sobie w przypadkach, gdy na zdjęciach obecni są ludzie

Accent AI 2.0 pozbywać ma się występujących wcześniej problemów ze zbyt przesadnym nasycaniem barw czy też trudności, które towarzyszyły obróbce zdjęć portretowych z jego użyciem. Jak obiecuje producent, nowy system rozpoznaje obiekty na zdjęciach (w tym twarze i sylwetki ludzi) i jest w stanie znacznie lepiej dopasować poszczególne ustawienia dla danej ekspozycji. Według Skylum, w wielu wypadkach ma być w stanie w zupełności zastąpić nam pracę w panelu RAW Develop, co ograniczy nasza ingerencję w zdjęcie do kontroli pojedynczego suwaka.

Ponadto system dokonywać ma lokalnych korekt ze znacznie większą precyzją, a dodatkowo wyposażony ma być w zabezpieczenie, które zapobiegnie przedobrzeniu z obróbką. “Jeśli Accent AI, nie będzie  wstanie sprawić, by dany obiekt wyglądał lepiej, po prostu zostawi go w spokoju” - czytamy na stronie producenta.

Aktualizacja pod koniec kwietnia

Jak piszą twórcy, ich głównym celem jest uproszczenie procesu edycji zdjęć, a w przyszłości jego zupełna odmiana, która pozwoliłaby twórcom na znaczną oszczędność. Jeżeli system Accent AI 2.0 będzie tak dobry, jak zapowiada Skylum, jesteśmy ku temu na dobre drodze.

O możliwościach nowego układu SI przekonać mamy się już pod koniec kwietnia, gdy udostępniona zostanie aktualizacja programu. Uaktualnienie będzie dostępne do pobrania za darmo dla wszystkich dotychczasowych użytkowników programu. Na razie nie wiadomo czy nowa funkcja pojawi się także we wprowadzonej niedawno wersji Flex.

Więcej informacji i przykłady działania nowych algorytmów znajdziecie pod adresem skylum.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Adobe Photoshop Elements i Premiere Elements 2020 - automatyczne selekcje, kolorowanie czarno-białych zdjęć, retusz skóry i wiele więcej
Adobe Photoshop Elements i Premiere Elements 2020 - automatyczne selekcje, kolorowanie...
Nie każdy potrzebuje kombajnu w postaci pełnych wersji programów Photoshop czy Lightroom. Dla osób nie zajmujących się obróbką zdjęć i filmów zawodowo, Adobe ma...
24
0
Exposure X5 - alternatywa dla Lightrooma staje się coraz lepsza
Exposure X5 - alternatywa dla Lightrooma staje się coraz lepsza
Nowa generacja edytora RAW, który dla wielu może stać się zastępstwem dla Lightrooma wprowadza szereg nowości, w tym między innymi zaawansowane funkcje maskowania i...
11
0
Nadciąga znaczne usprawnienie funkcji Content-Aware Fill w Photoshopie
Nadciąga znaczne usprawnienie funkcji Content-Aware Fill w Photoshopie
Wypełnienie z uwzględnieniem zawartości, lub jak kto woli Content-Aware Fill, to funkcja której działanie w ostatnim czasie zaczęło zakrawać o magię. Programiści...
19
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)