Luminar 3 z systemem katalogowania zdjęć już dostępny w sprzedaży

Luminar 3 z systemem katalogowania zdjęć już dostępny w sprzedaży

Digital Asset Manager (DAM), czyli system katalogowania zdjęć, to rozwiązanie, którego do tej pory brakowało w Luminarze. Jednak z jego trzecią odsłoną otrzymamy nie tylko bibliotekę zdjęć, lecz także możliwość synchronizacji edycyjnych ustawień, dzięki czemu program ma wreszcie być mocną alternatywą Lightrooma.

Luminar to szybko rozwijający się program, który przez wielu fotografów uznawany jest za jedną z najbardziej kompletnych alternatyw Lightrooma na komputery Mac OS i Windows. Jednak do nawiązania wymiernej walki wciąż brakuje mu kilku narzędzi. Jednym z nich jest system katalogowania zdjęć Digital Asset Manager (DAM), który ma działać na podobnych zasadach jak panel Library w programie Adobe. Po raz pierwszy o DAM usłyszeliśmy pod koniec ubiegłego roku, ale mimo licznych i ważnych aktualizacji system pozostawał jedynie melodią przyszłości. Do teraz. Firma Skylum oficjalnie zaprezentowała program Luminar 3, który otrzymał wreszcie funkcjonalną bibliotekę zdjęć oraz możliwość synchronizacji edycyjnych ustawień na wielu zdjęciach.

Wydajność i funkcjonalność

- Fotografowie: czas pracować mądrzej, nie trudniej. Przenieś swoją kreatywność i obróbkę zdjęć na wyższy poziom dzięki zupełnie nowemu oprogramowaniu Luminar 3 z bibliotekami. Luminar 3 daje moc i elastyczność do tworzenia pięknych zdjęć na zupełnie nową skalę. Wyposażony w najmądrzejszy pojedynczy suwak na świecie, Luminar 3 pomaga tworzyć piękniejsze zdjęcia w krótszym czasie dzięki automatycznemu poprawianiu obrazów dzięki sztucznej inteligencji - zaznacza producent.

W efekcie system katalogowania zdjęć Digital Asset Manager jest „zwieńczeniem lat pracy, badań, analiz i konsultacji z fotografami“. Mamy otrzymać zoptymalizowanie narzędzie pod kątem szybkości i wydajności, które automatycznie uporządkuje zdjęcia według daty, miesiąca i roku, co ma pozwolić na łatwą nawigację pomiędzy obrazami. Ponadto można je oznaczyć kolorami lub gwiazdkami - podobnie jak w Lightroomie. Co więcej, mamy otrzymać także intuicyjną wyszukiwarkę, dzięki której szybko odnajdziemy poszukiwane zdjęcie.

Biblioteka Luminar 3 to konfigurowalny katalog, który jest prezentowany jako ściana zdjęć wyświetlanych z wszystkich dysków i nośników pamięci podłączonych do komputera, a także obrazów przechowywanych w chmurze. Co równie istotne - fotografie nie muszą być ponownie importowane do programu (tak jak w przypadku Lightrooma). Wszystko, co trzeba zrobić to wybrać konkretny folder, która ma zostać dodana do biblioteki. Poza tym wszelkie zmiany są dokonywane w czasie rzeczywistym - i to w oryginalnym folderze na komputerze.

Przed oficjalną prezentacją firma Skylum udostępniła wersję beta kilku testerom. Jednym z nich był fotograf i wykładowca, Rich Harrington miał możliwość sprawdzenia nowej odsłony programu. W poniższym niespełna 22-minutowym filmie rozkłada on na czynniki pierwsze Luminara 3 z systemem Digital Asset Manager i pokazuje zupełnie nowe narzędzia w akcji.

 

Ale biblioteka DAM nie ma być jedyną nowością Luminara. Wraz z nadchodzącą aktualizacją mamy otrzymać usprawniony i bardziej intuicyjny interfejs, szybką synchronizację ustawień obrazu, nawet z warstwami i teksturami, mnóstwo potężnych funkcji do edycji zdjęć z ponad 50 nowymi filtrami i warstwami wspomaganymi sztuczną inteligencją, opcję Luminar Looks, dzięki której jednym kliknięciem wyregulujemy ustawienia presetu, nowy kalendarz oraz przestrzeń roboczą. Ponadto Accent AI i AI Sky Enhancer to kolejne dwie nowe funkcje, które pomogą analizować i rozwiązywać problemy na wielu zdjęciach w celu ich jednoczesnej i szybkiej edycji.

Cena i dostępność

Luminar 3 jest już dostępny w sprzedaży w cenie 69 dolarów (dla nowych użytkowników). Natomiast dotychczasowi użytkownicy posiadający aktualną wersję programu uaktualnienie wprowadzające Digital Asset Manager otrzymają bezpłatnie. Zaprezentowana aktualizacja to pierwsze krok w ulepszeniu Luminara i budowania rozpoznawalnej marki. W efekcie firma pokazała także „roadmap“ uaktualnień, które zamierza wprowadzić w 2019 roku.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
3
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0