Koloryzacja czarno-białych zdjęć w kilka chwil? To możliwe dzięki stronie Colourise.sg

Koloryzacja czarno-białych zdjęć w kilka chwil? To możliwe dzięki stronie Colourise.sg

Chcesz zamienić stare monochromatyczne zdjęcia na kolorowe fotografie, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Strona Colourise.sg cały proces zrobi za Ciebie i to w zaledwie kilka sekund. Sprawdziliśmy, jak to rozwiązanie działa w praktyce.

Ostatnimi czasy koloryzowanie czarno-białych fotografii stało się coraz popularniejszym zajęciem. Jednak nadanie barw zdjęciom, które zostały zapisane w monochromatycznych tonach jest znacznie trudniejszym wyczynem. Jednym ze sposobów jest postprodukcja w programach graficznych. Niestety może zająć to mnóstwo czasu. I tutaj z pomocą przychodzą specjalnie zaprojektowane, „szybko uczące się“ programy, które bazują na sztucznej inteligencji. W tym miejscu warto przypomnieć Adobe Scribbler czy Algoritmię. Jednak teraz pojawiła się nowa strona do koloryzacji monochromatycznych zdjęć, która zapewnia imponujące efekty.

Kolorystyka vintage w kilka sekund

Colourise.sg to niezwykle minimalistyczna i intuicyjna strona, która została opracowana przez naukowców z GovTech (Government Technology Agency of Singapore). Jest niezwykle prosta w użyciu. Proces koloryzacji przebiega automatycznie, a do naszych zadań należy jedynie zaimportowanie wybranego zdjęcia. Co więcej, wgrane fotografie nie są w żaden sposób przechowywane na serwerach.

- Nasz model głębokiego uczenia najlepiej sprawdza się w przypadku obrazów o wyższej rozdzielczości, które w znacznym stopniu przedstawiają ludzi oraz naturalną scenerię. Celem koloryzacji jest wygenerowanie z monochromatycznej fotografii obrazu z kolorami, które są wiarygodne. Jednak nie gwarantuje to, że kolorowane zdjęcie będzie dokładnym odzwierciedleniem rzeczywistego zdjęcia w chwili naciśnięcia spustu migawki - zaznaczają twórcy strony.

Sprawdziliśmy, jak Colourise.sg działa w praktyce. W tym celu z banku zdjęć pobraliśmy dwa kolorowe obrazy (krajobraz i portret), w Photoshopie zamieniliśmy je na monochrom i następnie zaimportowaliśmy na stronę. Dodatkowo Colourise.sg przetestowaliśmy też na trzech różnych portretach, by zobaczyć jak radzi sobie z reprodukcją tonów skóry.

oryginalne zdjęcie

konwersja do monochromu

finalny efekt po koloryzacji

oryginalne zdjęcie

konwersja do monochromu

finalny efekt po koloryzacji

oryginalne zdjęcie

finalny efekt po koloryzacji

oryginalne zdjęcie

finalny efekt po koloryzacji

oryginalne zdjęcie

finalny efekt po koloryzacji

Jak możecie zauważyć na powyższych przykładach, strona Colourise.sg całkiem sprawnie poradziła sobie z koloryzacją oraz reprodukcją barw. Wprawdzie otrzymane efekty nieco różnią się od wyjściowych plików, ale wciąż są utrzymane w naturalnej charakterystyce. W większości sytuacji cały plan fotograficzny został pokolorowany - choć problemy pojawiają się przy bardziej skomplikowanych kadrach. Widać je na ostatnim portrecie, gdzie pewne fragmenty pozostały czarno-białe. Za minus musimy uznać fakt, że finalne pliki są eksportowane w najwyższej rozdzielczości 1800 px (w poziomie) i 1200 px (w pionie) po dłuższym boku, co może być pewnym ograniczeniem. Niemniej jednak Colourise.sg to obecnie jedno z bardziej zaawansowanych i funkcjonalnych rozwiązań służących koloryzacji monochromatycznych zdjęć.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
3
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0