Koloryzacja czarno-białych zdjęć w kilka chwil? To możliwe dzięki stronie Colourise.sg

2
Michał Chrzanowski
6 Marzec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Chcesz zamienić stare monochromatyczne zdjęcia na kolorowe fotografie, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Strona Colourise.sg cały proces zrobi za Ciebie i to w zaledwie kilka sekund. Sprawdziliśmy, jak to rozwiązanie działa w praktyce.

Ostatnimi czasy koloryzowanie czarno-białych fotografii stało się coraz popularniejszym zajęciem. Jednak nadanie barw zdjęciom, które zostały zapisane w monochromatycznych tonach jest znacznie trudniejszym wyczynem. Jednym ze sposobów jest postprodukcja w programach graficznych. Niestety może zająć to mnóstwo czasu. I tutaj z pomocą przychodzą specjalnie zaprojektowane, „szybko uczące się“ programy, które bazują na sztucznej inteligencji. W tym miejscu warto przypomnieć Adobe Scribbler czy Algoritmię. Jednak teraz pojawiła się nowa strona do koloryzacji monochromatycznych zdjęć, która zapewnia imponujące efekty.

Kolorystyka vintage w kilka sekund

Colourise.sg to niezwykle minimalistyczna i intuicyjna strona, która została opracowana przez naukowców z GovTech (Government Technology Agency of Singapore). Jest niezwykle prosta w użyciu. Proces koloryzacji przebiega automatycznie, a do naszych zadań należy jedynie zaimportowanie wybranego zdjęcia. Co więcej, wgrane fotografie nie są w żaden sposób przechowywane na serwerach.

- Nasz model głębokiego uczenia najlepiej sprawdza się w przypadku obrazów o wyższej rozdzielczości, które w znacznym stopniu przedstawiają ludzi oraz naturalną scenerię. Celem koloryzacji jest wygenerowanie z monochromatycznej fotografii obrazu z kolorami, które są wiarygodne. Jednak nie gwarantuje to, że kolorowane zdjęcie będzie dokładnym odzwierciedleniem rzeczywistego zdjęcia w chwili naciśnięcia spustu migawki - zaznaczają twórcy strony.

Sprawdziliśmy, jak Colourise.sg działa w praktyce. W tym celu z banku zdjęć pobraliśmy dwa kolorowe obrazy (krajobraz i portret), w Photoshopie zamieniliśmy je na monochrom i następnie zaimportowaliśmy na stronę. Dodatkowo Colourise.sg przetestowaliśmy też na trzech różnych portretach, by zobaczyć jak radzi sobie z reprodukcją tonów skóry.

oryginalne zdjęcie

konwersja do monochromu

finalny efekt po koloryzacji

oryginalne zdjęcie

konwersja do monochromu

finalny efekt po koloryzacji

oryginalne zdjęcie

finalny efekt po koloryzacji

oryginalne zdjęcie

finalny efekt po koloryzacji

oryginalne zdjęcie

finalny efekt po koloryzacji

Jak możecie zauważyć na powyższych przykładach, strona Colourise.sg całkiem sprawnie poradziła sobie z koloryzacją oraz reprodukcją barw. Wprawdzie otrzymane efekty nieco różnią się od wyjściowych plików, ale wciąż są utrzymane w naturalnej charakterystyce. W większości sytuacji cały plan fotograficzny został pokolorowany - choć problemy pojawiają się przy bardziej skomplikowanych kadrach. Widać je na ostatnim portrecie, gdzie pewne fragmenty pozostały czarno-białe. Za minus musimy uznać fakt, że finalne pliki są eksportowane w najwyższej rozdzielczości 1800 px (w poziomie) i 1200 px (w pionie) po dłuższym boku, co może być pewnym ograniczeniem. Niemniej jednak Colourise.sg to obecnie jedno z bardziej zaawansowanych i funkcjonalnych rozwiązań służących koloryzacji monochromatycznych zdjęć.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
To nie koniec niespodzianek Luminara. W najnowszej odsłonie zobaczymy także inteligentny system retuszu twarzy
To nie koniec niespodzianek Luminara. W najnowszej odsłonie zobaczymy także inteligentny system...
AI Skin Enhancer & Portrait Enhancer to dwie nowe funkcje oparte o układy AI, które wzbogacą imponująco zapowiadającą się 4. odsłonę aplikacji.
9
2
Nowa funkcja Auto Reframe w Adobe Premiere Pro pozwoli błyskawicznie dostosować format filmu do różnych platform i wyświetlaczy
Nowa funkcja Auto Reframe w Adobe Premiere Pro pozwoli błyskawicznie dostosować format filmu do...
Czy tego chcemy czy nie, media społecznościowe sprawiły, że pionowe wideo stało się faktem i klienci często wymagają przygotowania filmów także w takim wariancie. Na...
5
0
Photolemur 3 dostępny do pobrania za darmo. Automatycznie obrobi wasze zdjęcia
Photolemur 3 dostępny do pobrania za darmo. Automatycznie obrobi wasze zdjęcia
Photolemur to program, o którym zrobiło się głośno za sprawą tego, że dokonuje edycji zdjęć automatycznie, z minimalnym wkładem użytkownika. Teraz możecie go pobrać za...
67
10