Ważna aktualizacja Lightrooma. Zobacz, co tym razem zaserwowało nam Adobe

5
Michał Chrzanowski
4 Kwiecień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Zaprezentowana aktualizacja wprowadza sześć nowych profili Adobe RAW, ponad 40 wcześniej niespotykanych profili kreatywnych, zupełnie nową przeglądarkę profili oraz kilka ważnych funkcji i ulepszeń zarówno do wersji stacjonarnej, jak i mobilnej Lightrooma.

Profile kamery w programie Lightroom w końcu doczekały się poważnego uaktualnienia. Po pierwsze zakładka Camera Profiles (umieszczona na samym dole segmentu Develop) zmieniła swoją nazwę na Profiles. Po drugie została przeniesiony z działu Camera Calibration do zakładki Basic, dzięki czemu łatwiej odszukamy interesujące nas opcje. Jednak największą zmianą jest wprowadzenie przez producenta aż 6 nowych profili Adobe RAW, które mają gwarantować standardowy wygląd wyjściowy bez względu na to jakim aparatem zrobiono zdjęcie.

- Może to być niezwykle pomocne przy uaktualnianiu z jednej kamery do drugiej (nie musisz spędzać mnóstwa czasu na zastanawianiu się, jak sprawić, aby nowe zdjęcia pasowały do Twojego osobistego stylu) lub jeśli używasz wielu aparatów podczas jednej sesji, nie musisz się martwić o kilka zdjęć, które wyglądają zupełnie inaczej niż pozostałe - zaznacza Adobe.

Nowe punkty wyjścia do dalszej edycji

  • Adobe Color: zaprojektowano w celu poprawy wyglądu i renderowania ciepłych tonów, optymalizacji przejścia między określonymi zakresami kolorów i nieznacznego zwiększenia kontrastu początkowego zdjęć. Jako nowy domyślny profil został stworzony do pracy z najszerszą gamą zdjęć
  • Adobe Monochrome: jest on „świetnym punktem wyjścia" do każdego czarno-białego zdjęcia. Skutkuje lepszą separacją tonalną i kontrastem niż Adobe Standard przekonwertowany do monochromu
  • Adobe Landscape: tworzy bardziej żywe niebo i cieplejsze odcienie pozostałych fragmentów kadru
  • Adobe Neutral: zapewnia punkt wyjścia o bardzo niskim kontraście. Adobe twierdzi, że ten profil jest najbardziej przydatny „w przypadku zdjęć, w których chcesz mieć największą kontrolę lub które mają bardzo trudne zakresy tonalne"
  • Adobe Portrait: gwarantuje „większą kontrolę i lepszą reprodukcję odcieni skóry". Oznacza to mniejszy kontrast i nasycenie nałożone na odcienie skóry na zdjęciu, dzięki czemu masz większą kontrolę nad edycją tonów
  • Adobe Vivid: mocne i nasycone kolory, jako punkt wyjścia

Uwolnij swoją kreatywność

Ale na tym nie koniec. Adobe zaprezentowało także ponad 40 kreatywnych profili, które podzielono na cztery grupy: Artistic, Modern, Vintage oraz Black & White. Profile te mogą być stosowane zarówno do zdjęć RAW, jak i JPEG oraz są również wyposażone w suwak, dzięki któremu możemy lepiej zapanować nad wprowadzonym efektem. Co więcej profile zostały wyposażone w tabelę Lookup 3D (LUT) dla poziomu kontroli, która wcześniej była zarezerwowana wyłącznie dla Photoshopa.

Ponadto Adobe również rozpoczęło współpracę z popularnymi twórcami presetów Lightroom i udostępniło profile kolorystyczne lub monochromatyczne innych autorów - niektóre są już dostępne po aktualizacji Lightrooma. Należą do nich profile fotografów Briana Matiasha i Matta Kloskowskiego oraz firm takich jak RNI Films i Contrastly.

 

Udoskonalenia doczekała się także mobilna odsłona programu. Lightroom CC w wersji na Androida (oraz ChromeOS) został wyposażony w nową zakładkę Details, która zapewnia opcje ostrzenia obrazu i redukcji szumów. Poza tym dodano opcje ziarna, która wprowadza „realistyczną ziarnistość filmu" oraz udoskonalono kontrolę nad udostępnianiem obrazów w Lightroom CC Web.

Natomiast Lightroom CC w wersji iOS został uzupełniony o nową kartę Geometria, w której będziecie w stanie zminimalizować zniekształcenia obrazu za pomocą dedykowanych suwaków. Do programu dodano również te same opcje związane z ziarnistością. Dodatkowo Adobe wprowadziło tryb leworęcznej edycji na iPadzie.

Najnowsza aktualizacja Lightrooma jest już dostępna do pobrania. Po więcej informacji odsyłany na bloga Adobe.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Photolemur 3 dostępny do pobrania za darmo. Automatycznie obrobi wasze zdjęcia
Photolemur 3 dostępny do pobrania za darmo. Automatycznie obrobi wasze zdjęcia
Photolemur to program, o którym zrobiło się głośno za sprawą tego, że dokonuje edycji zdjęć automatycznie, z minimalnym wkładem użytkownika. Teraz możecie go pobrać za...
63
8
Aplikacja Nikon Snapbridge nareszcie pozwala na transfer plików RAW
Aplikacja Nikon Snapbridge nareszcie pozwala na transfer plików RAW
Dobra wiadomość dla osób, lubiących edytować swoje zdjęcia na urządzeniach mobilnych. Ale to nie jedyne nowości.
19
1
Nowe otwarcie ON1. Oprócz Photo RAW 2020, zobaczymy też edytor wideo, aplikację mobilną i usługę synchronizacji urządzeń
Nowe otwarcie ON1. Oprócz Photo RAW 2020, zobaczymy też edytor wideo, aplikację mobilną i usługę...
Aplikacja ON1 Photo RAW z każda kolejną odsłoną staje się poważniejszą konkurencją dla Lightrooma. Jednak apetyt programistów jest znacznie większy. Już niedługo...
17
0