Content-Aware - nowa funkcja Photoshopa CC, która usprawni kadrowanie

Content-Aware - nowa funkcja Photoshopa CC, która usprawni kadrowanie

Odpowiednie kadrowanie podczas postprodukcji może być bardzo uciążliwe lub wręcz niemożliwe - zwłaszcza, gdy nie chcemy utracić szczegółów znajdujących się na brzegach zdjęcia. Jednak wraz z zapowiadaną przez Adobe funkcją Content-Aware będziemy mogli skutecznie temu zapobiec.

Firma Adobe poinformowała, że wraz z planowaną aktualizacją programu Photoshop CC pojawi się zupełnie nowa funkcja Content-Aware. Dzięki niej nie tylko wygodnie wykadrujemy zdjęcie, lecz także - co ważniejsze - nie utracimy przy tym na jakości i rozmiarze obrazu.

Technologia stojąca za rozwiązaniem Content-Aware analizuje obszar znajdujący się przy brzegach i krawędziach zdjęcia. Dzięki temu na powstałe podczas kadrowania białe miejsca program nałoży wybrane fragmenty z odpowiednio pasującymi kolorami i fakturą.

 

Jak mogliśmy zauważyć na powyższym filmie, Content-Aware radzi sobie bardzo dobrze z oceną i doborem właściwych części planu fotograficznego. Warto jednak zauważyć, że zdecydowanie lepsze efekty osiągniemy w momencie edytowania fotografii, na których nie ma wielu detali lub są powtarzające się wzorów - przykładowo niebo lub podobnie wyglądające elementy krajobrazu. W innym wypadku będzie trzeba wspomóc się także innymi narzędziami, dzięki którym ze zdjęcia pozbędziemy się niepasujących fragmentów.

Zdaniem Adeobe, technologia zwiększająca efektywność podczas kadrowania była jedną z tych funkcji, którą domagali się fotografowie. Content-Aware wkrótce pojawi się jako aktualizacja programu Photoshop CC. Wraz z nią zostaną zaprezentowane nowe rozwiązania zwiększające możliwości programu. Jak na razie producent nie podał informacji, kiedy uaktualnienie będzie dostępne do pobrania. Więcej informacji znajdziecie na stronie blogs.adobe.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13