Content-Aware - nowa funkcja Photoshopa CC, która usprawni kadrowanie

Content-Aware - nowa funkcja Photoshopa CC, która usprawni kadrowanie

Odpowiednie kadrowanie podczas postprodukcji może być bardzo uciążliwe lub wręcz niemożliwe - zwłaszcza, gdy nie chcemy utracić szczegółów znajdujących się na brzegach zdjęcia. Jednak wraz z zapowiadaną przez Adobe funkcją Content-Aware będziemy mogli skutecznie temu zapobiec.

Firma Adobe poinformowała, że wraz z planowaną aktualizacją programu Photoshop CC pojawi się zupełnie nowa funkcja Content-Aware. Dzięki niej nie tylko wygodnie wykadrujemy zdjęcie, lecz także - co ważniejsze - nie utracimy przy tym na jakości i rozmiarze obrazu.

Technologia stojąca za rozwiązaniem Content-Aware analizuje obszar znajdujący się przy brzegach i krawędziach zdjęcia. Dzięki temu na powstałe podczas kadrowania białe miejsca program nałoży wybrane fragmenty z odpowiednio pasującymi kolorami i fakturą.

 

Jak mogliśmy zauważyć na powyższym filmie, Content-Aware radzi sobie bardzo dobrze z oceną i doborem właściwych części planu fotograficznego. Warto jednak zauważyć, że zdecydowanie lepsze efekty osiągniemy w momencie edytowania fotografii, na których nie ma wielu detali lub są powtarzające się wzorów - przykładowo niebo lub podobnie wyglądające elementy krajobrazu. W innym wypadku będzie trzeba wspomóc się także innymi narzędziami, dzięki którym ze zdjęcia pozbędziemy się niepasujących fragmentów.

Zdaniem Adeobe, technologia zwiększająca efektywność podczas kadrowania była jedną z tych funkcji, którą domagali się fotografowie. Content-Aware wkrótce pojawi się jako aktualizacja programu Photoshop CC. Wraz z nią zostaną zaprezentowane nowe rozwiązania zwiększające możliwości programu. Jak na razie producent nie podał informacji, kiedy uaktualnienie będzie dostępne do pobrania. Więcej informacji znajdziecie na stronie blogs.adobe.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0