Content-Aware - nowa funkcja Photoshopa CC, która usprawni kadrowanie

Content-Aware - nowa funkcja Photoshopa CC, która usprawni kadrowanie

Odpowiednie kadrowanie podczas postprodukcji może być bardzo uciążliwe lub wręcz niemożliwe - zwłaszcza, gdy nie chcemy utracić szczegółów znajdujących się na brzegach zdjęcia. Jednak wraz z zapowiadaną przez Adobe funkcją Content-Aware będziemy mogli skutecznie temu zapobiec.

Firma Adobe poinformowała, że wraz z planowaną aktualizacją programu Photoshop CC pojawi się zupełnie nowa funkcja Content-Aware. Dzięki niej nie tylko wygodnie wykadrujemy zdjęcie, lecz także - co ważniejsze - nie utracimy przy tym na jakości i rozmiarze obrazu.

Technologia stojąca za rozwiązaniem Content-Aware analizuje obszar znajdujący się przy brzegach i krawędziach zdjęcia. Dzięki temu na powstałe podczas kadrowania białe miejsca program nałoży wybrane fragmenty z odpowiednio pasującymi kolorami i fakturą.

 

Jak mogliśmy zauważyć na powyższym filmie, Content-Aware radzi sobie bardzo dobrze z oceną i doborem właściwych części planu fotograficznego. Warto jednak zauważyć, że zdecydowanie lepsze efekty osiągniemy w momencie edytowania fotografii, na których nie ma wielu detali lub są powtarzające się wzorów - przykładowo niebo lub podobnie wyglądające elementy krajobrazu. W innym wypadku będzie trzeba wspomóc się także innymi narzędziami, dzięki którym ze zdjęcia pozbędziemy się niepasujących fragmentów.

Zdaniem Adeobe, technologia zwiększająca efektywność podczas kadrowania była jedną z tych funkcji, którą domagali się fotografowie. Content-Aware wkrótce pojawi się jako aktualizacja programu Photoshop CC. Wraz z nią zostaną zaprezentowane nowe rozwiązania zwiększające możliwości programu. Jak na razie producent nie podał informacji, kiedy uaktualnienie będzie dostępne do pobrania. Więcej informacji znajdziecie na stronie blogs.adobe.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1
Panasonic Lumix GX9 - test aparatu
4 Mar 2019
GX9 to topowy model z „dalmierzowej” serii Lumix GX. Mocna specyfikacja, zamkniętą została w kompaktowym i solidnym body, a atutem jest też niewątpliwie atrakcyjna cena i bogactwo dostępnej optyki. Zobaczmy jak ten stylowy maluch sprawdza się w praktyce.
1