Content-Aware - nowa funkcja Photoshopa CC, która usprawni kadrowanie

Content-Aware - nowa funkcja Photoshopa CC, która usprawni kadrowanie

Odpowiednie kadrowanie podczas postprodukcji może być bardzo uciążliwe lub wręcz niemożliwe - zwłaszcza, gdy nie chcemy utracić szczegółów znajdujących się na brzegach zdjęcia. Jednak wraz z zapowiadaną przez Adobe funkcją Content-Aware będziemy mogli skutecznie temu zapobiec.

Firma Adobe poinformowała, że wraz z planowaną aktualizacją programu Photoshop CC pojawi się zupełnie nowa funkcja Content-Aware. Dzięki niej nie tylko wygodnie wykadrujemy zdjęcie, lecz także - co ważniejsze - nie utracimy przy tym na jakości i rozmiarze obrazu.

Technologia stojąca za rozwiązaniem Content-Aware analizuje obszar znajdujący się przy brzegach i krawędziach zdjęcia. Dzięki temu na powstałe podczas kadrowania białe miejsca program nałoży wybrane fragmenty z odpowiednio pasującymi kolorami i fakturą.

 

Jak mogliśmy zauważyć na powyższym filmie, Content-Aware radzi sobie bardzo dobrze z oceną i doborem właściwych części planu fotograficznego. Warto jednak zauważyć, że zdecydowanie lepsze efekty osiągniemy w momencie edytowania fotografii, na których nie ma wielu detali lub są powtarzające się wzorów - przykładowo niebo lub podobnie wyglądające elementy krajobrazu. W innym wypadku będzie trzeba wspomóc się także innymi narzędziami, dzięki którym ze zdjęcia pozbędziemy się niepasujących fragmentów.

Zdaniem Adeobe, technologia zwiększająca efektywność podczas kadrowania była jedną z tych funkcji, którą domagali się fotografowie. Content-Aware wkrótce pojawi się jako aktualizacja programu Photoshop CC. Wraz z nią zostaną zaprezentowane nowe rozwiązania zwiększające możliwości programu. Jak na razie producent nie podał informacji, kiedy uaktualnienie będzie dostępne do pobrania. Więcej informacji znajdziecie na stronie blogs.adobe.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Coolpix P1000 - pierwsze wrażenia
10 Lip 2018
Najnowszy Coolpix P1000 chce podbić serca miłośników superzoomów obiektywem o wyjątkowo dużym zakresie ogniskowych i wygodną ergonomią. Czy zdobędzie równie dużą popularność, co poprzednik, model P900?
3
Sony A7 III - test aparatu
6 Lip 2018
Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?
1
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
29 Cze 2018
Jeśli jesteście ciekawi, jak w boju wypada najnowsza bestia Sony, to mamy dobrą wiadomość. Profesjonalny teleobiektyw FE 400 mm f/2.8 GM OSS sprawdziliśmy na londyńskim torze wyścigowym Brooklands.
1
WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu
27 Cze 2018
Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.
1