Panasonic G VARIO 14-42 mm f/3.5-5.6 ASPH MEGA O.I.S - nowa wersja

Autor: Michał Sułkiewicz

7 Marzec 2010
Artykuł na: 4-5 minut
FOI 2010. Kolejną nowością zaprezentowaną na dzisiejszej konferencji podczas targów Focus On Imaging w Birmingham jest następca "kitowego" szkła 14-45 do aparatów Mikro 4/3 Panasonika. Szkło zostało przekonstruowane optycznie, ale zmiany są niewielkie.

Oferujący teraz ekwiwalent ogniskowych 28-84 mm obiektyw w stosunku do swojego poprzednika został został pozbawiony wyłącznika stabilizacji i otrzymał plastikowy bagnet. Będzie to teraz podstawowe szkło "kitowe" do Lumiksów z wymienną optyką.

Panasonic G VARIO 14-41 mm f/3.5-5.6 ASPH MEGA O.I.S

Informacja prasowa

Nowy, kompaktowy i lekki obiektyw typu standard zoom
LUMIX G VARIO 14-42mm / F3,5-5,6 ASPH. / MEGA O.I.S.

Warszawa, 7 marca 2010 r. - Panasonic z przyjemnością przedstawia nowy, wymienny obiektyw o standardowym zoomie, przeznaczony do systemu LUMIX G Micro i zgodny ze standardem Mikro Cztery Trzecie.

Dzięki bardzo małym rozmiarom i niewielkiej wadze, model LUMIX G VARIO 14-42mm / F3,5-5,6 ASPH. / MEGA O.I.S. jest niezwykle łatwy w przenoszeniu. Oferuje uniwersalny zakres zoomu, wynoszący 14-42 mm (odpowiednik 28-84 mm w aparatach na klisze 35mm). Sprawdza się on w szerokim zakresie scen, od dynamicznych krajobrazów aż po fotografię portretową. Obiektyw ten charakteryzuje się doskonałym kontrastem w całym zakresie przybliżania. Zastosowanie soczewek asferycznych poprawia charakterystykę optyczną, minimalizując zniekształcenia nawet w szerokim kącie 28 mm. Ta znakomita pod względem optycznym konstrukcja wykorzystuje wewnętrzny mechanizm ustawiania ostrości bazujący na silniku krokowym. Zapewnia to płynne działanie, pozwalające w pełni cieszyć się szybkim autofokusem w aparatach z serii LUMIX G.

Nowy model LUMIX G VARIO 14-42mm / F3,5-5,6 ASPH. / MEGA O.I.S. wykorzystuje mechanizm optycznej stabilizacji obrazu Panasonic MEGA O.I.S., który bardzo ułatwia wykonywanie ostrych zdjęć nawet przy słabym oświetleniu, ponieważ niweluje efekt drgania rąk. Jeżeli obiektyw zamontowany jest na aparatach z rodziny Lumix G Micro System, wówczas użytkownicy mogą wykorzystać mechanizmy kontrastowego AF oraz szeregu wygodnych funkcji, które na nim bazują.

Minimalna odległość ostrzenia wynosi zaledwie 30 cm nawet przy maksymalnym zoomie. Nowy obiektyw zapewnia maksymalne powiększenie fotograficzne na poziomie 0,32x (odpowiednik dla aparatów 35 mm). Okrągła przysłona zbudowana z siedmiu listków nadaje zdjęciom atrakcyjnej gładkości w obszarach będących poza polem ostrości, nawet jeżeli jest szeroko otwarta. W obiektywie zastosowano wielokrotnie powlekane soczewki, które zmniejszają do absolutnego minimum odblaski i refleksy, co pozwala uzyskać świetne parametry optyczne.

NazwaPanasonic Lumix G Vario 14-42 mm f/3.5-5.6 ASPH MEGA O.I.S.
Typzmiennoogniskowy obiektyw standardowy do systemu Mikro 4/3
Konstrukcja12 soczewek w 9 grupach, 1 soczewka asferyczna
Stabilizacja obrazutak
Autofokustak
Ogniskowa14 mm - 42 mm (odpowiednik 28 mm - 84 mm w małym obrazku)
Otwór maksymalnyF3.5 - 5.6
Dystans min.0,3 m dla wszystkich ogniskowych
Kąt75 - 29 stopni
Przesłonaf/3,5 - f/5,6 (f/22), 7 listków
MocowanieSystem Mikro 4/3
Osłonab.d.
Obudowab.d.
Waga165 g
Akcesoriab.d.
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
SG-image 55 mm f/1.8 - kolejna chińska marka z obiektywami AF (to już robi się nudne)
SG-image 55 mm f/1.8 - kolejna chińska marka z obiektywami AF (to już robi się nudne)
Na rynku debiutuje kolejny chiński producent optyki i od razu wprowadza do oferty obiektyw wyposażony w silnik AF. Najnowszy model w katalogu to nieco węższy niż zwykle standard,...
0
Tokina ATX-i 11-16 mm f/2.8 CF Plus taniej o 30% do końca lipca
Tokina ATX-i 11-16 mm f/2.8 CF Plus taniej o 30% do końca lipca
Next77, dystrybutor marki Tokina informuje o promocji na jeden z najciekawszych szerokokątnych zoomów do lustrzanek. Do końca lipca kupicie go aż 800 zł taniej.
1
7Artisans AF 85 mm f/1.8 STM - jasna portretówka za niewiele ponad tysiąc złotych
7Artisans AF 85 mm f/1.8 STM - jasna portretówka za niewiele ponad tysiąc złotych
Chiński producent prezentuje kolejny pełnoklatkowy obiektyw wyposażony w system AF. Tym razem to klasyczna portretówka do Sony E, która dzięki dwukrotnie niższej cenie będzie ciekawą,...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)