Canon RF 24-105 mm f/2.8L IS USM Z - pierwszy taki zoom

Autor: Maciej Luśtyk

2 Listopad 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Canon kolejny raz po modelu 28-70 mm f/2 przeciera szlaki w kategorii uniwersalnych jasnych zoomów. Nowy Canon RF 24-105 mm f/2.8L IS USM Z ma być marzeniem zarówno fotografów, jak i filmujących.

Obiektywy 24-105 mm należą do najbardziej wszechstronnych konstrukcji w świecie zoomów. Pozwalają bowiem skutecznie „ograć” większość typów fotograficznych sytuacji, będąc wygodną propozycją do realizacji zleceń, jak i nauki fotografii. Problemem jest jedynie światłosiła. Poza „legendarnym” modelem Tamron 28-105 mm f/2.8 z lat 90., były to konstrukcje ze światłosiłą f/4, co ograniczało ich użyteczność w warunkach słabszego oświetlenia i co utrudniało ich wykorzystanie w sytuacjach, w których zależało nam na płytkiej głębi ostrości. Teraz wreszcie się to zmienia.

Napędzany ciepłym przyjęciem modelu 28-70 mm f/2, który zadebiutował wraz ze startem systemu RF, Canon kolejny raz podnosi poprzeczkę w kategorii jasności uniwersalnych zoomów i prezentuje model RF 24-105 mm f/2.8L IS USM Z, zamykając w jednej konstrukcji wszystko, co ma być potrzebne zarówno wymagającym fotografom, jak i filmującym. Warto dodać, że w konstrukcji naprawdę imponującej.

Świety graal segmentu uniwersalnych zoomów

Oparty o 23 soczewki w 18 grupach (3 soczewki asferyczne, 2 elementy UD) i 11-listkową przysłonę obiektyw Canon RF 24-105 mm f/2.8L IS USM Z zachowuje przyzwoite gabaryty (89 x 199 mm, 1330 g wagi) i może pochwalić się wewnętrznym systemem zoomu i ostrzenia (obiektyw nie zmienia swoich rozmiarów podczas regulacji ogniskowej), układem stabilizacji i rozbudowaną ergonomią.

To pierwszy obiektyw tego typu wyposażony w ogranicznik zakresu ostrzenia i pierwszy obiektyw RF z manualnym pierścieniem przysłony, który przede wszystkim ma być ukłonem w stronę filmujących (w trybie foto nie będzie obsługiwał go żaden z dotychczasowych aparatów systemu EOS. Funkcję tę otrzymają dopiero nowe modele, które ukażą się w 2024 roku).

Do tego, Canon RF 24-105 mm f/2.8L IS USM Z otrzymał mocowanie statywowe oraz opcję podłączenia opcjonalnego, nowego adaptera power zoom PZ-E2, który pozwoli na elektroniczne sterowanie zoomem. Ten występuje w dwóch wariantach: USB (z możliwością zasilania) oraz z 20-pinowym portem pozwalającym na sterowanie z poziomu zdalnych systemów follow focus. Adapter pozwala też na sterowanie prędkością zoomowania.

Jeśli chodzi o możliwości samego obiektywu, minimalna odległość ostrzenia wynosi 45 cm dla wszystkich ogniskowych, oferując maksymalną skalę odwzorowania 0,29x przy ogniskowej 105. Samo ostrzenie przebiegać ma zaś szybko, skutecznie i bezgłośnie dzięki dwóm silnikom Nano USM. Prawdopodobnie możemy mówić tu o skuteczności rodem z innych obiektywów profesjonalnej serii L, choć to wykażą dopiero testy.

Szkło oferować ma skuteczność stabilizacji do 8 EV (w przypadku połączenia ze stabilizacją matrycy najnowsych aparatów), jest w pełni uszczelnione i pozwala na zamocowanie filtrów o średnicy 82 mm. W sprzedaży pojawi się też podpórka do stabilizowania obiektywów na filmowych rigach.

Cena i dostępność

Obiektyw Canon RF 24-105 mm f/2.8L IS USM Z trafi do sprzedaży w grudniu w cenie 2999 dolarów. Na polskim rynku cena wyniesie aż 16 929 zł. To naprawdę sporo, ale biorąc pod uwagę uniwersalność, wielu użytkowników z pewnością postanowi zastąpić nim dotychczasowy arsenał kilku szkieł.

Więcej informacji o nowym obiektywie znajdziecie na stronie canon.pl.

Specyfikacja:

Nazwa Canon RF 24-105 mm f/2.8L IS USM Z
Producent Canon
Typ zmiennoogniskowy
Mocowanie Canon RF
Ogniskowa 24-105 mm
Maksymalna jasność 2.8
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 11
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony tak
Układ optyczny 23 soczewki / 18 grup (3x ASP, 4 x UD)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Maksymalne powiększenie 0,29x
Minimalna odległość ogniskowania 45 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 82 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Mechanizm autofokusa 2x silnik liniowy Nano USM
Stabilizacja tak
Obudowa metal
tworzywo sztuczne
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny tak
dodatkowy pierścień funkcyjny
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe tak
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 89 x 199 mm
Waga 1330 g
Cena w dniu premiery 16929 zł

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Przywitaj lato z Irix - wszystkie obiektywy foto 15% taniej do 22 czerwca
Przywitaj lato z Irix - wszystkie obiektywy foto 15% taniej do 22 czerwca
Aby uczcić nadejście nowego sezonu, od 20 do 22 czerwca Irix oferuje 15% rabatu na wszystkie obiektywy fotograficzne w ofercie.
1
Nowe obiektywy Voigtlander - Nokton 75 mm f/1.5 do Sony E i Color Skopar 50 mm f/2.2 do Leica M
Nowe obiektywy Voigtlander - Nokton 75 mm f/1.5 do Sony E i Color Skopar 50 mm f/2.2 do Leica M
Ofertę Voigtlandera rozbudowują nowe manualne obiektywy do aparatów Leica i Sony. Otrzymujemy kolejny wariant Noktona 75 mm, a po raz pierwszy w ofercie pojawia się model Skopar 50 m...
5
Ulanzi prezentuje swój pierwszy obiektyw. Od razu z autofokusem
Ulanzi prezentuje swój pierwszy obiektyw. Od razu z autofokusem
Producent akcesoriów Ulanzi dołączył do grona chińskich firm, które mają w swojej ofercie obiektywy. Pierwszym szkłem w katalogu jest wyposażony w system AF, niedrogi model 27 mm f/2.8...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)