Sigma 18-50 mm f/2.8 DC DN Contemporary - kompaktowy, jasny zoom debiutuje w wersji Fujifilm X

Autor: Maciej Luśtyk

14 Listopad 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Rok po premierze popularnego uniwersalnego zooma do Sony E, Sigma prezentuje go w wersji do aparatów Fujifilm. To ten sam kompaktowy obiektyw co wcześniej, w tak samo atrakcyjnej cenie.

W ostatnim czasie użytkownicy aparatów Fujifilm przeżywają prawdziwe święto. Wreszcie bowiem systemem X na poważnie zainteresowali się zewnętrzni producenci optyki, oferujący tańsze zamienniki szkieł natywnych. Właśnie doczekaliśmy się kolejnej, być może najważniejszej dotychczas premiery tego typu. Z mocowaniem X debiutuje obiektyw Sigma 18-50 mm f/2.8 DC DN Contemporary, czyli wyjątkowo kompaktowy ekwiwalent zoomu 27-75 mm, który ze względu na cenę i wymiary ma szansę stać się jednym z najchętniej kupowanych obiektywów w systemie.

Zoom Sigmy w wersji do Fujifilm X to tak samo kompaktowa i przystępnie wyceniona konstrukcja, co wcześniej

Pod względem konstrukcyjnym, szkło nie różni się od swojego pierwowzoru, zaprezentowanego rok temu w wersji Sony E. Otrzymujemy więc konstrukcję optyczną, bazującą na 13 soczewkach w 10 grupach (3 soczewki asferyczne, 1 soczewka Super ED), 7-listkową przysłonę i krótkie minimalne odległości ostrzenia - odpowiednio 12,1 cm i 30 cm dla krańcowych ogniskowych.

Do tego cichy i szybki silnik krokowy AF, który miał zostać zoptymalizowany pod kątem współpracy z korpusami aparatów Fujifilm i który oferować ma pełne wsparcie dla wszystkich trybów pomiaru i systemów śledzenia.

Jak już wspomnieliśmy, jedną z głównych zalet obiektywu, są jego niezwykle kompaktowe wymiary, które polubią zarówno fotografujący, jak i filmujący. Szkło mierzy raptem 62 x 77 mm i waży 285 g. Obiektyw jest też uszczelniony, a na jego przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 55 mm.

Cena i dostępność

Co najważniejsze, obiektyw Sigma 18-50 mm f/2.8 DC DN Contemporary pozostaje tak samo atrakcyjny cenowo, co jego wcześniejsza wersja do Sony E. Zoom trafi do sprzedaży 7 grudnia 2020 roku w cenie 2390 zł.

Obiektyw jest więc ok. dwukrotnie tańszy od natywnego obiektywu Fujinon XF 16-55 mm f2.8 R LM WR, ale także od modelu Fujinon XF 18-55 mm f2.8-4 LM.

Więcej informacji znajdziecie na stronie sigma-foto.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony pracuje nad obiektywem FE 300 mm f/2.8 GM OSS
Sony pracuje nad obiektywem FE 300 mm f/2.8 GM OSS
Dobra wiadomość dla miłośników jasnych teleobiektywów. Jak informuje producent, na początku 2024 roku na rynek wprowadzony zostanie obiektym Sony FE 300 mm f/2.8 GM...
2
Sony FE 20-70 mm f/4 G - nowy standard standardowego zooma
Sony FE 20-70 mm f/4 G - nowy standard standardowego zooma
Lekki, kompaktowy, bardzo dobry optycznie i o niespotykanym zakresie. Najnowszy obiektyw zoom do Sony FE 20-70 mm f/4 G wyznacza nowe standardy...
8
Laowa Proteus 2x Anamorphic - profesjonalne obiektywy anamorficzne Venus Optics
Laowa Proteus 2x Anamorphic - profesjonalne obiektywy anamorficzne Venus Optics
Laowa w krótkim czasie przeszłą drogę od producenta egzotycznej optyki, do twórcy profesjonalnych i innowacyjnych rozwiązań na rynek filmowy. Szkła z serii Proteus to...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)