NiSi 9 mm f/2.8 - nadchodzi nowy ultraszeroki kąt do APS-C

Autor: Maciej Luśtyk

26 Wrzesień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

NiSi prezentuje swój drugi obiektyw. NiSi 9 mm f/2.8 to obiektyw stworzony z myślą o aparatach APS-C, z którymi zaoferuje nam ekwiwalent ogniskowej 13,5 mm, stając się jednym z dwóch tak szerokich obiektywów na rynku.

W chińskim serwisie Weibo marka NiSi pokazała ostatnio nowy obiektyw. Drugi po modelu 15 mm f/4 obiektyw w historii marki to szkło stworzone pod kątem aparatów APS-C. Będzie więc odpowiednio mniejsze i lżejsze. Jeśli zaś chodzi o samą ogniskową i plastykę, otrzymamy rezultaty jak przy pełnoklatkowym obiektywie 13,5 mm f/4.8. Pozornie może to więc wyglądać trochę, adaptacja wcześniejszej konstrukcji na potrzeby mniejszych matryc, w praktyce obiektywy mają jednak ze sobą niewiele wspólnego.

Nic szerszego do aparatów APS-C nie znajdziecie 

Nowy obiektyw NiSi 9 mm f/2.8 może m.in. pochwalić się bardziej zaawansowanym układem optycznym, bazującym na 14 elementach w 12 grupach. Wśród nich znajdziemy 2 soczewki asferyczne i aż 4 soczewki ED), a całości towarzyszy 10-listkowa przysłoną, która ładnie akcentować ma punkty świetlne. Całość zaś charakteryzować ma się świetną ostrością i bardzo dobrze korygowaną dystorsją.

Jest to oczywiście szkło w pełni manualne, a ostrość możemy ustawiać od minimalnej odległości 20 cm. Otrzymujemy też płynnie działający pierścień przysłony, dzięki któremu szkło ma szansę spodobać się filmującym, a także uszczelnienia i możliwość mocowania standardowych filtrów kołowych.

Obiektyw NiSi 9 mm f/2.8 jest też naprawdę kompaktowy - mierzy 74 x 78 mm przy wadze 364 g. Warto też zaznaczyć, że obok konkurencyjnego modelu Laowa 9 mm f/2.8 jest to obecnie najszerszy obiektyw do aparatów APS-C na rynku.

Cena i dostępność

Na tę chwilę obiektyw zaprezentowany został jedynie w Chinach. Daty dostępności na innych rynkach ani jego prawdopodobnej ceny jeszcze nie znamy.

Jeżeli zaś chodzi o mocowania, prawdopodobnie tak, jak w przypadku modelu 15 mm f/4 otrzymamy wersje Canon RF, Nikon Z, Sony E i Fujifilm X.

Źródło: weibo.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Astrhori 85 mm f/1.8 - nadchodzi kolejny niedrogi obiektyw z AF do Sony E
Astrhori 85 mm f/1.8 - nadchodzi kolejny niedrogi obiektyw z AF do Sony E
Na naszych oczach odgrywa się optyczna rewolucja. Kolejny chiński producent wprowadza obiektyw z napędem AF, który wzbogaci rosnącą ofertę zewnętrznej optyki w...
5
TTartisan 11 mm f/2.8 ED - obiektyw fisheye w nowej wersji do… lustrzanek
TTartisan 11 mm f/2.8 ED - obiektyw fisheye w nowej wersji do… lustrzanek
Pełnoklatkowy manualny obiektyw rybie oko chińskiego producenta TTartisan debiutuje w wersji przeznaczonej do lustrzanek. Od teraz kupimy go także z mocowaniami Canon...
5
Cashback Tamron - do 960 zł zwrotu przy zakupie obiektywów do Sony E
Cashback Tamron - do 960 zł zwrotu przy zakupie obiektywów do Sony E
Cashback marki Tarmon to świetna okazja na zakup obiektywów do systemu Sony E. Do końca roku obiektywy zoom kupimy nawet 960 zł taniej.
19
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)