Irix 21 mm f/1.4 - nowy jasny szeroki kąt w rodzine

Autor: Maciej Luśtyk

10 Marzec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Po styczniowej premierze analogicznej wersji Cine, Irix 21 mm f/1.4 debiutuje w końcu w wariancie typowo fotograficznym. I ma szansę stać się jednym z bardziej popularnych manualnych szerokich kątów na rynku.

Ogniskowa 20 mm to dla wielu idealny balans pomiędzy obiektywami szerokokątnymi a ultraszerokokątnymi, pozwalający fotografować naprawdę szeroko, ale jeszcze bez nierealnego zakrzywiania rzeczywistości. Nic więc dziwnego, że szkła tego typu popularne są zarówno w krajobrazie oraz architekturze jak i reportażu czy filmowaniu. Z zastosowań wideo nowa konstrukcja Irix 21 mm f1.4 się zresztą wywodzi - całość bazuje tu na zaprezentowanym w styczniu modelu Irix Cine 21 mm T1.5. Mamy więc otrzymać ponadprzeciętne parametry, ale lepiej dostosowaną do pracy ze zwykłymi aparatami formę.

Irix 21 mm f/1.4 to filmowa optyka w fotograficznej formie. Jakością zadowolić ma nawet malkontentów

Pełnoklatkowy manualny obiektyw Irix 21 mm f/1.4 bazuje na 15 soczewkach w 11 grupach, wśród których znajdziemy 4 elementy HR, 4 elementy ED oraz 2 soczewki asferyczne. Do tego 11-listkowa przysłona i możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 30 cm. Producent obiecuje wysoką rozdzielczość, dobrze zminimalizowaną dystorsję (maksymalnie 2%) oraz utrzymaną w ryzach komę, co powinno ucieszyć zwłaszcza astrofotografów.

Charakterystycznie dla obiektywów Irix, pojawia się tu funkcja Focus Lock, czyli możliwość zablokowania pierścienia ostrości w dowolnej pozycji, co zapobiegnie jego mimowolnemu przestawieniu. Ten, jak zwykle jest duży, pokryty gumą i oferujący charakterystyczną wypustkę ułatwiającą precyzyjne ostrzenie. Ułatwi to także 140-stopniowy kąt obrotu pierścienia oraz wewnętrzny system ogniskowania. Jak mogliśmy przekonać się przy okazji wielu testów, obiektywy Irix pod tym względem są zdecydowanie jednymi z najlepszych konstrukcji na rynku.

Co ważne, obiektyw Irix 21 mm f/1.4 wyposażony jest także w złącza do komunikacji z aparatem, co pozwoli m.in. na: wygodną pracę w trybach półautomatycznych, „dogadywanie” się z systemem stabilizacji matrycy czy zapisywanie pełnych danych EXIF.

W większości metalowy, uszczelniony tubus zapewnić nam odporność na trudne warunki pracy, a komfort pracy w słabym świetle podniosą grawerowane oznaczenia wypełnione farbą fluorescencyjną. Należy jedynie przygotować się na to, że szkło nie należy do najlżejszych i najmniejszych - obiektyw mierzy 101 x 95 mm i waży 830 g.

 

Cena i dostępność

Obiektywe Irix 21 mm f/1.4 dostępny jest w wersjach z mocowaniami Canon EF, Nikon F i Pentax K w cenie 2795 zł. Niestety póki co z bezlusterkowacami będziemy musieli pracować przez adapter.

Więcej informacji znajdziecie na stronie irixlens.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1.7 ASPH. - najlepszy obiektyw do vlogów w Mikro Cztery Trzecie?
Panasonic Leica DG Summilux 9 mm f/1.7 ASPH. - najlepszy obiektyw do vlogów w Mikro Cztery Trzecie?
Panasonic prezentuje szkło, które ma szansę na nowo zwrócić uwagę vlogerów w kierunku systemu Mikro Cztery Trzecie. Ze względu na przystępną cenę i kompaktowość...
7
Karta Angelbird lub statyw Benro gratis przy zakupie obiektywów Viltrox
Karta Angelbird lub statyw Benro gratis przy zakupie obiektywów Viltrox
Foto-Technika, dystrybutor obiektywów Viltrox rusza z nową promocją. Każdy, kto do końca czerwca 2022 roku zakupi jedno ze szkieł objętych promocją, będzie mógł kupić...
1
Laowa Nanomorph - nadchodzą najmniejsze anamorficzne obiektywy na świecie
Laowa Nanomorph - nadchodzą najmniejsze anamorficzne obiektywy na świecie
Venus Optics oficjalnie zapowiada nową serię kompaktowych obiektywów anamorficznych. W serii znajdą się obiektywy 27 mm T2.8, 35 mm T2.4 oraz 50 mm T2.4 ze...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)