7Artisans Vision 25 mm, 35 mm i 50 mm T1.05 - superjasne i supertanie obiektywy filmowe

Autor: Maciej Luśtyk

3 Styczeń 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Świetna wiadomość dla filmujących kamerami Super 35 i aparatami APS-C. Obiektywy 7Artisans Vision to przystępne cenowo i wyjątkowo jasne obiektywy przystosowane do pracy wideo.

Wiele wskazuje na to, że systemy APS-C i Mirko Cztery Trzecie będą niedługo przeżywać swoją drugą młodość. W końcu w tym roku zobaczymy m.in. wyposażony w detekcję fazy model Panasonic Lumix GH6, nowy flagowiec OM Digital Solutions, a także kolejną odsłonę flagowego aparatu Fujifilm (prawdopodobnie X-H2).

Biorąc pod uwagę prężnie rozwijający się segment pełnej klatki, producenci aparatów z mniejszymi matrycami położą z pewnością ogromny nacisk, by ich aparaty stały się wysoce konkurencyjnymi urządzeniami do filmowania. Zresztą format Super 35 (filmowe APS-C) przez lata pozostawał kinowym standardem, toteż wiele osób nadal przyzwyczajonych jest do pracy z tym formatem.

7Artisans Vision to bardzo agresywnie wycenione budżetowe szkła kinematograficzne, które mogą namieszać na rynku niewielkich realizacji wideo

Będzie to oczywiście fantastyczna propozycja dla aspirujących filmowców. Tym bardziej, że z miesiąca na miesiąc pojawia się coraz więcej ciekawych obiektywów do tych systemów. Nowa propozycja 7Artisans może być jednak w tym temacie rewolucją. Seria szkieł APS-C 7Artisans Vision to nie tylko supertanie, ale i superjasne oraz naprawdę kompaktowe obiektywy kinematograficzne.

Oczywiście nie ma co spodziewać się, że manualne obiektywy 7Artisans Vision 25 mm T1.05, 35 mm T1.05 i 50 mm T1.05 będą konkurować pod względem optyki ze szkłami Cooke, ale przynajmniej w teorii powinny oferować wymierne rezultaty na potrzeby początkujących filmowców i niewielkich realizacji wideo.

Jak przystało na obiektywy filmowe z jednej serii, wszystkie szkła z linii Vision oferują podobne wymiary (90 x 86-106 mm) i umieszczone w identycznej odległości pierścienie ostrości i przysłony (bezstopniowy), co umożliwi szybkie przepinanie szkieł w przypadku korzystania z systemów follow focus. Niestety już waga różni się w zakresie 679-956 g (w zależności od modelu), co nieco utrudni pracę z gimbalem.

Jeśli zaś chodzi o optykę otrzymujemy 11 elementów w 9 lub 8 grupach (modele 25 i 35 mm) oraz 7 elementów w 5 grupach (model 50 mm), a także 12-listkową przysłonę, która zapewniać ma piękną reprodukcję nieostrości. Producent obiecuje też zminimalizowany breathing i duży zakres obrotu pierścienia ostrości, co umożliwi precyzyjne ostrzenie.

Cena i dostępność

Obiektywy 7Artisans Vision 25 mm T1.05, 35 mm T1.05 i 50 mm T1.05 dostępne są już do kupienia za pośrednictwem oficjalnego sklepu producenta w cenach w 430-549 dolarów (ok. 1750-2220 zł). Dokładnej polskiej ceny ani daty dostępności jeszcze nie znamy.

Szkła dostępne są w wersjach z mocowaniami Sony E, Fujifilm X, Canon RF, Mikro Cztery Trzecie i L-Mount. W przypadku aparatów i kamer APS-C zaoferują nam ekwiwalenty ogniskowych 37 mm, 50 mm i 75 mm i zapewnią głębię ostrości jak w przypadku pełnoklatkowych szkieł T1.7.

Więcej informacji znajdziecie na stronie 7artisans.store.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF - kompaktowy, niedrogi teleobiektyw lustrzany
Tokina SZ Super Tele 500 mm f/8 Reflex MF - kompaktowy, niedrogi teleobiektyw lustrzany
Tokina zaprezentowała kolejne szkło z serii kompaktowych teleobiektywów stworzonych w technologii lustrzanej. Obiektyw jest w pełni manualny i oferuje średnią jasność,...
4
Obiektywy Rockstar - kolejna supertania manualna Chińska optyka do bezlusterkowców
Obiektywy Rockstar - kolejna supertania manualna Chińska optyka do bezlusterkowców
Na rynku pojawiły się kolejne chińskie, budżetowe obiektywy manualne, tym razem sygnowane marką Rockstar. W ofercie modele do aparatów Sony, Canon, Nikon, Leica i...
6
Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S - Nikon prezentuje profesjonalny teleobiektyw do bezlusterkowców
Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S - Nikon prezentuje profesjonalny teleobiektyw do bezlusterkowców
Ma wbudowany konwerter, nowy układ optyczny, nowy system AF i jest wyraźnie lżejszy od wersji do lustrzanek. Nikon oficjalnie prezentuje swój flagowy teleobiektyw Nikkor Z 400 mm f/2.8 TC VR S i...
21
Powiązane artykuły