Tokina ATX-M 56 mm f/1.4 X - jasny ekwiwalent 85 mm do Fujifilm X trafia na rynek

Autor: Maciej Luśtyk

19 Lipiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Tokina zaprezentowała pierwszy z zapowiedzianych niedawno obiektywów. Model ATX-M 56 mm f/1.4 to jasna, wyposażony w silnik AF kompaktowa portretówka, która uzupełnia stałoogniskowe trio w systemie Fujifilm X.

Za sprawą Viltroxa i Tokiny użytkownicy aparatów Fujifilm doczekali się wreszcie przystępnych cenowo alternatyw dla obiektywów natywnych. Na rynek właśnie trafia kolejny taki model - zapowiedziany niedawno obiektyw Tokina ATX-M 56 mm f/1.4, czyli ekwiwalent obiektywu 85 mm do systemu Fujifilm X, który zadowoli także filmujących.

Tokina ATX-M 56 mm f/1.4 X to niedroga i szybka alternatywa dla natywnej portretówki Fujifilm

Obiektyw zbudowano na bazie 10 soczewek (1 soczewka SD o obniżonej dyspersji) w 9 grupach i 9-listkowej przysłony. Zestaw ten pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 60 cm, a duża światłosiła zaoferować ma nam plastyczne rozmycie nieostrości. Producent zapewnia też, że sposób reprodukcji kolorów został skalibrowany specjalnie pod kątem aparatów Fujifilm.

Użytkownicy otrzymują też bezgłośny i szybki silnik autofokusu ST-M, a także pełną kompatybilność z 5-osiowym systemem stabilizacji matrycy aparatów. Filmowcom używającym aparatów Fujifilm spodoba się z kolei bezstopniowy pierścień przysłony.

Co chyba najważniejsze, Tokina ATX-M 56 mm f/1.4 jest stosunkowo mała i lekka - obiektyw mierzy 72 x 65 mm przy wadze 315 g. Wygląda jednak na to, że obiektyw nie oferuje uszczelnień, a przynajmniej producent o tym na razie nie informuje.

Cena i dostępność

Obiektyw Tokina ATX-M 56 mm f/1.4 trafi do sprzedaży w sierpniu 2021 roku. Oficjalna cena nie jest jeszcze znana, ale należy spodziewać się podobnego pułapu jak w przypadku szkieł ATX-M 23 mm f/1.4 i ATX-M 33 mm f/1.4, czyli ok. 2 tys. Złotych.

Biorąc pod uwagę, że natywną alternatywą jest wyłącznie dwukrotnie droższy Fujinon XF 56 mm f/1.2, propozycja Tokiny powinna zostać bardzo ciepło przyjęta przez użytkowników. Warto jednak pamiętać, że bliźniaczo podobny obiektyw Villtrox możemy kupić już za ok. 1500 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie tokinalens.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE - uniwersalny budżetowy zoom oficjalnie w Polsce. Znamy cenę
Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE - uniwersalny budżetowy zoom oficjalnie w Polsce. Znamy cenę
Po obiektywach AF przyszedł czas na kolejną rewolucję w ofercie Samyanga. Producent zaprezentował świetnie zapowiadający się obiektyw 24-70 mm do Sony E, który jest...
34
Sigma 18-50 mm f/2.8 DC DN Contemporary - lekki i kompaktowy zoom do bezlusterkowców APS-C
Sigma 18-50 mm f/2.8 DC DN Contemporary - lekki i kompaktowy zoom do bezlusterkowców APS-C
Łączy w sobie niezwykłą kompaktowość i lekkość przy stałej jasności f/2.8. Czy Sigma 18-50 mm f/2.8 DC DN Contemporary będzie pierwszym wyborem dla fotografów i filmowców wykorzystujących aparaty...
32
Nikon projektuje zoomy ze światłem f/1.2. Czy kiedykolwiek je zobaczymy?
Nikon projektuje zoomy ze światłem f/1.2. Czy kiedykolwiek je zobaczymy?
Światło dzienne ujrzały dwa ciekawe patenty nikona, opisujące imponujące konstrukcje optyczne, które - jeśli kiedykolwiek trafią na rynek - mogą zupełnie zmienić nasze myślenie o...
9
Powiązane artykuły