Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Laowa 10 mm f/2 Zero-D MFT - kompaktowy szeroki kąt bez dystorsji do Mikro Cztery Trzecie

0

Autor: Redakcja Fotopolis

21 Grudzień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Venus Optics prezentuje kolejne ciekawe szkło. Tym razem to superlekki i mały obiektyw szerokokątny do systemu M43. Oprócz zminimalizowanej do zera dystorsji oferuje też styki, które pozwolą na elektroniczne sterowanie przysłoną i zapis pełnych danych EXIF.

Jeden z najbardziej interesujących producentów optyki ostatnich lat prezentuje kolejny imponujący obiektyw szerokokątny. Laowa 10 mm f/2 Zero-D MFT to szkło, które szczególnie spodobać ma się vlogerom, filmującym z drona, ale powinno spełnić oczekiwania wszystkich fanom szerokiego kąta widzenia.

Laowa 10 mm f/2 Zero-D MFT to wyjątkowo kompaktowy obiektyw, który powinien być też niezły optycznie. 

Układ optyczny obiektywu o ekwiwalencie 20 mm dla pełnej klatki zbudowano z 11 elementów w 7 grupach, gdzie 3 soczewki to elementy o obniżonym współczynniku dyspersji. Dodatkowo jest to układ „Zero-D”, który został specjalnie skorygowany pod względem dystorsji - ta według producenta ma praktycznie nie występować.

Obiektyw oferuje 5-listkową przysłonę, co po domknięciu pozwoli nam na reprodukcję punktów świetlnych w formie 10-ramiennych gwiazd, a dodatkowo umożliwia ostrzenie z minimalnej odległości 12 cm. Jest też wyjątkowo lekki i kompaktowy - mierzy 41 x 53 mm przy wadze 125 g. Producent chwali się, że to tyle, co 4 ciastka Oreo (11 ciastek w przypadku wagi).

To kolejne szkło producenta wyposażone w elektronikę

Jedną z najistotniejszych informacji jest jednak to, że obiektyw wyposażony został w elektronikę, która umożliwi elektroniczne sterowanie przysłoną z poziomu aparatu, wygodną pracę w trybach preselekcji czy też zapisanie pełnych danych EXIF. Z pewnością pomoże to bardziej spopularyzować manualne obiektywy producenta.

Laowa 10 mm f/2 Zero-D MFT - zdjęcia przykładowe

O tym, jak obiektyw radzi sobie w praktyce możecie przekonać się oglądając oficjalne zdjęcia przykładowe producenta. Nie są to niestety sample w pełnej rozdzielczości, a do tego producent nie udostępnia danych EXIF.

Cena i dostępność

Jak na swoje możliwości obiektyw jest też całkiem przystępnie wyceniony.  Szkło jesteśmy w stanie zamówić z darmową wysyłką ze strony producenta w cenie 399 dolarów (ok. 1480 zł). Należy jednak pamiętać, że w przypadku wysyłki z Chin, oprócz podatków może nas czekać konieczność opłacenia cła.

Na razie nie wiemy kiedy obiektyw pojawi się w polskiej dystrybucji.

Więcej informacji znajdziecie na stronie https://www.venuslens.net/product/laowa-10mm-f-2-zero-d-mft/.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Najnowszy manualny obiektyw Irix powinien znaleźć się na celowniku wszystkich zainteresowanych aparatami Fujifilm GFX. To najjaśniejszy odpowiednik obiektywu 35 mm w...
9
0
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Irix wypuścił kolejną zapowiedź swojego pierwszego obiektywu do średnioformatowego systemy GFX. Wygląda na to, że producent chce zawojować ten segment jasnością...
0
0
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Latem producent zaktualizował linię budżetowych obiektywów kinematograficznych VDSLR. Teraz uzupełnia ją model...
2
0
Powiązane artykuły