Sigma 85 mm f/1.4 DG DN Art - jasna i kompaktowa portretówka do Sony E i L-Mount

0

Autor: Maciej Luśtyk

6 Sierpień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Sigma rozszerza ofertę obiektywów do systemów bezlusterkowych o nowy obiektyw portretowy, który oferować ma najwyższą jakość optyczną przy stosunkowo niewielkiej konstrukcji i dobrej cenie.

Producent obiecuje, że najnowszy obiektyw Sigma 85 mm f/1.4 DG DN Art, dzięki wysokim osiągom, lekkiej kompaktowej obudowie i doskonałej jakości wykonania, to zupełnie nowe spojrzenie na obiektywy ze światłem f/1.4.

Nowa Sigma oferować ma najwyższą jakość optyczną i niewielki tubus. Ma też być szybka i spodobać się filmowcom

 

Układ optyczny nowego szkła zbudowany został w oparciu o 15 soczewek w 11 grupach, w tym 5 elementów SLD o obniżonym współczynniku dyspersji i 1 soczewki asferycznej. Zestaw ten pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 85 mm i wg producenta, zapewniać ma ponadprzeciętną rozdzielczość już od nominalnego otworu przysłony a także doskonałą korekcję wzdłużnej aberracji chromatycznej. Otrzymujemy ponadto 11-listkową, zaokrągloną przysłonę, które odpowiadać ma za plastyczny charakter bokeh, nawet przy mocniejszym domknięciu. Cały układ miał zostać zoptymalizowany pod względem minimalizacji występowania odbić światła i flar, zapewniając kontrastowe zdjęcia nawet podczas fotografowania pod światło. Sigma chwali się też, że dzięki pełnej współpracy z systemem korekcji wad optycznych w aparatach, mogła w całości skupić się na aberracjach, których nie da się usunąć „programowo”.

Oprócz tego, producent wyposażył nowy obiektyw w szybki silnik krokowy, który w pełni wykorzystywać ma potencjał systemów AF w najnowszych bezlusterkowcach. Pomóc miało w tym także znaczne zmniejszenie konstrukcji obiektywu względem jego wcześniejszej, lustrzankowej wersji. Nowa Sigma 85 mm f/1.4 DG DN Art mierzy raptem 94,1 x 77 mm przy wadze 630 g. Na przednią soczewkę nakręcimy z kolei filtry o średnicy 77 mm.

Wreszcie ciekawie prezentuje się także sama konstrukcja. Korpus został w całości uszczelniony, a także wyposażony w fizyczny pierścień przysłony, który możemy przełączyć w tryb bezstopniowy i który dodatkowo oferuje możliwość zablokowania tak, abyśmy przypadkowo nie przestawili go podczas fotografowania czy filmowania. Otrzymujemy też przełącznik AF/MF oraz przycisk funkcyjny, do którego możemy przypisać różne funkcje aparatu (standardowo AFL).

Sigma obiecuje także, że oprócz trwałości, obiektyw zapewnia również odczuwalny komfort obsługi, dobre ułożenie i wyważenie oraz płynna praca pierścienie zapewniać ma wysoką kulturę pracy, niezależnie od warunków.

Zdjęcia przykładowe

A jak nowa konstrukcja sprawdza się w praktyce? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe, udostępnione przez producenta. Niestety nie są to sample w pełnej rozdzielczości.

1/800 s, f/1.4, ISO 125, ogniskowa: 85 mm

1/1250 s, f/1.8, ISO 640, ogniskowa: 85 mm

1/1250 s, f/1.4, ISO 50, ogniskowa: 85 mm

1/40 s, f/1.4, ISO 50, ogniskowa: 85 mm

1/60 s, f/1.4, ISO 400, ogniskowa: 85 mm

Cena i dostępność

Obiektyw Sigma 85 mm f/1.4 DG DN trafi na rynek 1 września, w cenie 4999 zł. Szukającym przystępnej cenowo, jasnej portretówki użytkownikom systemów E i L trudno będzie obok niego przejść obojętnie.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie pod adresem sigma-foto.pl.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Naukowcy stworzyli zupełnie płaski obiektyw fisheye. Rewolucja w optyce jest tuż za rogiem
Naukowcy stworzyli zupełnie płaski obiektyw fisheye. Rewolucja w optyce jest tuż za rogiem
Jeśli zapytalibyście nas gdzie upatrywać kolejnej rewolucji w fotografii, prawdopodobnie wskazalibyśmy na metasoczewki. Właśnie dokonano kolejnego przełomu w pracach...
18
1
Laowa 14 mm f/4 FF RL Zero-D - pełnoklatkowy szeroki kąt bez dystorsji
Laowa 14 mm f/4 FF RL Zero-D - pełnoklatkowy szeroki kąt bez dystorsji
Venus Optics prezentuje kolejny ciekawy obiektyw szerokokątny. Tym razem jest to szkło pełnoklatkowe, które oprócz szerokiego kata widzenia oferuje niemal zerową...
9
0
Nowy symulator Samyanga pokaże jakich efektów spodziewać się po danym obiektywie
Nowy symulator Samyanga pokaże jakich efektów spodziewać się po danym obiektywie
Zastanawiasz się jak w praktyce wypada połączenie ogniskowej i maksymalnej światłosiły danego obiektywu albo, który obiektyw będzie właściwy do zrealizowania twojej...
28
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)