Skyllaney 50 mm f/2 Bertele - angielska firma wkracza na rynek optyki. Na początek współczesne wcielenie klasycznego Sonnara

Autor: Maciej Luśtyk

8 Kwiecień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Angielska firma Skyllaney, zajmująca się serwisem i odświeżaniem klasycznych obiektywów opracowała swoje pierwsze szkło. Stałka z mocowaniem Leica M, bazująca na konstrukcji Sonnar trafić ma do sprzedaży w 2021 roku.

Nigdy wcześniej nie słyszeliście o marce Skyllaney? To nic, my także. Wygląda jednak na to, że właśnie na europejskim rynku fotograficznym pojawił się nowy producent optyki, który zamierza konkurować z takimi markami jak Voigtlander czy Meyer Optik Goerlitz.

Czy Anglicy powtórzą sukces Chińczyków?

Jak czytamy na stronie internetowej Skyllaney, jej skład tworzą specjaliści, którzy przez lata zajmowali się mechaniką precyzyjną, produkując komponenty na potrzeby różnych branży. Aktualnie, głównym elementem działalności nowej marki jest serwisowanie, kalibracja i odświeżanie klasycznych analogowych szkieł do aparatów dalmierzowych, ale zainspirowani sukcesem takich firm jak 7Artisans, twórcy postanowili wykorzystać swoje doświadczenie i spróbować sił także w produkcji optyki.

Klasyka na nowo

Pierwszą produkcją marki będzie Skyllaney 50 mm f/2 Bertele - bazujący na klasycznej konstrukcji typu Sonnar obiektyw manualny, charakteryzujący się 6-soczewkowym układem optycznym, 9-listkową zaokrągloną przysłoną i minimalną odległością ostrzenia wynoszącą 70 cm.

Sama nazwa Bertele nawiązuje do nazwiska niemieckiego konstruktora optyki, na którego projekcie bazuje obiektywem. Klasyczny układ wspierany będzie jednak nowoczesnymi powłokami antyrefleksyjnymi, które zapewnić mają lepszy kontrast, a za wygodę ostrzenia odpowiadać ma podkładka na palec, którą kojarzymy z obiektywów Leiki oraz fakt, że przeostrzenie przez cały zakres wymagać ma od nas obrotu pierścienia o jedyne 90 stopni.

Całość zamknięta jest w aluminiowym, lub mosiężnym korpusie (w zależności od wersji), wyposażonym w styki, które umożliwią przekazywanie pełnych danych EXIF. Do tego kupujący będą mogli spersonalizować osłonkę przedniej soczewki umieszczając na niej własny napis.

Jak można się spodziewać, jak na razie nie jest to produkt przeznaczony do masowej produkcji. Konstruktorzy zakładają wyprodukowanie limitowanej edycji około 250 egzemplarzy. Jeśli jednak projekt będzie cieszył się zainteresowaniem, możemy spodziewać się kolejnych partii i kolejnych modeli.

Cena i dostępność

Orientacyjna cena obiektywu jeszcze nie jest znana. Więcej szczegółów otrzymamy zapewne bliżej rynkowej premiery obiektywu, która odbyć ma się w 2021 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem skyllaney.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix - zapisz się do newslettera i zgarnij zniżkę na obiektywy filmowe
Irix - zapisz się do newslettera i zgarnij zniżkę na obiektywy filmowe
Irix, producent wysokiej jakości obiektywów filmowych, z radością ogłasza czasową promocję z okazji premiery najnowszej kamery Blackmagic PYXIS 6K. Od teraz do 30 kwietnia miłośnicy...
2
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Po latach prowadzenia polityki zamkniętego systemu, Canon otwiera wreszcie swoje mocowanie na zewnętrznych producentów. Już niebawem w systemie RF zobaczymy aż 7 nowych obiektywów. Nie...
25
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans wprowadza kolejny budżetowy obiektyw z silnikiem AF. Drugie szkło z autofokusem w ofercie producenta to mały i niedrogi ekwiwalent obiektywu 40 mm, kierowany do aparatów z...
1
Powiązane artykuły