Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na rynku?

0

Autor: Maciej Luśtyk

23 Styczeń 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Od średnioformatowego debiutu w 2016 roku, Fujifilm stale zmienia obraz tego segmentu. Zaprezentowany dzisiaj obiektyw to jedno z najbardziej wszechstronnych średnioformatowych szkieł w historii.

Zoomy nie są na pewno pierwszymi obiektywami, które przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o systemach średnioformatowych, a gdy weźmiemy pod uwagę aktualne, stale wspierane systemy, obiektywy takie możemy policzyć na palcach jednej ręki. Do tego jak zawsze w przypadku średniego formatu, są też koszmarnie drogie. Ten stan rzeczy już od pewnego czasu zmienia Fujifilm, a najnowszy obiektyw GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR może okazać się jednym z najbardziej atrakcyjnych szkieł tego typu, jakie do tej pory wyprodukowano.

Choć o GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR wiemy już od pewnego czasu (obiektyw został zapowiedziany wraz z aparatem GFX100), to tajemnicą pozostawała jego finalna specyfikacja i oczywiście cena. Teraz wiemy już wszystko i wygląda to naprawdę świetnie.

Dobra optyka, wygodna konstrukcja i stabilizacja optyczna w cenie trzykrotnie niższej od konkurencji

Oferując ekwiwalent 36-79 mm, obiektyw może pochwalić się ciekawszym zakresem i światłem zarówno od konkurencyjnej pozycji Hasselblada (HC 50-110 f/3,5-4,5), jak i szkła Phase One (Schneider 40-80 mm f/4-5.6) i okazać się świetną propozycją zarówno dla fanów dokumentu, jak i portrecistów. Do tego jako jedyne w stawce oferuje też system stabilizacji optycznej, którego skuteczność producent szacuje aż na 5 EV.

Na układ optyczny obiektywu składa się 16 soczewek w 12 grupach, w tym trzy soczewki asferyczne, oraz dwie soczewki o obniżonej dyspersji, które minimalizować mają aberrację sferyczną i chromatyczną. Do tego 9-listkowa przysłona, którą domkniemy do wartości f/32 i minimalna odległość ostrzenia wynosząca 65 cm. Na fotografowanie detali przy szerokim kącie raczej nie ma co liczyć, ale do portretu powinno w zupełności wystarczyć. Ponadto producent obiecuje, że liniowy silnik AF będzie ostrzył szybko, cicho i precyzyjnie, a to dzięki wysiłkowi włożonemu w zmniejszenie i odchudzenie elementów odpowiedzialnych za ustawianie ostrości.

Przy tym wszystkim, jak na swoje możliwości obiektyw jest stosunkowo kompaktowy. Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR mierzy raptem 144,5 x 93 mm przy wadze 1005 g, a na dodatek jest uszczelniony przed kurzem i zachlapaniami.

Cena i dostępność

Fujifilm jak zwykle mocno podgryza konkurencję ceną oferowanej przez siebie optyki. Szkło wycenione zostało na 2300 dolarów (około 8800 zł). Warto przy tym wspomnieć, że analogiczne konstrukcje z konkurencyjnych systemów kosztują około 3 razy więcej.

Obiektyw trafi do sprzedaży pod koniec lutego 2020 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem fujifilm-x.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 100-500 f/4.5-7.1L IS USM - uniwersalny teleobiektyw do fotografii sportu i przyrody
Canon RF 100-500 f/4.5-7.1L IS USM - uniwersalny teleobiektyw do fotografii sportu i przyrody
Najnowszy tele-zoom z rodziny RF pretenduje do miana najbardziej wszechstronnego współczesnego obiektywu tego typu, który spodobać ma się tak zaawansowanym hobbystom...
10
0
Canon RF 85 mm f/2 Macro IS STM - przystępna portretówka, która posłuży także za obiektyw makro
Canon RF 85 mm f/2 Macro IS STM - przystępna portretówka, która posłuży także za obiektyw makro
Najnowszy obiektyw portretowy to kolejna bardziej przyjazna dla portfela pozycja w systemie RF. Choć jest drożna od budżetowych modeli 85 mm f/1.8 konkurencji oferuje...
8
3
Canon RF 600 mm f/11 IS STM i RF 800 mm f/11 IS STM - supertele dla hobbystów
Canon RF 600 mm f/11 IS STM i RF 800 mm f/11 IS STM - supertele dla hobbystów
Kto powiedział, że obiektywy o porażających ogniskowych musza kosztować po kilkadziesiąt tysięcy złotych? Nowe modele 600 mm f/11 i 800 mm f/11, choć mogą wydawać się...
18
4
Powiązane artykuły