Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na rynku?

0
Maciej Luśtyk
23 Styczeń 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Od średnioformatowego debiutu w 2016 roku, Fujifilm stale zmienia obraz tego segmentu. Zaprezentowany dzisiaj obiektyw to jedno z najbardziej wszechstronnych średnioformatowych szkieł w historii.

Zoomy nie są na pewno pierwszymi obiektywami, które przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o systemach średnioformatowych, a gdy weźmiemy pod uwagę aktualne, stale wspierane systemy, obiektywy takie możemy policzyć na palcach jednej ręki. Do tego jak zawsze w przypadku średniego formatu, są też koszmarnie drogie. Ten stan rzeczy już od pewnego czasu zmienia Fujifilm, a najnowszy obiektyw GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR może okazać się jednym z najbardziej atrakcyjnych szkieł tego typu, jakie do tej pory wyprodukowano.

Choć o GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR wiemy już od pewnego czasu (obiektyw został zapowiedziany wraz z aparatem GFX100), to tajemnicą pozostawała jego finalna specyfikacja i oczywiście cena. Teraz wiemy już wszystko i wygląda to naprawdę świetnie.

Dobra optyka, wygodna konstrukcja i stabilizacja optyczna w cenie trzykrotnie niższej od konkurencji

Oferując ekwiwalent 36-79 mm, obiektyw może pochwalić się ciekawszym zakresem i światłem zarówno od konkurencyjnej pozycji Hasselblada (HC 50-110 f/3,5-4,5), jak i szkła Phase One (Schneider 40-80 mm f/4-5.6) i okazać się świetną propozycją zarówno dla fanów dokumentu, jak i portrecistów. Do tego jako jedyne w stawce oferuje też system stabilizacji optycznej, którego skuteczność producent szacuje aż na 5 EV.

Na układ optyczny obiektywu składa się 16 soczewek w 12 grupach, w tym trzy soczewki asferyczne, oraz dwie soczewki o obniżonej dyspersji, które minimalizować mają aberrację sferyczną i chromatyczną. Do tego 9-listkowa przysłona, którą domkniemy do wartości f/32 i minimalna odległość ostrzenia wynosząca 65 cm. Na fotografowanie detali przy szerokim kącie raczej nie ma co liczyć, ale do portretu powinno w zupełności wystarczyć. Ponadto producent obiecuje, że liniowy silnik AF będzie ostrzył szybko, cicho i precyzyjnie, a to dzięki wysiłkowi włożonemu w zmniejszenie i odchudzenie elementów odpowiedzialnych za ustawianie ostrości.

Przy tym wszystkim, jak na swoje możliwości obiektyw jest stosunkowo kompaktowy. Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR mierzy raptem 144,5 x 93 mm przy wadze 1005 g, a na dodatek jest uszczelniony przed kurzem i zachlapaniami.

Cena i dostępność

Fujifilm jak zwykle mocno podgryza konkurencję ceną oferowanej przez siebie optyki. Szkło wycenione zostało na 2300 dolarów (około 8800 zł). Warto przy tym wspomnieć, że analogiczne konstrukcje z konkurencyjnych systemów kosztują około 3 razy więcej.

Obiektyw trafi do sprzedaży pod koniec lutego 2020 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem fujifilm-x.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 20 mm f/1.8 G - uniwersalny szeroki kąt wyższej klasy
Sony FE 20 mm f/1.8 G - uniwersalny szeroki kąt wyższej klasy
Po raz pierwszy od dłuższego czasu Sony pokazuje nowy pełnoklatkowy obiektyw z reprezentującej średnią półkę linii optyki G. Choć nie należy do najtańszych, Sony FE 20...
32
0
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 Aspherical VM w wersji do Leica M
Voigtlander Nokton 21 mm f/1.4 Aspherical VM w wersji do Leica M
Kolejną nowością w ofercie Cosiny jest manualny Voigtländer Nokton 21 mm f/1.4 z bagnetem Leica M. Czy różni się czymś od pokazanej w zeszłym roku wersji do aparatów Sony E?
0
0
Voigtlander Nokton 35 mm f/1.2 Aspherical III VM - trzecia odsłona kultowej 35-ki
Voigtlander Nokton 35 mm f/1.2 Aspherical III VM - trzecia odsłona kultowej 35-ki
Voigtländer zapowiedział kolejny, już trzeci model manualnego obiektywu Nokton 35 mm ze światłem f/1.2, z mocowaniem Leica M. Poprzednik zbierał bardzo dobre recenzje wśród...
0
0
Powiązane artykuły