Sigma 35 mm f/1.2 DG DN Art i 45 mm f/2.8 DG DN Contemporary już dostępne w polskiej sprzedaży

0
Michał Chrzanowski
7 Sierpień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Od dziś (7 sierpnia) w polskich sklepach będzie można nabyć pierwsze obiektywy Sigmy z linii specjalnie zaprojektowanej pod pełnoklatkowe aparaty bezusterkowe z mocowaniem Sony E i L-Mount. Zobaczcie na ile wyceniono modele 35 mm f/1.2 DG DN Art i 45 mm f/2.8 DG DN Contemporary.

W połowie lipca Sigma zaprezentowała nową serię  pełnoklatkowych obiektywów opracowanych wyłącznie do aparatów bezlusterkowych z mocowaniem L-Mount i Sony E. Co więcej, firma pokazała światu nie jeden, a trzy modele z tej linii 14-24 mm f/2.8 DG DN Art, 35 mm f/1.2 DG DN Art i 45 mm f/2.8 DG DN Contemporary z czego dwa ostatnie właśnie trafiły do polskiej sprzedaży.

Sigma 35 mm f/1.2 DG DN Art

Stałka ma odznaczać się ponadprzeciętną jakością zdjęć i osiągami, dzięki czemu ma doskonale sprawdzić się między innymi w fotografii dokumentalnej, reportażowej czy nawet portrecie, gdzie oczekujemy dużej ostrości obrazu i plastycznego rozmycia tła.

Na układ optyczny tego modelu składa się 17 elementów wchodzących w skład 12 grup, Wśród nich znajdują się trzy soczewki SLD i trzy wykonane ze szkła asferycznego, w tym jeden element dwustronnie asferyczny. Do tego obiektyw ma współpracować z wszelkimi korekcjami oferowanymi przez współczesne aparaty. Ogniskowa 35 mm zapewni pole widzenia wynoszące 63.4° ze skalą odwzorowania 1:5:1 i minimalną odległość ostrzenia 30 cm oraz możliwość nakręcenia filtrów o średnicy 82 mm. Natomiast za plastykę ma odpowiadać 11-listkowa kołowa przysłona o nominalnym otworze f/1.2, który domkniemy do f/22.

Otrzymujemy także pierścień odpowiedzialny za sterowanie przysłoną, który może zmieniać położenie z wyczuwalnym klikiem, ustalającym określoną wartość lub pracować płynnie co jest bardzo istotne podczas filmowania. Na tubusie o wymiarach 87.8 mm × 136.2 mm i wadze 1090 g znajdziemy również programowalny przycisk AFL.Natomiast za ustawianie ostrości ma odpowiadać kołowy silnik Hyper Sonic Motor (HSM), który powinien być gwarantem szybkości i precyzji przeostrzania w różnych warunkach.

Co więcej, obiektyw ma obudowę odporną na pył oraz wilgoć, co w połączeniu z powłokami hydrofobowymi i oleofobowymi zastosowanymi na przedniej soczewce dodatkowo ułatwia fotografowanie w różnych warunkach środowiskowych.

Nazwa Sigma 35 mm f/1.2 DG DN Art
Producent Sigma
Typ stałoogniskowy
Mocowanie L-mount, Sony E, Sony FE
Ogniskowa 35 mm
Maksymalna jasność 1.2
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 11
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony tak
Układ optyczny 17 elementów / 12 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 63.4°
Maksymalne powiększenie 1:5:1
Minimalna odległość ogniskowania 30 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 82 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Mechanizm autofokusa Hyper Sonic Motor (HSM)
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny tak
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Wymiary 87.8 mm × 136.2 mm
Waga 1090 g
Akcesoria dwa dekielki, pokrowiec ochronny
Cena w dniu premiery 6490 zł

Sigma 45 mm f/2.8 DG DN Contemporary

Z kolei obiektyw 45 mm f/2.8 DG DN Contemporary, który ma zapewniać połączenie wysokiej rozdzielczości i miękkimi rozmyciami dalszego planu. Dzięki swojej charakterystyce może okazać się wyjątkowo uniwersalnym szkłem.

Jego cechą charakterystyczną ma być gładkie rozmycie obrazu przy maksymalnej wartości przysłony, dzięki czemu może okazać się idealną stałką do codziennego użytku w różnych warunkach. Poza tym wyjątkowy nacisk został położony także na jakość wykonania oraz wygodę użytkowania.

Optyka została opracowana na bazie 8 elementów, które ulokowano w 7 grupach. Stałka o ogniskowej 45 mm oferuje kąt widzenia 51.3°, maksymalne powiększenie 1:4 i minimalną odległość ostrzenia wynoszącą zaledwie 24 cm. Te parametry w połączeniu z 7-listkową kołową przysłoną o nominalnym otworze f/2.8 powinny dostarczy wyjątkowej plastyki obrazu z kremowym bokeh.

Do tego obiektyw ma charakteryzować się szybkim, cichym i celnym AF w trybie fotograficznym Ponadto, jak zapewnia producent, silnik krokowy ma także optymalnie działać z trybem filmowym oraz funkcjami wykrywania twarzy i oczu.

Nazwa Sigma 45 mm f/2.8 DG DN Contemporary
Producent Sigma
Typ stałoogniskowy
Mocowanie L-mount, Sony E, Sony FE
Ogniskowa 45 mm
Maksymalna jasność 2.8
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 7
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 8 elementów / 7 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 51.3°
Maksymalne powiększenie 1:4
Minimalna odległość ogniskowania 24 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 55 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Mechanizm autofokusa silnik krokowy
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny nie
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Wymiary 64 mm × 46.2 mm
Waga 215 g
Akcesoria dwa dekielki, osłona przeciwsłoneczna
Cena w dniu premiery 2390 zł

Cena i dostępność

Pierwsze obiektywy Sigmy opracowane wyłącznie z myślą o pełnoklatkowych bezlusterkowcach z mocowaniem Sony E i L-Mount są od już dostępne w polskiej sprzedaży. Za Sigmę 35 mm f/1.2 DG DN Art zapłacimy 6490 zł. Natomiast model 45 mm f/2.8 DG DN Contemporary został wyceniony na 2390 zł. Z kolei trzeci z nowej linii szkieł Sigmy, szerokokątny zoom 14-24 mm f/2.8 DG DN Art ma zadebiutować na rynku na jesieni tego roku (najprawdopodobniej we wrześniu) w cenie 6490 zł.

{$in-article-newsletter}

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO - niedrogie makro do bezlusterkowców APS-C
Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO - niedrogie makro do bezlusterkowców APS-C
Obiektywy makro tworzone specjalnie z myślą o użytkownikach aparatów z matrycami formatu APS-C to raczej rzadkość. Najnowsza Laowa 65 mm f/2.8 2x Macro APO pretenduje...
7
0
Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na rynku?
Fujifilm Fujinon GF 45-100 mm f/4 R LM OIS WR - najbardziej uniwersalny średnioformatowy zoom na...
Od średnioformatowego debiutu w 2016 roku, Fujifilm stale zmienia obraz tego segmentu. Zaprezentowany dzisiaj obiektyw to jedno z najbardziej wszechstronnych...
0
0
HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM WR - przystępny pełnoklatkowy tele-zoom z mocowaniem Pentax K
HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM WR - przystępny pełnoklatkowy tele-zoom z mocowaniem Pentax K
Marka Pentax wciąż żyje. Ricoh wprowadza do oferty jeden z ciekawszych obiektywów, jakie w ostatnim czasie pojawiły się w systemie. HD Pentax-D FA 70-210 mm f/4ED SDM...
9
4
Powiązane artykuły