Voigtlander Color-Skopar 21 mm f/3.5 Aspherical oficjalnie zaprezentowany

Autor: Michał Chrzanowski

20 Wrzesień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Po miesiącach oczekiwań Voigtlander w końcu zaprezentował model Color-Skopar 21 mm f/3.5 Aspherical - szerokokątną stałkę zoptymalizowaną pod względem sensorów o dużej rozdzielczości stosowanych w pełnoklatkowych bezlusterkowcach Sony. Obiektyw w sprzedaży ma pojawić się już w przyszłym miesiącu. Koszt: około 750 dolarów.

O w pełni manualnym obiektywie Voigtlander Color-Skopar 21 mm f/3.5 Aspherical z mocowaniem Sony E po raz pierwszy usłyszeliśmy na początku marca. Właśnie wtedy producent zapowiedział trwające prace nad konstrukcją, która ma „odznaczać się wyjątkową wyrazistością oraz kolorystyką zdjęć“. Po pół roku oczekiwań szerokokątna stałka została oficjalnie zaprezentowana.

Optyka stworzona z myślą o wysokiej rozdzielczości

Układ optyczny składa się z 9 soczewek ulokowanych w 8 grupach i zapewnia 91.2° pole widzenia. Za plastykę odpowiada 10-listkowa przysłona, którą będziemy mogli operować w zakresie f/3.5-f/22. Jak zapewnia producent, w przypadku tego modelu mamy mieć do czynienia z konstrukcją optyczną zoptymalizowaną pod względem sensorów o dużej rozdzielczości stosowanych w pełnoklatkowych bezlusterkowcach Sony E. Wysoka jakość i wyrazistość obrazu ma być otrzymana nie tylko w centrum, lecz także na brzegach kadru, co przy stałce o 21 mm ogniskowej może być nie lada wyczynem. Do tego powinniśmy cieszyć się rzetelną reprodukcją kolorów oraz odpowiednio korygowanymi wadami optyki. Niemniej jednak podczas fotografowania w bardziej wymagających warunkach będziemy mogli nakręcić filtry o średnicy 52 mm.

Wytrzymały i kompaktowy tubus

Minimalna odległość ostrzenia w przypadku tego modelu to 20 cm, co w połączeniu z nominalnym otworem przysłony f/3.5 ma zagwarantować „rysowanie z intensywną perspektywą charakterystyczną dla ultraszerokokątnego obiektywu“. Ostrzyć będziemy ręcznie za pomocą specjalnie wyprofilowanego i rowkowanego pierścienia, który ma obracać się z wyjątkową płynnością i precyzją.

Poza tym nowy Voigtlander - podobnie jak inne konstrukcje producenta - to metalowa konstrukcja. Do tego odznacza się całkiem kompaktowym tubusem - mierzy zaledwie 62.8 × 39.9 mm i waży 230 g. Warto także zauważyć, że bagnet obiektywu został wyposażony w elektroniczne styki. Dzięki temu parametry stałki będą zapisane w danych EXIF. Poza tym Color-Skopar 21 mm f/3.5 Aspherical zawiera enkoder odległości, co oznacza, że model ten będzie kompatybilny z 5-osiową stabilizacją obrazu dostępną w aparatach Sony.

Voigtlander Color-Skopar 21 mm f/3.5 Aspherical ma być dostępna w sprzedaży od października tego roku. Za obiektyw przyjdzie nam zapłacić około 750 dolarów.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Popularny lustrzankowy zoom dla amatorów fotografii wchodzi na rynek w wersji do bezlusterkowców. Nowy Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 ma oferować duży zasięg i małą wagę, choć jest większy i cięższy...
2
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron poinformował, że pracuje nad wprowadzeniem na rynek obiektywu 18-300 mm F3.5-6.3 Di III-A VC VXD w wersjach z mocowaniami Canon RF i Nikon Z. To świetna wiadomość dla amatorów,...
1
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze sportem)
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze...
Sony prezentuje pierwszy na świecie zoom 50-150 mm ze stałym światłem f/2. Szkło odznaczać ma się ponadprzeciętną optyką i jak na swoje możliwości zachowuje także przystępne wymiary....
18
Powiązane artykuły