Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Zeiss CP.3 XD - nowa seria 10 filmowych stałek

0

Autor: Maciej Luśtyk

27 Kwiecień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Zeiss zaprezentował 10 nowych filmowych obiektywów stałoogniskowych, nakierowanych na twórców “z mniejszym budżetem”, które pozwolą zapisać dodatkowe informacje o dystorsji i winietowaniu.

Seria szkieł Zeiss CP.3 XD zastąpić ma linię CP.2 i wprowadza funkcję, którą może okazać się bardzo pomocna dla osób zajmujących się wzbogacaniem obrazu o efekty specjalne na etapie postprodukcji. Litery XD wzięły się od angielskiego “eXtended Data” i są oznaczeniem systemu, który przy nagrywaniu wideo pozwoli zapisać dodatkowe szczegółowe metadane na temat dystorsji i winietowania dla każdej zarejestrowanej klatki. Technologie tego typu zarezerwowane były do tej pory dla dużo droższych konstrukcji.

 

W skład nowej, bardziej kompaktowej serii wchodzi 10 stałek o ogniskowych 15 mm, 18 mm, 21 mm, 25 mm, 28 mm, 35 mm, 50 mm, 85 mm, 100 mm, 135 mm i świetle T2.9 (3 najszersze szkła) oraz T2.1 (7 pozostałych), które oferują średnicę filtra 95 mm oraz pokrętła ostrości i przysłony kompatybilne z systemami follow focus. Jak przystało na szkła filmowe, produkcje z serii CP.3 charakteryzować mają się doskonałą optyką i zaawansowanymi powłokami antyrefleksyjnymi.

Choć odbiorcą nowych szkieł mają być twórcy i domy produkcyjne z mniejszym budżetem, w żadnym wypadku nie są to produkty tanie (to w końcu obiektywy filmowe). Ich cena, w zależności od ogniskowej waha się między 5,000, a 6,400 euro. W sprzedaży pojawi się jednak także tańsza wersja szkieł (bez systemu XD), które kupimy w cenach od 3,500 do 4,900 euro. Obiektywy pojawią się w sprzedaży między czerwcem, a październikiem 2017 roku.

 

Filmy nagrane przy pomocy nowej serii obiektywów

Więcej informacji znajdziecie pod adresem zeiss.co.uk.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Najnowszy manualny obiektyw Irix powinien znaleźć się na celowniku wszystkich zainteresowanych aparatami Fujifilm GFX. To najjaśniejszy odpowiednik obiektywu 35 mm w...
9
0
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Irix wypuścił kolejną zapowiedź swojego pierwszego obiektywu do średnioformatowego systemy GFX. Wygląda na to, że producent chce zawojować ten segment jasnością...
0
0
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Latem producent zaktualizował linię budżetowych obiektywów kinematograficznych VDSLR. Teraz uzupełnia ją model...
2
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (10)