Obiektywy Meike MK 8 mm f/3.5 i MK 12 mm f/2.8 dostępne w Polsce. Znamy cenę

Autor: Maciej Luśtyk

8 Luty 2017
Artykuł na: 4-5 minut

W zeszłym roku Meike przeprowadziło prawdziwą ofensywę na rynek optyki prezentując w krótkim czasie aż 7 manualnych szkieł. Dwa z nich właśnie trafiły na nasz rynek w bardzo atrakcyjnej cenie.

Jeżeli szukacie ultraszerokokątnych obiektywów w przystępnej cenie, zainteresować Was mogą nowe manualne szkła Meike. Znana z produkcji gripów firma rozszerzyła w zeszłym roku swoją działalność o produkcję szkieł i weszła na rynek optyki z prawdziwym przytupem - zaprezentowała łącznie aż 7 obiektywów, w wersjach z mocowaniami do większości dostępnych systemów. Dwa z nich zaprezentowane jako ostatnie właśnie trafiły na nasz rynek.

Meike MK-8 mm f/3.5 to obiektyw typu rybie oko, który dzięki kątowi widzenia równemu 200 w poziomie i 160 w pionie pozwoli na ciekawe przerysowania perspektywy. Na jego układ optyczny składa się 11 soczewek umieszczonych w 8 grupach, które pozwolą na ostrzenie już odległości 10 cm. Soczewki zostały dodatkowo pokryte powłokami antyodblaskowymi.

Obiektyw został zaprojektowany z myślą o aparatach z matrycą APS-C, w przypadku których otrzymamy ekwiwalent 12 mm, ale podepniemy go także do aparatów z systemu Mikro Czteyr Trzecie (ewkiwalent 16 mm) i modeli pełnoklatkowych (możliwość odkręcenia osłony przeciwsłonecznej zminimalizować ma w tym wypadku winietowanie).

9-listkową przysłonę domkniemy maksymalnie do wartości f/22. Z kolei minimalna odległość ostrzenie to 10 cm. Obiektyw waży 519 g przy rozmiarach 77 x 84 mm. Warto przy tym wspomnieć, że korpus został wykonany z metalu i uszczelniony przed kurzem oraz zachlapaniami.

Drugim szkłem, które właśnie trafiło na sklepowe półki jest Meike MK-12 mm f/2.8 - również obiektyw superszerokokątny, ale tym razem o charakterystyce rektilinearnej, co oznacza, że nie uświadczymy zniekształceń perspektywy znanych w obiektywów fish-eye.

Jego układ optyczny oparto o 12 soczewek ułożonych w 10 grupach, które w połączeniu z 9 listkową przysłoną oferować mają ostry i plastyczny obraz, dzięki czemu obiektyw znajdzie zastosowanie m.in. w fotografii architektury, wnętrz czy krajobrazów.

Meike 12 mm f/2.8 pozwoli nam na ostrzenie z odległości 10 cm i zamocowanie filtrów o średnicy 72 mm. Podobnie jak w przypadku opisywanego wyżej fish-eye’a, model ten także został zaprojektowany pod kątem aparatów z matrycami APS-C, z którymi da nam ekwiwalent 18 mm, ale podepniemy go także do bezlusterkowców z systemu Mikro Cztery Trzecie (ekwiwalent 24 mm).

Obiektyw mierzy 78 x 65,8 mm przy wadze 380 g i również został wykonany z metalu oraz uszczelniony przed kurzem i wilgocią.

Nowe szkła Meike dostępne są w sprzedaży w wersjach z mocowaniami Nikon F (tylko model 8 mm f/3.5), Canon EF (tylko model 8 mm f/3.5), Sony E, Fujifilm X i Mikro Cztery Trzecie, w cenach 899 zł (Meike MK-8 mm f/3.5) i 935 zł (Meike MK-12 mm f/2.8)

Więcej informacji znajdziecie pod adresem meike.pl.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike 85 mm f/1.4 STM - jasny, tani i z autofokusem. Ma być dostępny także z mocowaniem RF
Meike prezentuje kolejny obiektyw wyposażony w silnik AF i tym razem celuje znacznie wyższy segment niż wcześniej. Meike 85 mm f/1.4 STM ma być konkurencją dla profesjonalnych modeli o...
7
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w krótkim czasie
7Artisans zapowiada pierwszy obiektyw z AF. To kolejny chiński producent, który dokonał tego w...
Chiński 7Artisans dołącza do producentów optyki, którzy w swojej ofercie posiadają obiektywy z silnikiem AF. To jednocześnie kolejna z firm, która doszła do tego w ciągu raptem paru...
10
Black Friday w Next77 - świetne promocje na marki Irix, Tokina, Quadralite i Hoya
Black Friday w Next77 - świetne promocje na marki Irix, Tokina, Quadralite i Hoya
Dystrybutor sprzętu fotograficznego Next77 informuje o starcie promocji Black Friday. Przez najbliższe dni akcesoria i obiektywy marek Hoya, Quadralite, Tokina i Irix kupicie nawet 30%...
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)