Leica Summaron-M 28 mm f/5.6 i Leica Q Titanium Grey

0
Maciej Luśtyk
20 Październik 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Niemiecki producent przedstawił dwie nowości. Jedną z nich jest zaadaptowany na potrzeby systemu M, klasyczny szerokokątny obiektyw z 1955 roku. Obok niego na rynku pojawia się świetnie oceniana Leica Q w wersji Titanium Grey.

Miniaturowy (51 x 18 mm) obiektyw Leica Summaron-M 28 mm f/5.6 sięga pamięcią 1955 roku, gdy na rynku debiutował jego pierwowzór z mocowaniem L. Mimo sporej winiety i niezbyt dużej jasności zyskał rzeszę zwolenników i pozostaje jednym z najbardziej kompaktowych obiektywów szerokokątnych jakie stworzyła Leica.

Nowa wersja bazować ma na tym samym układzie optycznym (6 elementów w 4 grupach) i mechanice, co oryginał. Szkło otrzymało jednak złącza, za pomocą których do aparatu będą przesyłane dane EXIF. Przeprojektowano też pierścień przysłony i gałkę służąco ręcznemu ustawianiu ostrości tak, by lepiej korespondowały z pozostałymi obiektywami do systemu M.

Szkło pozwoli nam ostrzyć z minimalnej odległości jednego metra i przymknąć przysłonę do wartości f/22. Podobnie jak w przypadku oryginału, będziemy mieć do czynienia z niedoskonałościami w postaci mocnej winiety, to jednak producent reklamuje jako wyjątkową charakterystykę obrazu i za nowy model każe sobie zapłacić 1900 funtów. Chętnych na pewno nie zabraknie.

Poniżej kilka oficjalnych zdjęć przykładowych wykonanych przy pomocy nowego szkła.

fot. Daniel Flashar

fot. Daniel Flashar

fot. Daniel Flashar

Oprócz obiektywu, Leica zaprezentowała specjalną edycję pełnoklatkowego modelu Q, który w naszym zeszłorocznym plebiscycie został wybrany najlepszym aparatem kompaktowym roku. Wnętrze aparatu w wersji Titanium Grey niczym nie będzie różnić się od oryginału, zmieniono jedynie kolor obudowy, której metalowe elementy będą teraz jasnoszare. Na czerwony zmienił się także kolor oznaczeń na obiektywie. Trzeba przyznać, że całość prezentuje się bardzo stylowo.

Za nowy lakier producent chce 3800 funtów, przy czym warto wspomnieć, że model Q w wersji podstawowej to koszt rzędu 3200 funtów. Zapewne jednak nie będzie to przeszkodą dla wiernych fanów marki. Aparat trafi na rynek w listopadzie.

Więcej informacji o nowym obiektywie i aparacie znajdziecie pod adresem leica-camera.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix Cine 45 mm T1.5 - lekki filmowy standard bez zniekształceń
Irix Cine 45 mm T1.5 - lekki filmowy standard bez zniekształceń
Irix rozszerza linię obiektywów filmowych o model 45 mm T1.5, który zapewniać ma wysoką jakość optyczną i wygodnie zaprojektowany tubus.
3
0
Laowa 17 mm f/1.8 MFT - dla takich obiektywów istnieje system Mikro Cztery Trzecie
Laowa 17 mm f/1.8 MFT - dla takich obiektywów istnieje system Mikro Cztery Trzecie
Chiński producent zdecydował się na odświeżenie swojego kompaktowego klasyka, który ze względu na swoje rozmiary i parametry może być idealnym obiektywem spacerowym dla miłośników manualnych...
0
0
Tokina ATX-i 11-16mm F2.8 CF - popularny szeroki kąt do lustrzanek APS-C odświeżony
Tokina ATX-i 11-16mm F2.8 CF - popularny szeroki kąt do lustrzanek APS-C odświeżony
Coraz mniej optycznych premier na lustrzanki o mniejszych matrycach? Tokina zdaje się tej tezie zaprzeczać, ale trochę trudno nazwać obiektyw zaprezentowany dla aparatów Nikon F i Canon EF-S...
13
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)