Leica Summaron-M 28 mm f/5.6 i Leica Q Titanium Grey

Autor: Maciej Luśtyk

20 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Niemiecki producent przedstawił dwie nowości. Jedną z nich jest zaadaptowany na potrzeby systemu M, klasyczny szerokokątny obiektyw z 1955 roku. Obok niego na rynku pojawia się świetnie oceniana Leica Q w wersji Titanium Grey.

Miniaturowy (51 x 18 mm) obiektyw Leica Summaron-M 28 mm f/5.6 sięga pamięcią 1955 roku, gdy na rynku debiutował jego pierwowzór z mocowaniem L. Mimo sporej winiety i niezbyt dużej jasności zyskał rzeszę zwolenników i pozostaje jednym z najbardziej kompaktowych obiektywów szerokokątnych jakie stworzyła Leica.

Nowa wersja bazować ma na tym samym układzie optycznym (6 elementów w 4 grupach) i mechanice, co oryginał. Szkło otrzymało jednak złącza, za pomocą których do aparatu będą przesyłane dane EXIF. Przeprojektowano też pierścień przysłony i gałkę służąco ręcznemu ustawianiu ostrości tak, by lepiej korespondowały z pozostałymi obiektywami do systemu M.

Szkło pozwoli nam ostrzyć z minimalnej odległości jednego metra i przymknąć przysłonę do wartości f/22. Podobnie jak w przypadku oryginału, będziemy mieć do czynienia z niedoskonałościami w postaci mocnej winiety, to jednak producent reklamuje jako wyjątkową charakterystykę obrazu i za nowy model każe sobie zapłacić 1900 funtów. Chętnych na pewno nie zabraknie.

Poniżej kilka oficjalnych zdjęć przykładowych wykonanych przy pomocy nowego szkła.

fot. Daniel Flashar

fot. Daniel Flashar

fot. Daniel Flashar

Oprócz obiektywu, Leica zaprezentowała specjalną edycję pełnoklatkowego modelu Q, który w naszym zeszłorocznym plebiscycie został wybrany najlepszym aparatem kompaktowym roku. Wnętrze aparatu w wersji Titanium Grey niczym nie będzie różnić się od oryginału, zmieniono jedynie kolor obudowy, której metalowe elementy będą teraz jasnoszare. Na czerwony zmienił się także kolor oznaczeń na obiektywie. Trzeba przyznać, że całość prezentuje się bardzo stylowo.

Za nowy lakier producent chce 3800 funtów, przy czym warto wspomnieć, że model Q w wersji podstawowej to koszt rzędu 3200 funtów. Zapewne jednak nie będzie to przeszkodą dla wiernych fanów marki. Aparat trafi na rynek w listopadzie.

Więcej informacji o nowym obiektywie i aparacie znajdziecie pod adresem leica-camera.com.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon Nikkor Z 135 mm f/1.8 S Plena - wzorowa ostrość, perfekcyjne bokeh
Nikon podnosi poprzeczkę w temacie obiektywów portretowych. Najnowszy model 135 mm f/1.8, ochrzczony mianem „Plena” oferować ma imponującą jakość optyczną i być nowym obiektem...
16
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
Chiński producent optyki zaprezentował niecodzienną premier. TTartisan 500 mm f/6.3 to pierwszy współczesny długi teleobiektyw z Kraju Środka - prawdopodobnie nie porazi nas jakością,...
7
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon zapowiada premierę nowego tajemniczego obiektywu (lub całej serii) o nazwie „Plena”. Czy będzie to kolejna wysokiej kasy portretówka pokroju modelu Noct?
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)