Fujifilm Fujinon XF 56 mm f/1,2 R

Autor: Michal Grzegorczyk

6 Styczeń 2014
Artykuł na: 4-5 minut
CES 2014 Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, firma Fujifilm pokazała nowy obiektyw stałoogniskowy. To krótka portretówka o dużej jasności - Fujinon XF 56 mm f/1,2 R.

Fujifilm Fujinon XF 56 mm f/1,2 R to wyjątkowo jasny, stałoogniskowy obiektyw portretowy, który po raz pierwszy został zapowiedziany na ubiegłorocznych targach CP+ (wtedy jeszcze planowano światło f/1,4). Konstrukcja optyczna tego modelu to 11 soczewek ustawionych w 8 grup. Producent zastosował jeden element asferyczny i dwa wykonane ze szkła niskodyspersyjnego. Na razie nie znamy polskiej ceny tego obiektywu. W USA ma kosztować około 1000 dolarów. Więcej szczegółów technicznych można znaleźć w poniższej specyfikacji:

NazwaFujifilm Fujinon XF 56 mm f/1,2 R
Typobiektyw stałoogniskowy, APS-C
Konstrukcja
  • 11 elementów w 8 grupach
  • 1 soczewka asferyczna
  • 2 soczewki ze szkła niskodyspersyjnego
Ogniskowa56 mm
Otwór maksymalnyf/1.2
Dystans min.0,7 m
Kąt28,5 stopnia
PrzesłonaF1,2 - F16, 7 listków
MocowanieFujifilm X
Powiększenie0,09 x
Filtr62 mm
Wymiary73,2 x 69,7 mm
Artykuł na FotopolisFujifilm XF 56 mm f/1,2 pojawi się wiosną

Fujifilm zapowiada szybki obiektyw do fotografii portretowej przeznaczony do aparatów z serii X

Firma Fujifilm (prezes Shigehiro Nakajima) zapowiedziała wprowadzenie na rynek obiektywu FUJINON XF 56 mm F1,2 R w lutym 2014 r. Ten najnowszy, profesjonalny obiektyw jest przeznaczony do aparatów z serii X z wymienną optyką. Wśród jego zalet można wymienić szybką maksymalną przysłonę f/1,2, długość ogniskowej 85 mm oraz piękny efekt bokeh, przez co szczególnie dobrze sprawdzi się podczas wykonywania wysokiej jakości portretów.

Model XF 56 mm F1,2 R jest o ponad połowę mniejszy od swojego odpowiednika w aparacie pełnoklatkowym i oferuje szybki oraz cichy autofokus, dzięki któremu fotograf i model lub modelka mogą pracować bez najmniejszego stresu. Ponadto cechuje się wybitną zdolnością rozdzielczą przekładającą się na wysoką jakość zdjęć, o którą dodatkowo dba unikalna technologia odwzorowywania tonacji skóry zastosowana w aparatach Fujifilm z bagnetem X. Po zamontowaniu obiektywu XF 56 mm i wybraniu w aparacie jednego z dwóch trybów negatywu PRO, które są dostępne w menu symulacji filmu, użytkownik może tworzyć piękne portrety z bogatymi gradacjami tonalnymi przypominające zdjęcia wykonane aparatami analogowymi.

Tak jak pozostałe modele z serii XF, obiektyw XF 56 mm F1,2 R został zaprojektowany z najwyższą dbałością o szczegóły. Po pierwsze dobrze leży w dłoni, a po drugie elementy zewnętrzne, w tym metalowy pierścień przysłony, dają wrażenie wysokiej jakości wykonania.

Profesjonalne portrety dzięki zaawansowanej optyce

Obiektyw zapewnia imponujące rezultaty dzięki nowej optyce, na którą składa się 11 elementów w 8 grupach. Zastosowanie dwóch elementów ze szkła ED (o wyjątkowo niskiej dyspersji), jednego dwustronnego elementu asferycznego oraz czterech elementów z wypukłą powierzchnią zwróconą ku fotografowanemu obiektowi pozwoliło ograniczyć aberracje sferyczne i chromatyczne, a także maksymalnie zwiększyć rozdzielczość obrazu nawet po ustawieniu w obiektywie najszerszej przysłony f/1,2.

Lepszą jakość obrazu zapewnia także opracowana przez firmę Fujifilm powłoka HT-EBC, którą pokryto wszystkie soczewki, aby zmniejszyć występowanie tzw. duszków i efektu flary. 7-listkowa okrągła przysłona natomiast pozwala uzyskać kremowo gładki efekt bokeh, który stał się nieodłączną cechą obiektywów XF.
Aby uzyskać jeszcze lepszą jakość obrazu, należy zamontować obiektyw XF 56 mm F1,2 na aparacie obsługującym optymalizator modulacji obiektywu*3, który podczas fotografowania z mniejszą wartością przysłony automatycznie koryguje rozmycie dyfrakcyjne.

Szybki i cichy autofokus

W obiektywie XF 56 mm F1,2 R zastosowano mechanizm wewnętrznego ogniskowania i bezrdzeniowy silnik prądu stałego, czego efektem jest szybkie działanie autofokusa, zwłaszcza jeśli obiektyw zostanie zamontowany na aparacie z serii X, który obsługuje autofokus z detekcją fazową. Dzięki odpowiedniej budowie i umiejscowieniu mechanizmu ogniskowania zmniejszono poziom hałasu i wibracji, przez co sprzęt pracuje cicho. Podczas ogniskowania elementy obudowy obiektywu pozostają nieruchome, co skutecznie chroni obiektyw przed kontaktem z kurzem, który doprowadziłby do pogorszenia jakości obrazu.

Doskonała konstrukcja

Tak jak inne obiektywy z serii XF, model 56 mm F1,2 R ma wytrzymałą metalową konstrukcję (w tym metalowe pierścienie ustawiania przysłony i ostrości) odznaczającą się wysoką jakością wykonania. Pierścień przysłony został zaprojektowany tak, aby można było łatwo wyczuć przeskoki między krokami przysłony. Pierścień ustawiania ostrości jest wygodny w użyciu i ma idealny obrót pozwalający na łatwą i precyzyjną regulację ostrości.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox Luna 30-300 mm T4 Zoom 10x - jeden, by rządzić wszystkimi
Viltrox Luna 30-300 mm T4 Zoom 10x - jeden, by rządzić wszystkimi
Viltrox oficjalnie zaprezentował jeden z najbardziej imponujących obiektywów filmowych, jakie ujrzały światło dzienne. Szkło zamyka wyjątkowo uniwersalny zakres ogniskowych i wysokiej...
7
Canon RF-S 3,9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye - kolejny obiektyw do treści VR. Tym razem do APS-C i w niższej cenie
Canon RF-S 3,9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye - kolejny obiektyw do treści VR. Tym razem do APS-C i w...
Interesuje cię tworzenie przestrzennych filmów, stworzonych do oglądania w goglach VR? Najnowszy obiektyw Canona to prawdopodobnie jedno z najbardziej przystępnych cenowo rozwiązań,...
4
Viltrox AF 16 mm f/1.8 z mocowaniem Nikon Z już w sprzedaży
Viltrox AF 16 mm f/1.8 z mocowaniem Nikon Z już w sprzedaży
Dopracowany optycznie i przystępny cenowo jasny obiektyw superszerokokątny Viltroxa trafia w końcu do oferty mocowania Z. Szkło zadebiutowało właśnie na sklepowych półkach w cenie 2799...
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)