Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Nikon AF-S Nikkor 28-300mm f/3,5-5,6G ED VR

0

Autor: Michal Grzegorczyk

19 Sierpień 2010
Artykuł na: 6-9 minut
Pełnoklatkowe lustrzanki są ciągle dość drogie, przez co najczęściej kupowane przez zawodowców. Nic dziwnego, że oferta typowo amatorskich obiektywów FX nie jest zbyt bogata. Jednak i w tym segmencie pojawiają się nowości. Na przykład takie jak dzisiejsza: Nikon AF-S Nikkor 28-300mm f/3,5-5,6G ED VR
Nikon AF-S Nikkor 28-300mm f/3,5-5,6G ED VR

Dawno nie odnotowaliśmy premiery pełnoklatkowego obiektywu typu superzoom. Nikon AF-S Nikkor 28-300mm f/3,5-5,6G ED VR może się pochwalić 10,7-krotnym zoomem. Parametry tego szkła sugerują, że jest to konstrukcja przeznaczona dla amatorów. Pod rozwagę mogą go również brać podróżnicy, którzy w zamian za maksymalną uniwersalność pójdą na kompromis w innych obszarach.

Konstrukcja optyczna Nikkora 28-300 mm jest dość skomplikowana - to 19 soczewek ustawionych w 14 grup. Dwa elementy wykonano ze szkla ED, a trzy są asferyczne. Nowy superzoom Nikona został wyposażony w stabilizację obrazu VRII (o deklarowanej skuteczności 4EV) i cichy silnik autofokusa SWM. Obiektyw w całym zakresie ogniskowych ostrzy od 0,5 metra - w zakresie "tele" skala odwzorowania wynosi 0,32x. Podczas zmiany ogniskowej Nikkor 28-300mm dość znacznie zmienia swoje rozmiary producent, w związku z czym producent wyposażył go w blokadę rozsuwania. Takie rozwiązanie sprawdzi się podczas przenoszenia obiektywu w plecaku czy torbie.

Po dalsze szczegóły odsyłamy do specyfikacji technicznej:

NazwaNikon AF-S Nikkor 28-300mm f/3,5-5,6G ED VR
Typpełnoklatkowy superzoom
Konstrukcja19 soczewki w 14 grupach, 2 soczewki ED, 3 soczewki asferyczne
Stabilizacja obrazutak, VRII
Autofokustak, silnik SWM
Ogniskowa28 - 300mm
Otwór maksymalnyF3,5-F5,6
Dystans min.0,5 m
Kąt75-8,1 stopnia
Przesłona9 listków
MocowanieNikon
Powiększenie0,32x
Filtr77mm
Wymiary83 x 114,5 mm
Waga800 gramów

AF-S NIKKOR 28-300mm f/3,5-5,6G ED VR

AF-S NIKKOR 28-300mm f/3,5-5,6G ED VR to uniwersalny super-zoom z powiększeniem 10,7x, który dzięki szerokiemu zakresowi ogniskowych oraz niewielkich rozmiarach i masie doskonale sprawdza się w fotografii podróżniczej.

W obiektywie zastosowano układ optyczny z dwoma soczewkami ze szkła ED oraz trzema soczewkami asferycznymi, eliminując w ten sposób aberracje, które zwykle występują w superzoomach. Nowy Nikkor wyróżnia się także bardzo krótkim minimalnym dystansem ustawiania ostrości, wynoszącym w całym zakresie ogniskowych 50 cm.

Nowy model wyposażono w system redukcji drgań VR drugiej generacji. Rozwiązanie to gwarantuje stabilniejszy obraz w wizjerze, dzięki czemu autofokus działa sprawniej, a kadrowanie jest precyzyjniejsze, szczególnie w przypadku wąskich kadrów. Silnik Silent Wave Motor (SWM) zapewnia ciche i szybkie ustawianie ostrości w całym zakresie ogniskowych, zarówno w przypadku automatycznej, jak i ręcznej korekty.

W modelu AF-S NIKKOR 28-300mm f/3,5-5,6G ED VR zastosowano blokadę pierścienia zooma zapobiegającą niekontrolowanym wysunięciom się obiektywu w czasie kadrowania lub podczas transportu, gdy obiektyw nie jest używany. Aby zagwarantować wysoką trwałość, korpus obiektywu oparto o liczne elementy wykonane z aluminium.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Irix wypuścił kolejną zapowiedź swojego pierwszego obiektywu do średnioformatowego systemy GFX. Wygląda na to, że producent chce zawojować ten segment jasnością...
0
0
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Latem producent zaktualizował linię budżetowych obiektywów kinematograficznych VDSLR. Teraz uzupełnia ją model...
2
0
Sigma potwierdza: są plany wprowadzenia obiektywów do systemów Canon RF i Nikon Z
Sigma potwierdza: są plany wprowadzenia obiektywów do systemów Canon RF i Nikon Z
Nowe bezlusterkowe systemy zachwycają możliwościami, ale są bardzo drogie. Jest jednak szansą, że już niebawem się to zmieni. Chęć produkcji szkieł z mocowaniami RF i...
16
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)