Nikon AF-S Nikkor 85mm f/1,4G

0

Autor: Michal Grzegorczyk

19 Sierpień 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Jasny obiektyw portretowy to ważny element każdego systemu. Nikon zaprezentował właśnie nową wersję 85-tki ze światłem f/1,4. Jak na nowoczesną konstrukcję z wyższej półki przystało, obiektyw został wyposażony w ultradźwiękowy system SWM i powłoki nanokrystaliczne.
Nikon AF-S Nikkor 85mm f/1,4G

Nikon AF-S Nikkor 85mm f/1,4G to obiektyw spodziewany, od jakiegoś czasu wręcz oczekiwany. Jego poprzednik należał jeszcze do starszego "pokolenia" - korzystał z silnika AF w korpusie, miał pierścień przysłon itd. Nowy model przypomina ostatnie konstrukcje - litera "G" oznacza, że sterowanie przysłoną może się odbywać jedynie z korpusu (brak pierścienia przysłon), a symbol "AF-S" oznacza obecność szybkiego i cichego silnika AF SWM.

Konstrukcja optyczna Nikkora 85mm f/1,4G chociaż dosyć prosta, to została nieco zmodyfikowana w stosunku do poprzednika - teraz to 10 soczewek ustawionych w 9 grup. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 85 centymetrów, co przekłada się na skalę odwzorowania na poziomie 0,12x. Nowy Nikkor został wyposażony w 9-listkową przysłonę, która według producenta gwarantuje przyjemne oddanie nieostrości. Tak jak wszystkie obiektywy Nikona z wyższej półki opisywana nowość ma powloki nanokrystaliczne, które mają ograniczać pojawianie się przebarwień, flar i blików.

Więcej szczegółów na temat tego szkła można znaleźć w informacji prasowej i specyfikacji technicznej:

NazwaNikon AF-S Nikkor 85mm f/1,4G
Typpełnoklatkowy teleobiektyw
Konstrukcja10 soczewek w 9 grupach
Stabilizacja obrazubrak
Autofokustak, ultradźwiękowy SWM
Ogniskowa85 mm
Otwór maksymalnyF1,4
Dystans min.85 cm
Kąt28,3 stopnia (z lustrzanką DX 18,5 stopnia)
Przesłona9 listków, f/1,4 - f/16
MocowanieNikon
Powiększenie0,12x
Filtr77 mm
Osłonab.d.
Wymiary86,5 x 84 mm
Waga595 gramow
Uwagipowłoki nanokrystaliczne

AF-S NIKKOR 85mm f/1,4G

AF-S NIKKOR 85mm f/1,4G został zaprojektowany z myślą o profesjonalnej fotografii portretowej. Wyjątkowo duży otwór względny f/1,4 zapewnia wyrazisty obraz, a 9 zaokrąglonych listków przysłony daje efektowny bokeh. Układ optyczny obiektywu 
AF-S NIKKOR 85mm f/1,4G składa się z 10 soczewek ułożonych w 9 grupach. Opracowane przez firmę Nikon powłoki nanokrystaliczne, znacznie ograniczają poświatę i odblaski, zapewniając obraz o wysokim kontraście oraz bogatej kolorystyce, nawet w najbardziej wymagających warunkach oświetleniowych.

Obiektyw wyposażono w silnik Silent Wave Motor (SWM), który umożliwia szybkie i dyskretne działanie autofokusa, jak i precyzyjne ręczne ustawianie ostrości.

Magnezowy korpus z uszczelnieniami zapewnia doskonałą ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych i kurzu. Dzięki niewielkiej wadze 595 g, AF-S NIKKOR 85mm f/1,4G doskonale sprawdza się w pracy z takimi korpusami, jak Nikon D700 czy seria D3.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Tamron startuje z letnimi promocjami, które pokochają wszyscy użytkownicy bezlusterkowców Sony. Do 15 sierpnia popularne obiektywy producenta kupimy w bardzo...
0
0
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Król teleobiektywów Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie zlicytowany
Największy obiektyw z autofokusem, czyli niezwykle rzadki Canon EF 1200 mm f/5,6L USM zostanie wystawiony na aukcji w Niemczech. Dlaczego to szkło jest takie wyjątkowe?
0
0
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Superjasny i bardzo rzadki - obiektyw Zeiss Planar 50 mm f/0.7 wystawiony na aukcji
Wyprodukowano go w ilości jedynie 10 sztuk. Zeiss Planar 50 mm f/0.7 zaprojektowano dla NASA, by fotografować Księżyc. Teraz jeden z egzemplarzy dostępny jest na aukcji. Oczywiście tani nie...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)