Nikon AF-S Nikkor 200-400 mm f/4G ED VR II

Nikon zaprezentował nową wersję tele-zoomu o zakresie 200-400 milimetrów i stałym świetle f/4. W stosunku do pierwotnego projektu zastosowano układ stabilizacji nowszej generacji VRII, powłoki nanokrystaliczne oraz dodano tryb autofokusa A/M.
Nikon AF-S Nikkor 200-400 mm f/4G ED VR II to nowa wersja tele-zoomu o takich samych parametrach, który funkcjonował na rynku od 2003 roku ({LNK|https://www.fotopolis.pl/index.php?n=1245;pisaliśmy o nim wtedy na łamach fotopolis.pl). Obiektywy tego typu są najczęściej wykorzystywane w fotografii sportowej i przyrodniczej przez zawodowych fotografów - barierą dla amatorów jest cena, która oscyluje wokół 25000 złotych (za starą wersję).

set1

Optyczna konstrukcja nowego Nikkora 200-400 milimetrów jest dość skomplikowana: to 24 elementy (w tym 4 z niskodyspersyjnego szkła ED), które ustawiono w 17 grup. Producent na niektórych powierzchniach zastosował również powłoki nanokrystaliczne, które mają za zadanie ograniczyć flary i odbicia oraz podnieść kontrast. Nowością w stosunku do poprzedniej wersji jest ulepszony układ stabilizacji obrazu VR II, który (wg producenta) pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki bez poruszenia o 4 stopnie EV. Efektowny wygląd nieostrości ma gwarantować 9-listkowa przysłona. Obiektyw posiada też mocowanie filtrów o średnicy 52 mm (wsuwane). Nikon AF-S Nikkor 200-400 mm f/4G ED VR II to narzędzie, które wyjątkowo często może być wykorzystywane na zewnątrz - stąd uszczelnienia. Producent chwali się odporną, magnezową obudową, gumowymi uszczelkami oraz dodatkowym, szklanym filtrem ochronnym. W zestawie znajduje się też futerał transportowy w formie plecaka.

Nikon AF-S Nikkor 200-400 mm f/4G ED VR II - schemat budowy
]
Nikon AF-S Nikkor 200-400 mm f/4G ED VR II - wykresy MTF

Po więcej informacji odsyłamy do specyfikacji oraz informacji prasowej:

NazwaNikon AF-S Nikkor 200-400 mm f/4G ED VR II
Typtelezoom
Konstrukcja24 soczewki w 17 grupach, 4 soczewki ED
Stabilizacja obrazutak, VR II
Autofokustak, ultradźwiękowy
Ogniskowa200 - 400mm (300 - 600mm dla cyfrowego formatu DX)
Otwór maksymalnyf/4
Dystans min.2m (AF), 1.95m (MF)
Kąt
  • mały obrazek: 12 stopni 20 minut - 6 stopni 10 minut
  • cyfrowy format DX: 8 stopni - 4 stopnie
Przesłonaf/4 - f/32, 9 listków
MocowanieNikon F
Powiększenie1:3.7 (x0.27)
Filtrwsuwany 52 mm
Wymiary124mm x 365 mm
Waga3360 g


Nowy obiektyw Nikon AF-S NIKKOR 200-400 mm F/4G ED VR II - zoom dla zawodowców

AF-S NIKKOR 200-400 mm F/4G ED VR II to następca powszechnie cenionego obiektywu AF-S Zoom NIKKOR 200-400 mm f/4G IF-ED VR. Nowy model wzbogacono o technologię redukcji drgań najnowszej generacji (VR II), powłokę nanokrystaliczną oraz nowy tryb A/M. Wszystkie te funkcje sprawiają, że obiektyw zapewnia doskonały obraz nawet w najtrudniejszych warunkach. AF-S NIKKOR 200-400 mm F/4G ED VR II sprawdza się zwłaszcza w fotografii sportowej oraz przyrody.

"Opracowując nasze produkty, staramy się dopasować je do oczekiwań najbardziej wymagających profesjonalistów. Gwałtowny postęp w technologii optycznej sprawił, że możemy oferować klientom sprzęt fotograficzny o niespotykanej dotychczas jakości, taki jak najnowsze modele obiektywów klasy profesjonalnej marki Nikon" - mówi Zurab Kiknadze, kierownik produktu w dziale obiektywów, akcesoriów i oprogramowania firmy Nikon Europe. "Dzięki dodatkowym funkcjom i udoskonalonym parametrom, obiektyw AF-S NIKKOR 200–400 mm F/4G ED VR II gwarantuje idealne rezultaty i umożliwia uzyskanie bezkompromisowej jakości, nawet w najtrudniejszych warunkach" - dodaje Zurab Kiknadze.

Ostrzejsze zdjęcia i prostsza obsługa
Zastosowana w obiektywie AF-S NIKKOR 200-400 mm F/4G ED VR II technologia redukcji drgań drugiej generacji (VR II) umożliwia fotografowanie z czasem migawki dłuższym o cztery stopnie EV. Pozwala to uzyskać ostrzejsze zdjęcia bez konieczności używania statywu.

Ponadto, nowy tryb A/M, stanowiący uzupełnienie istniejących trybów M/A i M, umożliwia wybór priorytetu autofokusa również podczas ręcznego ustawiania ostrości w trakcie fotografowania.

Ograniczenie poświaty i odblasków
Antyrefleksyjna powłoka nanokrystaliczna firmy Nikon znacząco ogranicza występowanie poświaty i odblasków. Elementy optyczne ze szkła ED minimalizują aberrację chromatyczną. Pozwala to uzyskać bogate zdjęcia o wysokim kontraście, również w wymagających warunkach oświetleniowych. Obiektyw oferuje ponadto autofokus, który poprzez wbudowany silnik, umożliwia sprawne i ciche ustawianie ostrości.

Wyjątkowa odporność
Model AF-S NIKKOR 200-400 mm F/4G ED VR II cechuje się wytrzymałą obudową ze stopów magnezowych, wyposażoną w uszczelki chroniące obiektyw przed wpływem czynników atmosferycznych i pyłu. Dodatkowo wyposażono go w szkło ochronne. Dzięki temu obiektyw doskonale sprawdza się w trudnych warunkach.

Pełna wygoda
Niewielka masa, wynosząca zaledwie 3360 g oraz bogaty zestaw funkcji zapewniający niezwykłą elastyczność sprawiają, że zoom o takich parametrach jest w stanie zastąpić kilka superteleobiektywów, znacznie ułatwiając pracę fotografom sportowym oraz fotografom przyrody. Dodatkową wygodę zapewnia dołączony do zestawu wysokiej jakości futerał w stylu plecaka, umożliwiający łatwy i bezpieczny transport.


słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0