Kino - nowa rozbudowana apka do filmowania iPhonem

Autor: Maciej Luśtyk

21 Czerwiec 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Twórcy Halide prezentuję aplikację Kino, która pozwolić ma na profesjonalną realizację materiałów wideo za pomocą iPhone’a. Poza manualną kontrolą parametrów, funkcjami pomocniczymi i wsparciem dla rejestracji ProRes, apka wyróżnią się kolekcją profili LUT, które pozwolą od razu uzyskać ciekawie wyglądający materiał.

W świecie iPhonowego filmowania przez lata triumfy święciła aplikacja FiLMIC Pro. Gdy jednak w 2022 roku po przejęciu przez Bending Spoons wprowadzono system subskrypcyjny, większość z użytkowników zrezygnowała z niej na rzecz darmowej i równie rozbudowanej apki Blackmagic Camera. Z kolei pod koniec 2023 roku media obiegła informacja o tym, że nowy właściciel pozbył się praktycznie całego zespołu odpowiedzialnego za rozwój aplikacji Filmic.

Czego więc mają szukać osoby, którym nie do końca przypadła do gustu konkurencyjna aplikacja Blackmagica? Odpowiedzią może być nowa apka Kino, stworzona przez twórców uznanej aplikacji aparatu o nazwie Halide.

Profesjonalne możliwości, prostota obsługi

Jeżeli chodzi o główne możliwości, Kino ma oferować podobną funkcjonalność do wspomnianych wyżej apek Filmic i Blackmagic Camera i umożliwiać w pełni manualną kontrolę poszczególnych parametrów podczas rejestracji wideo. Otrzymujemy wiec swobodny wybór formatów rejestracji i klatkaży, możliwość sterowania prędkością migawki i czułością czy ręcznego ustawiania balansu bieli i ostrości. To wszystko wspierane funkcjami pomocniczymi, jak focus peaking, zebra czy monitor kształtu fali. Wszystko obudowane przejrzystym interfejsem, który natywnie wspiera najnowsze funkcje iPhone’ów, takie jak rejestracja w standardzie ProRes, filmowanie w Log-u czy też zapis na zewnętrznych dyskach.

Tym, co naprawdę wyróżnia apkę Kino na tle konkurencji, jest kolekcja profili kolorystycznych LUT, z których wiele zostało stworzone przez czołowych kolorystów z branży. Mamy tu zarówno profile mocno wpływające na kolorystykę czy inspirowane znanymi materiałami filmowymi, jak i podstawowy profil do konwersji nagrań w LOG-u do standardowej przestrzeni Rec.709. Co więcej, aplikacja pozwala także na ładowanie własnych profilu LUT w formacie Cube. Należy jedynie mieć na uwadze, że profile zostały w większości stworzone do pracy w natywnym LOG-u iPhone’a , co oznacza, że w pełni będą mogli wykorzystać je wyłącznie użytkownicy najnowszych modeli telefonów Apple.

Warto też nadmienić, że apka Kino oferuje modyfikowany interfejs, który pozwoli na uzyskanie profesjonalnie wyglądających efektów użytkownikom o różnym stopniu zaawansowania. Mamy więc m.in. tryb automatyczny, który samoczynnie dobiera właściwe parametry, by otrzymać płynnie i dobrze naświetlone nagrania, a także bardziej rozbudowany tryb manualny ze swobodną kontrolą wszystkich parametrów. Na stronie producenta znajdziemy też dział z tutorialami, tłumaczącymi poszczególne funkcje aplikacji.

Cena i dostępność

Aplikacja Kino nie jest niestety darmowa, ale oferuje dożywotnią licencję w ramach jednorazowej opłaty w wysokości 20 dolarów (ok. 80 zł). Biorąc pod uwagę, że konkurencyjna apka Blackmagic jest darmowa, może się to wydawać dużo, ale twórcy Kino obiecują wygodę i intuicyjność, za które być może warto zapłacić.

Aplikacja dostępna jest do pobrania ze sklepu App Store na wszystkie urządzenia z systemem iOS 17 (lub wyższym).

Więcej informacji znajdziecie na stronie shotwithkino.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Zhiyun Smooth 5S AI - gimbal do smartfona z trackerem AI
Zhiyun Smooth 5S AI - gimbal do smartfona z trackerem AI
Zhiyun prezentuje kolejny gimbal ze smartfonowej serii Smooth. Mimo przeznaczenia oferuje profesjonalne funkcje znane z większych konstrukcji, a teraz rozbudowany został także o moduł...
4
Aplikacja Blackmagic Camera wreszcie dostępna na Androida
Aplikacja Blackmagic Camera wreszcie dostępna na Androida
Najbardziej rozwinięta aplikacja do rejestracji wideo na smartfonie trafia w końcu do sklepu Google Play. Apka działa na urządzeniach wspierających system Android 13, ale oficjalne...
6
Leica Lux - magia Leiki na twoim iPhonie
Leica Lux - magia Leiki na twoim iPhonie
Po co ci Leica jak masz iPhone’a? Aplikacja aparatu Leica Lux symuluje kultowe obiektywy producenta, oferuje szereg filtrów i manualną kontrolę parametrów ekspozycji.
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)