Halide to fotograficzna aplikacją, na którą czekali użytkownicy iOS

Halide to fotograficzna aplikacją, na którą czekali użytkownicy iOS

W pełni manualny tryb fotograficzny, autofokus z możliwością focus peaking oraz masę innych przydatnych funkcji, tak w wielkim skrócie prezentuje się Halide - fotograficzna aplikacja, która ma podbić serca użytkowników iPhone’ów.

Smartfony Apple słyną z dobrych aparatów, jednak ich dedykowana aplikacja fotograficzna znacznie odbiega od obecnych standardów. Podczas wykonywania zdjęć musimy zdać się na pełną automatykę - tak naprawdę zmienić możemy jedynie nieliczne parametry, jak chociażby kompensację ekspozycji. A to z kolei blokuje nam możliwość wykorzystania pełnego potencjału aparatu - zwłaszcza tego w nowych iPhone’ach, które przecież zapisują zdjęcia w formacie RAW.

Dla bardziej zaawansowanych i wymagających użytkowników lubiących fotografowanie smartfonem w App Store pojawiła się bardzo ciekawa aplikacja Halide. Została ona stworzona przez Sebastiaana de Witha, byłego projektanta Apple oraz Bena Sandofskiego, inżyniera, który w przeszłości pracował dla Twittera. Ich wspólne dzieło znacznie wykracza poza możliwości natywnej aplikacji Apple.

Po uruchomieniu Halide wyświetli się nam tryb automatyczny. Jednak wystarczy jedno kliknięcie, by cieszyć się w pełni manualnymi ustawieniami aparatu, dzięki czemu będziemy w stanie kontrolować między innymi czas naświetlania, czułość matrycy czy balans bieli. Jednak to nie wszystkie zalety programu. Na ekranie smartfona będziemy mogli wyświetlić histogram obrazujący ekspozycję, a także poziomnicę czy specjalną siatkę ułatwiającą kadrowanie. Z Halide także manualne ustawianie ostrości będzie wyjątkowo łatwe. Aplikacja zapewnia bowiem focus peaking, który podświetli krawędzie poprawnie wyostrzonych obiektów. Do tego sam interfejs programu jest wyjątkowo przejrzysty i intuicyjny.

Aplikacja Halide jest już dostępna do pobrania w App Store. Niestety nie jest to darmowy program. Zapłacimy za niego około 14 zł, a jest to cena promocyjna, która z czasem ma wzrosnąć. Na chwilę obecną nie ma żadnych informacji, czy aplikacja będzie dostępna także na Androida.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - test obiektywu
7 Paź 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona reporterskiego zooma Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. o ekwiwalencie 70-200 mm f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa.
18