Halide to fotograficzna aplikacją, na którą czekali użytkownicy iOS

Halide to fotograficzna aplikacją, na którą czekali użytkownicy iOS

W pełni manualny tryb fotograficzny, autofokus z możliwością focus peaking oraz masę innych przydatnych funkcji, tak w wielkim skrócie prezentuje się Halide - fotograficzna aplikacja, która ma podbić serca użytkowników iPhone’ów.

Smartfony Apple słyną z dobrych aparatów, jednak ich dedykowana aplikacja fotograficzna znacznie odbiega od obecnych standardów. Podczas wykonywania zdjęć musimy zdać się na pełną automatykę - tak naprawdę zmienić możemy jedynie nieliczne parametry, jak chociażby kompensację ekspozycji. A to z kolei blokuje nam możliwość wykorzystania pełnego potencjału aparatu - zwłaszcza tego w nowych iPhone’ach, które przecież zapisują zdjęcia w formacie RAW.

Dla bardziej zaawansowanych i wymagających użytkowników lubiących fotografowanie smartfonem w App Store pojawiła się bardzo ciekawa aplikacja Halide. Została ona stworzona przez Sebastiaana de Witha, byłego projektanta Apple oraz Bena Sandofskiego, inżyniera, który w przeszłości pracował dla Twittera. Ich wspólne dzieło znacznie wykracza poza możliwości natywnej aplikacji Apple.

Po uruchomieniu Halide wyświetli się nam tryb automatyczny. Jednak wystarczy jedno kliknięcie, by cieszyć się w pełni manualnymi ustawieniami aparatu, dzięki czemu będziemy w stanie kontrolować między innymi czas naświetlania, czułość matrycy czy balans bieli. Jednak to nie wszystkie zalety programu. Na ekranie smartfona będziemy mogli wyświetlić histogram obrazujący ekspozycję, a także poziomnicę czy specjalną siatkę ułatwiającą kadrowanie. Z Halide także manualne ustawianie ostrości będzie wyjątkowo łatwe. Aplikacja zapewnia bowiem focus peaking, który podświetli krawędzie poprawnie wyostrzonych obiektów. Do tego sam interfejs programu jest wyjątkowo przejrzysty i intuicyjny.

Aplikacja Halide jest już dostępna do pobrania w App Store. Niestety nie jest to darmowy program. Zapłacimy za niego około 14 zł, a jest to cena promocyjna, która z czasem ma wzrosnąć. Na chwilę obecną nie ma żadnych informacji, czy aplikacja będzie dostępna także na Androida.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13