RTRO - InstaStories w stylu retro

0

Autor: Maciej Luśtyk

3 Marzec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Instagram zdobył popularność przez filtry nawiązujące do starych fotografii, jednak “storiski”, które stały się ostatnio podstawą działania platformy pozbawione są tej analogowej magii. Zmieniać to ma aplikacja RTRO stworzona przez firmę Moment.

Czy tego chcemy czy nie, Instagram to dzisiaj głównie InstaStories, bazujące na idei skradzionej przed laty Snapchatowi. O ile jednak w przypadku zwykłych zdjęć aplikacja daje duży wybór filtrów i możliwości edycji, to już w przypadku storisków jesteśmy dość mocno ograniczeni. Jeśli też uważacie, że w ostatnim czasie serwisowi brakuje analogowego vibe’u, z którym kojarzony był w początkowych latach swojego istnienia, to sprawdźcie nową propozycję firmy Moment, znanej z produkcji obiektywów i akcesoriów do smartonów.

Aplikacji imitujących stare nagrania nie brakuje, ale ta bierze sobie za cel przede wszystkim twórców internetowych relacji

RTRO - Camera by Moment, bo tak się nazywa, to nic innego jak aplikacja wideo, pozwalająca w łatwy sposób imitować wygląd filmów nagrywanych starymi kamerami. Na start otrzymujemy 6 filtrów stworzonych przez zawodowych filmowców, które powinny zadowolić wszystkich fanów stylistyki retro. Jeśli jednak komuś byłoby mało, producent obiecuje, że co miesiąc będą pojawiały się nowe filtry.

Aplikacja to jednak nie same filtry. Otrzymujemy tez możliwość łatwego przełączania się między modułami aparatów, opcję regulacji klatkażu (6-32 kl./s) czy też funkcję automatycznego rozciągnięcia materiałów nagrywanych przy pomocy anamorficznych adapterów firmy (tak, aplikacją można nagrywać także w poziomie). Na dokładkę jeszcze system śledzenia, pozwalający łatwo utrzymywać ostrość na filmowanym obiekcie.

Po wszystkim wystarczy wyeksportować nagrany w ten sposób materiał na Instagrama, lub inną podobną aplikację, lub też zapisać go do galerii zdjęć na telefonie. Jedynym ograniczeniem jest 60-sekundowy limit na rejestrację pojedynczego klipu. O tym, jak to wszystko działa w praktyce możecie dowiedzieć się z poniższego filmu, na którym twórcy demonstrują działanie aplikacji.

Czasy apek za kilka złotych już się skończyły. Teraz za ciekawsze rzeczy trzeba płacić abonament

Brzmi pięknie? Teraz pora na gorszą część wiadomości. Za pełną funkcjonalność aplikacji trzeba płacić i to wcale niemało. Niestety wkroczyliśmy w czasy, gdy nie wystarczy już zapłacić kilku dolarów, by na dobre cieszyć się apką. Idąc wzorem Adobe, coraz więcej deweloperów stawia na system subskrypcji i tak też jest w przypadku nowego dziecka Moment.

Abonament na aplikację będzie nas kosztował około 60 zł rocznie. Czy warto tyle płacić za kilka filtrów? Możecie przekonać się o tym, pobierając wersję darmową, ograniczająca się do 3 filtrów i nakładającą na obraz znak wodny.

RTRO - pobierz aplikację

Aplikacja dostępna jest wyłącznie na urządzenia działające w środowisku iOS i raczej się to nie zmieni. Raptem wczoraj producent usunął apkę Moment Pro Camera ze sklepu Google Play ze względu na problemy z kompatybilnością.

Nową apkę ze sklepu App Store możecie pobrać tutaj.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem rtrocamera.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
iPhone 12 Pro i 12 Pro Max - dużo większa, stabilizowana matryca, 10-bitowe wideo i format PRO RAW
iPhone 12 Pro i 12 Pro Max - dużo większa, stabilizowana matryca, 10-bitowe wideo i format PRO RAW
12 generacja smartfonów apple wprowadza sporo zmian - stylistycznie wraca do korzeni, ale pod względem możliwości, również fotograficznych, wybiega śmiało...
5
2
Sony Xperia 5 II - 4K HDR 120 kl./s i zaawansowany tryb filmowy. Nowy smartfon będzie też wsparciem dla twojego aparatu
Sony Xperia 5 II - 4K HDR 120 kl./s i zaawansowany tryb filmowy. Nowy smartfon będzie też...
Sony pokazało kolejną generacją modelu Xperia 5 - czyli reprezentanta średniej wyższej półki cenowej. Pod względem możliwości fotograficznych wiele dzieli z flagową...
5
11
Polaroid Hi-Print - kieszonkowa drukarka do smartfona
Polaroid Hi-Print - kieszonkowa drukarka do smartfona
Polaroid prezentuje kolejną przenośną drukarkę, która łączyć ma świat cyfry z fotografią natychmiastową.
25
1
Powiązane artykuły