Cyfrowy zoom zawodzi? Sirui wprowadza obiektyw 400 mm do smartfonów. W ofercie także adapter anamorficzny

Autor: Maciej Luśtyk

8 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

W ostatnim czasie producenci smartfonów robią dużo szumu wokół możliwości cyfrowego zoomu. Zawsze jednak w tym wypadku zdjęcia tracą na jakości. Coś dla fanów dużych zbliżeń ma firma Sirui. W jej ofercie pojawił się właśnie obiektyw 400 mm do smartfonów.

Obiektywy, a właściwie adaptery do smartfonów nie są może najwygodniejszym rozwiązaniem - trzeba je wszędzie ze sobą nosić i każdorazowo odpinać przed włożeniem telefonu do kieszeni - ale rozwiązują podstawowy problem fotografii mobilnej - brak wymiennej optyki. Oczywiście producenci już od jakiegoś czasu całkiem skutecznie z nim walczą, oferując układy wieloobiektywowe czy zaawansowane systemy zoomu cyfrowego. Zwykle jednak dodatkowe obiektywy charakteryzują się gorszą specyfikacją, a w przypadku drugiego rozwiązania mamy do czynienia z wyraźnym spadkiem jakości obrazu.

Uporać się z tą kwestią mogą właśnie adaptery do smartfonów, pozwalające rozszerzyć, lub zawęzić pole widzenia głównego obiektywu, czy też otworzyć przed nim świat fotografii makro. Choć na rynku nie brakuje tego typu rozwiązań, do tej pory w ofercie renomowanych producentów trudno było znaleźć długie teleobiektywy. Tym ciekawiej prezentuje się nowa oferta Sirui.

Supertele do smartfona

Sirui 400 mm Telephoto Lens Kit to rozwiązanie, które zachwyci wszystkich miłośników długich zbliżeń, korzystających ze smartfonów. Oprócz wysokiej jakości optycznej (do jego produkcji wykorzystano szkło optyczne niemieckiej marki Schott i użyto zaawansowanych powłok antyodblaskowych) otrzymujemy aluminiowy tubus oraz zestaw montażowy, który ułatwi fotografowanie tego typu konstrukcją - w zestawie znajdziemy także kompaktowy statyw oraz zdalny wyzwalacz bluetooth, który zagwarantuje nam, że zdjęcie nie będą poruszone przez konieczność dotknięcia smartfona.

Adapter dawać ma nam ekwiwalent ogniskowej 400 mm dla pełnej klatki. Idealnie sprawdzić ma się więc w przypadku fotografii przyrodniczej, sportowej czy krajobrazowej. Niestety producent nie informuje czy w przypadku tego adaptera będziemy mieli do czynienia z dużym spadkiem jasności.

Coś dla filmowców

Wśród nowych produktów Sirui pojawi się także pozycja, która zachwyci amatorów filmowania. Adapter Sirui VD01 to obiektyw anamorficzny, pozwalający uzyskać wyjściowy, panoramiczny obraz o “kinowych” proporcjach 2,4:1. Możemy też oczywiście liczyć na charakterystyczne dla obiektywów anamorficznych podłużne flary, a za jakość obrazu także w tym wypadku odpowiadać będzie szkło optyczne Schott. Dodatkowo na adapter nakręcimy filtry ND i polaryzacyjne. Uzyskanie kinowego obrazu za pomocą smartfona właśnie stało się jeszcze łatwiejsze.

Cena i dostępność

Obiektywy Sirui 400 mm Telephoto Lens i Sirui VD01 dostępne są w sprzedaży w cenach kolejno 150 dolarów (około 570 zł) i 100 dolarów (około 380 zł). Na razie nie wiemy kiedy i w jakiej cenie pojawią się na polskim rynku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem siruiusa.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
iPhone 15, iPhone 15 Pro i Pro Max - nowa matryca, pierwsze długie tele i mała rewolucja w filmowaniu
iPhone 15, iPhone 15 Pro i Pro Max - nowa matryca, pierwsze długie tele i mała rewolucja w...
Apple zaprezentowało najnowsze modele iPhone’ów. Dużą aktualizację otrzymały aparaty, które oprócz nowej, większej matrycy oferują m.in. znacznie usprawniony tryb portretowy,...
8
Oppo Reno 10 i Reno 10 Pro 5G - przystępna cena, zaawansowane aparaty i specjalny układ do zdjęć portretowych
Oppo Reno 10 i Reno 10 Pro 5G - przystępna cena, zaawansowane aparaty i specjalny układ do zdjęć...
Na polskim rynku debiutują nowe modele z serii Oppo Reno. Najnowsze smartfony wyróżnia obiektyw krótki teleobiektyw 47 mm i System Portrait Expert Engine, który zadba o to, by zdjęcia...
10
Xperia 1 V - czyżby Sony właśnie pozamiatało rynek fotograficznych flagowców?
Xperia 1 V - czyżby Sony właśnie pozamiatało rynek fotograficznych flagowców?
Najnowszy flagowiec Sony to jeden z najlepiej przygotowanych smartfonów do wykonywania zdjęć i filmowania. Jako pierwszy na świecie wykorzystuje matrycę z...
36
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)