Cyfrowy zoom zawodzi? Sirui wprowadza obiektyw 400 mm do smartfonów. W ofercie także adapter anamorficzny

Autor: Maciej Luśtyk

8 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

W ostatnim czasie producenci smartfonów robią dużo szumu wokół możliwości cyfrowego zoomu. Zawsze jednak w tym wypadku zdjęcia tracą na jakości. Coś dla fanów dużych zbliżeń ma firma Sirui. W jej ofercie pojawił się właśnie obiektyw 400 mm do smartfonów.

Obiektywy, a właściwie adaptery do smartfonów nie są może najwygodniejszym rozwiązaniem - trzeba je wszędzie ze sobą nosić i każdorazowo odpinać przed włożeniem telefonu do kieszeni - ale rozwiązują podstawowy problem fotografii mobilnej - brak wymiennej optyki. Oczywiście producenci już od jakiegoś czasu całkiem skutecznie z nim walczą, oferując układy wieloobiektywowe czy zaawansowane systemy zoomu cyfrowego. Zwykle jednak dodatkowe obiektywy charakteryzują się gorszą specyfikacją, a w przypadku drugiego rozwiązania mamy do czynienia z wyraźnym spadkiem jakości obrazu.

Uporać się z tą kwestią mogą właśnie adaptery do smartfonów, pozwalające rozszerzyć, lub zawęzić pole widzenia głównego obiektywu, czy też otworzyć przed nim świat fotografii makro. Choć na rynku nie brakuje tego typu rozwiązań, do tej pory w ofercie renomowanych producentów trudno było znaleźć długie teleobiektywy. Tym ciekawiej prezentuje się nowa oferta Sirui.

Supertele do smartfona

Sirui 400 mm Telephoto Lens Kit to rozwiązanie, które zachwyci wszystkich miłośników długich zbliżeń, korzystających ze smartfonów. Oprócz wysokiej jakości optycznej (do jego produkcji wykorzystano szkło optyczne niemieckiej marki Schott i użyto zaawansowanych powłok antyodblaskowych) otrzymujemy aluminiowy tubus oraz zestaw montażowy, który ułatwi fotografowanie tego typu konstrukcją - w zestawie znajdziemy także kompaktowy statyw oraz zdalny wyzwalacz bluetooth, który zagwarantuje nam, że zdjęcie nie będą poruszone przez konieczność dotknięcia smartfona.

Adapter dawać ma nam ekwiwalent ogniskowej 400 mm dla pełnej klatki. Idealnie sprawdzić ma się więc w przypadku fotografii przyrodniczej, sportowej czy krajobrazowej. Niestety producent nie informuje czy w przypadku tego adaptera będziemy mieli do czynienia z dużym spadkiem jasności.

Coś dla filmowców

Wśród nowych produktów Sirui pojawi się także pozycja, która zachwyci amatorów filmowania. Adapter Sirui VD01 to obiektyw anamorficzny, pozwalający uzyskać wyjściowy, panoramiczny obraz o “kinowych” proporcjach 2,4:1. Możemy też oczywiście liczyć na charakterystyczne dla obiektywów anamorficznych podłużne flary, a za jakość obrazu także w tym wypadku odpowiadać będzie szkło optyczne Schott. Dodatkowo na adapter nakręcimy filtry ND i polaryzacyjne. Uzyskanie kinowego obrazu za pomocą smartfona właśnie stało się jeszcze łatwiejsze.

Cena i dostępność

Obiektywy Sirui 400 mm Telephoto Lens i Sirui VD01 dostępne są w sprzedaży w cenach kolejno 150 dolarów (około 570 zł) i 100 dolarów (około 380 zł). Na razie nie wiemy kiedy i w jakiej cenie pojawią się na polskim rynku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem siruiusa.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Xiaomi 14 Ultra - 4 aparaty 50 Mp, profesjonalny tryb wideo i sztuczna inteligencja. Czy to jeszcze smartfon?
Xiaomi 14 Ultra - 4 aparaty 50 Mp, profesjonalny tryb wideo i sztuczna inteligencja. Czy to...
Xiaomi zaprezentowało najnowszego flagowego smartfona. Model 14 Ultra obiecuje najlepsze do tej pory możliwości fotograficzne na rynku mobile i podpiera to imponującą specyfikacją. Z...
13
Google inwestuje w startup, który odmienić ma fotografię mobilną - Glass AI jest już dostępne dla producentów
Google inwestuje w startup, który odmienić ma fotografię mobilną - Glass AI jest już dostępne dla...
Software’owe sztuczki stosowane przez producentów smartfonów potrafią działać cuda. Ale nie zawsze takie, jakich pożądają użytkownicy. Glass Imaging wie jak sprawić, by smartfonowi...
6
OnePlus 12 - najlepsze podzespoły i rozbudowany moduł foto z dużą matrycą
OnePlus 12 - najlepsze podzespoły i rozbudowany moduł foto z dużą matrycą
Na swoje 10-urodziny OnePlus prezentuje nowego flagowca. OnePlus 12 to najlepsza na rynku wydajność i zaawansowany moduł foto przygotowany we współpracy z Hasselbladem i Sony
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)