Brak ci podwójnego aparatu w smartfonie? Nic straconego! DPTH nałoży rozmycie na dowolne zdjęcie

3

Autor: Maciej Luśtyk

5 Marzec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Jakość aparatu to jedna z najważniejszych rzeczy, na jakie zwracamy uwagę kupując smartfona. Ale czy by móc cieszyć się wszystkimi nowinkami technologicznymi musimy od razu inwestować w kosztowne flagowce z kilkoma modułami obrazowania? Wiele z ich funkcjonalności zastąpić ma nowa aplikacja DPTH.

Sztuczna inteligencja, to określenie pojawiające się ostatnimi czasy w kontekście fotografii niezwykle często. Nic dziwnego, jak pokazują najnowsze doniesienia z rynku smartfonów, przyszłości fotografii należy wypatrywać właśnie w fotografii obliczeniowej. Aplikacja DPTH to tylko kolejny przykład tego, na co pozwalają systemy oparte o układy SI.

Rozmycie i płytka głębia ostrości na każdym smartfonie

Stworzona przez deweloperów z Rosji apka DPTH pozwolić ma na skorzystanie z jednej z najważniejszych funkcji oferowanych przez układy wielomatrycowe, przy pomocy dowolnego smartfona. Mowa tu oczywiście o tworzeniu tzw. mapy przestrzennej fotografowanych scen i nałożeniu realistycznie wyglądającego rozmycia nieostrości, które kojarzymy zwykle z profesjonalnym, drogim sprzętem fotograficznym.

 

Można oczywiście polemizować, że dziś podwójne, a nawet potrójne aparaty oferują już nawet smartfona ze średniej i niższej półki cenowej, mimo wszystko rezultaty uzyskany za ich pomocą często dalekie są od ideału. Poza tym, czasem chcielibyśmy móc nałożyć efekt rozmycia na zdjęcie wykonane w standardowym trybie fotograficznym.

To właśnie (a także wiele więcej) oferuje nam DPTH. Oprócz możliwości swobodnej regulacji głębi ostrości i intensywności rozmycia na dowolnym zdjęciu, otrzymujemy także funkcję tworzenia zdjęć i filmów “3D”, wykorzystujących efekt paralaksy.

 

Cena i dostępność

Przykłady udostępnione przez producenta robią naprawdę duże wrażenie, a i komentarze użytkowników są bardzo entuzjastyczne. Minusem jest jedynie forma w jakiej producent udostępnia swoje rozwiązanie. Mamy niestety do czynienia z systemem subskrypcyjnym - możemy zdecydować się na miesięczne opłaty w wysokości 1,5 dolara, lub roczną licencję w cenie 7,5 dolara.

Jeżeli jednak możliwości aplikacji okażą się tak dobre, jak obiecują programiści nie będzie to ceną nazbyt wygórowaną. Oprócz tego, zanim wydamy pieniądze możemy sprawdzić możliwości apki w kilkudniowej wersji testowej.

Aplikacja dostępna jest do pobrania ze sklepów App Store i Google Play. Więcej informacji znajdziecie pod adresem dpth.app.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
iPhone 12 Pro i 12 Pro Max - dużo większa, stabilizowana matryca, 10-bitowe wideo i format PRO RAW
iPhone 12 Pro i 12 Pro Max - dużo większa, stabilizowana matryca, 10-bitowe wideo i format PRO RAW
12 generacja smartfonów apple wprowadza sporo zmian - stylistycznie wraca do korzeni, ale pod względem możliwości, również fotograficznych, wybiega śmiało...
5
2
Sony Xperia 5 II - 4K HDR 120 kl./s i zaawansowany tryb filmowy. Nowy smartfon będzie też wsparciem dla twojego aparatu
Sony Xperia 5 II - 4K HDR 120 kl./s i zaawansowany tryb filmowy. Nowy smartfon będzie też...
Sony pokazało kolejną generacją modelu Xperia 5 - czyli reprezentanta średniej wyższej półki cenowej. Pod względem możliwości fotograficznych wiele dzieli z flagową...
5
11
Polaroid Hi-Print - kieszonkowa drukarka do smartfona
Polaroid Hi-Print - kieszonkowa drukarka do smartfona
Polaroid prezentuje kolejną przenośną drukarkę, która łączyć ma świat cyfry z fotografią natychmiastową.
25
1
Powiązane artykuły