Wykład Martina Parra z Miesiąca Fotografii w Krakowie

0
Marcin Grabowiecki
7 Czerwiec 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
Miesiąc Fotografii w Krakowie już za nami. Jak zapewne wiecie nasza redakcja była na festiwalu. Informowaliśmy Was o najciekawszych wydarzeniach, zapraszaliśmy na wystawy. Na koniec zostawiliśmy dla Was coś wyjątkowego - zapis wideo wykładu Martina Parra - jednego z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich dokumentalistów.

Martin Parr był jednym z najbardziej oczekiwanych gości festiwalu. Fotograf pojawił się na otwarciu MFK 2010 w Galerii Starmach, a następnego dnia w Międzynarodowym Centrum Kultury wygłosił ciepło przyjęty wykład, który prezentujemy Wam w całości poniżej (w dwóch częściach).

Prace Martina Parra możecie zobaczyć w Muzeum Narodowym na wystawie "Fakty z życia. Fotografia brytyjska 1974-1997", którą będzie czynna do 11 lipca w Muzeum Narodowym w Krakowie.Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.


Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.

Martin Parr (1952) - najbardziej rozpoznawalny brytyjski dokumentalista. Obecnie ikona fotografii postmodernistycznej, w latach 70. koncentrował się głównie na krajobrazach przemysłowych północnej Anglii (Bad Weather 1982, A Fair Day 1984). Od 1984 tworzy już rozpoznawalne, kolorowe fotografie. Jego pierwszy barwny cykl to Last Resort: Photogaphs of New Brighton (1986), w którym kontynuuje utrzymaną w duchu Tony'ego Ray-Jonesa obserwację Brytyjczyków w czasie wolnym. Podobnie jak Ray-Jones, także Martin Parr kolekcjonuje pocztówki. Część z nich, wykonana przez Johna Hinde'a, stanowi bezpośrednią inspirację dla jego barwnych fotografii. Parr jest autorem cyklu Signs of the Times: A Potrait of the Nation's Tastes (1992) bezwzględnie podsumowującego obyczaje i gusta współczesnych Brytyjczyków.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Weronika Gęsicka laureatką Paszportów Polityki 2019
Weronika Gęsicka laureatką Paszportów Polityki 2019
Kolejny sukces polskiej fotografii. Weronika Gęsicka została laureatką tegorocznych Paszportów Polityki. To nagrody przyznawane artystom, których praca wywiera istotny...
43
0
Zadośćuczynienie od fotografa za nieudaną sesję? Precedensowy wyrok
Zadośćuczynienie od fotografa za nieudaną sesję? Precedensowy wyrok
Sąd Rejonowy w Tarnowie wydał precedensowy wyrok: fotograf musi zapłacić 15 000 zł zadośćuczynienia dla swoich klientów za nienależycie wykonaną sesję ślubną. Sąd II...
50
6
Canon stawia na software - plugin ułatwiający selekcję zdjęć i wyszukiwarka fotografów
Canon stawia na software - plugin ułatwiający selekcję zdjęć i wyszukiwarka fotografów
Wszyscy dobrze wiemy, że selekcja i obróbka to najbardziej czasochłonne procesy w pracy fotografa. Czy zmieni to Canon? W czasie trwania targów CES 2020 producent zaprezentował także dwa nowe...
7
0