Historia medycyny na zdjęciach

Amerykańskie Narodowe Muzeum Zdrowia i Medycyny planuje zdigitalizować tysiące medycznych zdjęć zrobionych przez wojsko USA. Do tej pory udało się to z około 500 000 fotografii, a kolejne 225 000 czeka na ten zabieg. Najstarsze sięgają czasów wojny domowej, najnowsze wykonano przy okazji wojny w Wietnamie. Ukazują postęp jaki dokonał się w dziedzinie medycyny i jednocześnie, jak większość starych fotografii, potrafią zauroczyć. Część z nich już teraz można obejrzeć w Internecie.
W archiwum Narodowego Muzeum Zdrowia i Medycyny w Waszyngtonie znajdzie się łącznie ponad 700 000 zdigitalizowanych zdjęć medycznych wykonanych przez amerykańską armię. Najstarsze pochodzą z okresu wojny domowej, najnowsze z wojny w Wietnamie. Wśród nich znalazły się liczne ciekawostki - np. zdjęcie ofiary pierwszej katastrofy lotniczej. Zdjęcia te mają wartość jako świadectwo rozwoju medycyny, ale przy okazji można też podejrzeć ówczesnych ludzi, stroje, zachowania - wszystko co przyciąga do starych fotografii.


Niewielka (na razie) część zbioru trafiła do internetowego serwisu Flickr za sprawą głównego archiwisty muzeum Mike'a Rhode'a. Wraz z zespołem współpracowników po godzinach selekcjonował i wgrywał zdjęcia na stronę. Można je obejrzeć pod adresem {LNK|http://www.flickr.com/photos/medicalmuseum/;www.flickr.com/photos/medicalmuseum.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8