Historia medycyny na zdjęciach

Amerykańskie Narodowe Muzeum Zdrowia i Medycyny planuje zdigitalizować tysiące medycznych zdjęć zrobionych przez wojsko USA. Do tej pory udało się to z około 500 000 fotografii, a kolejne 225 000 czeka na ten zabieg. Najstarsze sięgają czasów wojny domowej, najnowsze wykonano przy okazji wojny w Wietnamie. Ukazują postęp jaki dokonał się w dziedzinie medycyny i jednocześnie, jak większość starych fotografii, potrafią zauroczyć. Część z nich już teraz można obejrzeć w Internecie.
W archiwum Narodowego Muzeum Zdrowia i Medycyny w Waszyngtonie znajdzie się łącznie ponad 700 000 zdigitalizowanych zdjęć medycznych wykonanych przez amerykańską armię. Najstarsze pochodzą z okresu wojny domowej, najnowsze z wojny w Wietnamie. Wśród nich znalazły się liczne ciekawostki - np. zdjęcie ofiary pierwszej katastrofy lotniczej. Zdjęcia te mają wartość jako świadectwo rozwoju medycyny, ale przy okazji można też podejrzeć ówczesnych ludzi, stroje, zachowania - wszystko co przyciąga do starych fotografii.


Niewielka (na razie) część zbioru trafiła do internetowego serwisu Flickr za sprawą głównego archiwisty muzeum Mike'a Rhode'a. Wraz z zespołem współpracowników po godzinach selekcjonował i wgrywał zdjęcia na stronę. Można je obejrzeć pod adresem {LNK|http://www.flickr.com/photos/medicalmuseum/;www.flickr.com/photos/medicalmuseum.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0