Historia medycyny na zdjęciach

Amerykańskie Narodowe Muzeum Zdrowia i Medycyny planuje zdigitalizować tysiące medycznych zdjęć zrobionych przez wojsko USA. Do tej pory udało się to z około 500 000 fotografii, a kolejne 225 000 czeka na ten zabieg. Najstarsze sięgają czasów wojny domowej, najnowsze wykonano przy okazji wojny w Wietnamie. Ukazują postęp jaki dokonał się w dziedzinie medycyny i jednocześnie, jak większość starych fotografii, potrafią zauroczyć. Część z nich już teraz można obejrzeć w Internecie.
W archiwum Narodowego Muzeum Zdrowia i Medycyny w Waszyngtonie znajdzie się łącznie ponad 700 000 zdigitalizowanych zdjęć medycznych wykonanych przez amerykańską armię. Najstarsze pochodzą z okresu wojny domowej, najnowsze z wojny w Wietnamie. Wśród nich znalazły się liczne ciekawostki - np. zdjęcie ofiary pierwszej katastrofy lotniczej. Zdjęcia te mają wartość jako świadectwo rozwoju medycyny, ale przy okazji można też podejrzeć ówczesnych ludzi, stroje, zachowania - wszystko co przyciąga do starych fotografii.


Niewielka (na razie) część zbioru trafiła do internetowego serwisu Flickr za sprawą głównego archiwisty muzeum Mike'a Rhode'a. Wraz z zespołem współpracowników po godzinach selekcjonował i wgrywał zdjęcia na stronę. Można je obejrzeć pod adresem {LNK|http://www.flickr.com/photos/medicalmuseum/;www.flickr.com/photos/medicalmuseum.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7