Historia medycyny na zdjęciach

Amerykańskie Narodowe Muzeum Zdrowia i Medycyny planuje zdigitalizować tysiące medycznych zdjęć zrobionych przez wojsko USA. Do tej pory udało się to z około 500 000 fotografii, a kolejne 225 000 czeka na ten zabieg. Najstarsze sięgają czasów wojny domowej, najnowsze wykonano przy okazji wojny w Wietnamie. Ukazują postęp jaki dokonał się w dziedzinie medycyny i jednocześnie, jak większość starych fotografii, potrafią zauroczyć. Część z nich już teraz można obejrzeć w Internecie.
W archiwum Narodowego Muzeum Zdrowia i Medycyny w Waszyngtonie znajdzie się łącznie ponad 700 000 zdigitalizowanych zdjęć medycznych wykonanych przez amerykańską armię. Najstarsze pochodzą z okresu wojny domowej, najnowsze z wojny w Wietnamie. Wśród nich znalazły się liczne ciekawostki - np. zdjęcie ofiary pierwszej katastrofy lotniczej. Zdjęcia te mają wartość jako świadectwo rozwoju medycyny, ale przy okazji można też podejrzeć ówczesnych ludzi, stroje, zachowania - wszystko co przyciąga do starych fotografii.


Niewielka (na razie) część zbioru trafiła do internetowego serwisu Flickr za sprawą głównego archiwisty muzeum Mike'a Rhode'a. Wraz z zespołem współpracowników po godzinach selekcjonował i wgrywał zdjęcia na stronę. Można je obejrzeć pod adresem {LNK|http://www.flickr.com/photos/medicalmuseum/;www.flickr.com/photos/medicalmuseum.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0