Wystartował tegoroczny program grantów W. Eugene Smith Fund - na fotografów czeka ponad 200 tys. złotych

Autor: Maciej Luśtyk

21 Lipiec 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak co roku, Fundacja W. Eugena Smitha przyznaje granty dla fotografów, którzy w swojej pracy zajmują się humanizmem. Zwycięzca otrzyma ponad 120 tys. złotych. Przewidziano także nagrody dla studentów.

W. Eugene Smith był amerykańskim fotoreporterem znanym z ogromnego poświęcenia i bezkompromisowych standardów zawodowych i etycznych. Otwarty na drugiego człowieka i czuły na jego sytuację - zarówno materialną jak i społeczną. Grant jego imienia przyznawany jest już od 1979 roku i należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień dla fotografów zajmujących się reportażem i dokumentem. Właśnie wystartowała jego tegoroczna edycja.

W. Eugene Smith Grant 2023 - do rozdania ponad 200 tys. złotych

fot. Salih Basheer, zwycięzca studenckiego grantu W. Eugene Smith Student Grant z 2021 roku. Z serii "22 Days in Between"

W ramach tegorocznego programu, organizacja przyzna w sumie 4 granty pieniężne. Główne wsparcie w ramach Grant in Humanistic Photography wyniesie 30 tys. dolarów, czyli ok. 120 tys. zł. Oprócz tego, fundacja przyzna także stypendium w wysokości 10 tys. dolarów oraz granty w wysokości 5 i 3 tys. dolarów dla wschodzących twórców i studentów.

Jak aplikować?

Granty przyznawane przez W. Euguene Smith Fund otwarte są na wszystkich twórców, zarówno zawodowców, jak i amatorów. Mogą być także przyznawane kolektywom i fotografom działających w duetach czy różnych grupach.

Aby zgłosić swoją aplikację, należy na adres fundacji przesłać swój życiorys (do 1500 znaków), CV (do 200 znaków) oraz opis projektu na realizację którego, lub za który chcielibyśmy odebrać grant. Do tego do 40 zdjęć z realizowanego projektu, lub zdjęcia z naszego portfolio (jeśli ubiegamy się o grant na projekt, który dopiero ma powstać). Należy też uiścić wpisowe w wysokości 50 dolarów.

Zgłoszenia można nadsyłać do 15 października 2023 roku. Nazwiska zwycięzców ogłoszone zostaną 5 grudnia. Warunkiem przyznania całości grantu jest dostarczenie prac, które wejdą w skład kolekcji W. Eugene Smith Legacy Collection w International Center of Photography w Nowym Jorku.

Więcej informacji o programie grantów i formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie smithfund.org.

(fot. okładkowa: Nicolò Filipo Rosso, zwycięzca W. Eugene Smith Grant z 2021 roku)

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Myślisz, że znasz się na analogu? Weź udział w grze i rozpoznaj rodzaje filmów po zdjęciach
Myślisz, że znasz się na analogu? Weź udział w grze i rozpoznaj rodzaje filmów po zdjęciach
Kontrasty T-Maxa i charakterystykę HP5 Plusa rozpoznajesz z kilometra? Spróbuj swoich sił w fotograficznym quizie. Ostrzegamy, nie będzie łatwo.
6
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Po niedawnych kontrowersjach dotyczących handlu wygenerowanymi obrazami, mającymi ilustrować prawdziwe wydarzenia, Adobe obiecuje zmienić zasady dotyczące zgłaszania prac do Adobe...
9
World Press Photo chciało dopuścić do konkursu obrazy AI. Teraz wycofuje się ze swojej decyzji
World Press Photo chciało dopuścić do konkursu obrazy AI. Teraz wycofuje się ze swojej decyzji
W ostatnich latach konkurs WPP obrał zupełnie inne tory. W nadchodzącej edycji jury zamierzało dopuścić do konkursu „fotografie” wytworzone generatorach AI. Po fali krytyki...
8
Powiązane artykuły