Google Photos kasuje nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia. Macie czas do czerwca 2021

Autor: Maciej Luśtyk

12 Listopad 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Zła wiadomość dla wszystkich, którzy zawierzyli w dożywotnią, nieimitowaną przestrzeń dyskową oferowaną przez aplikację Zdjęcia Google. Od czerwca przyszłego roku najważniejsza usługa aplikacji zostanie wycofana.

Jeśli współczesny świat może nas czegoś nauczyć, z pewnością będzie to fakt, że jeśli ktoś oferuje nam ciekawą usługę za darmo, to tylko dlatego, żeby nas do niej przyzwyczaić i w końcu na niej zarobić. Przykładów jest wiele, od darmowych ładowarek samochodów elektrycznych, aż po codziennie używane serwisy typu Facebook i Instagram, których właściciele już nawet nie ukrywają tego, że żeby w nich naprawdę dobrze prosperować, trzeba płacić za promocję.

Usługi oferowane przez Google Photos od początku wydawały się zbyt piękne, by mogły być oferowane bez końca

Teraz podobny cios otrzymujemy ze strony Google, które od 2015 roku kusi nielimitowaną przestrzenią dyskową na zdjęcia w aplikacji Photos. Oczywiście brak limitów dotyczył zdjęć skompresowanych i o rozmiarze do 16 Mp, ale w rzeczywistości kompresja narzucana przez aplikację była tak niewielka, że wielu użytkowników smartfonów nie miało problemu żeby z usługi uczynić jedyne miejsce na przechowywanie zdjęć. Zwłaszcza, że synchronizacja z usługą jest banalnie prosta (zdjęcia przesyłają się same), a wiele z topowych smartfonów nadal zapisuje zdjęcia w rozdzielczości niższej niż wspomniane graniczne 16 Mp.

Wystarczy zresztą spojrzeć na liczby. Samo Google chwali się, że aktualnie w serwisie przechowywane są ponad 4 tryliony zdjęć, a co tydzień liczba ta wzrasta o kolejne 28 miliardów. To mniej więcej tak jakby każdy mieszkaniec planety każdego tygodnia zapisywał w serwisie po 4 zdjęcia. Gdy operuje się na takich liczbach, kwestia monetyzacji usługi jest tylko kwestią czasu i statystyki.

Darmowa nielimitowana przestrzeń w Zdjęciach Google zostanie skasowana 1 czerwca 2021 roku

Wczoraj Google poinformowało, że od 1 czerwca 2021 roku usługa nielimitowanej przestrzeni dyskowej w aplikacji Photos zostanie skasowana, a każde kolejne dodane zdjęcie będzie wliczało się w 15-gigabajtowy limit dla całego konta Google. Internetowy gigant uspokaja, że zdjęcia przesłane do tej pory nie będą wliczane do tej puli i nadal będą bezterminowo dostępne w aplikacji, a do tego zapewnia, że oferowane 15 GB większości użytkowników wystarczy nawet na kolejnych kilka lat backupu zdjęć ze smartfonów (i nie tylko). Producent zaoferuje nam nawet narzędzie do oszacowania tego, na jak długo starczy nam darmowego miejsca. Nie wspomina jednak o tym, że te 15 GB obejmować będzie wszystkie usługi Google, co oznacza, że w przypadku używania Google Drive czy zapchanej skrzynki w Gmailu, sprawa zacznie wyglądać znacznie mniej kolorowo.

Największym sprzymierzeńcem działań Google jest to, że dla nielimitowanej przestrzeni w Google Photos nie ma aktualnie żadnej sensownej alternatywy. Siłą rzeczy wielu z użytkowników wykupi proponowany przez firmę abonament Google One, który zaczynać będzie się od 2 dolarów miesięcznie za 100 GB przestrzeni dyskowej.

Można płacić, albo... kupić smartfona Google Pixel, którego wprowadzone zmiany nie będą dotyczyć

Oczywiście to nadal niewiele jak za wygodę, którą oferuje Google, ale prędzej czy później dobijemy i do tego limitu, będąc zmuszeni przejść na wyższy abonament. Poza tym nawet ta niewielka kwota w perspektywie czasu widocznie powiększy wydatki na usługi objęte subskrypcją, których większość z nas opłaca przynajmniej kilka.

Zmiany wchodzą w życie wraz z dniem 1 czerwca 2021 roku. Warto jeszcze wspomnieć, że nielimitowaną przestrzenią dyskową będą mogli dalej cieszyć się użytkownicy smartfonów Pixel, co dla wielu może okazać się ważnym argumentem przy zakupie kolejnego telefonu.

Więcej informacji o nadchodzących zmianach znajdziecie na stronie blog.google.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Znana marka odzieżowa wystartowała z pierwszą kampanią modową stworzoną w całości przy użyciu generatorów grafiki AI. I takich sytuacji będzie coraz więcej.
6
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Polaroid i Magnum Photos wystartowali ze wspólna kampanią, która chce podkreślić wagę opowiadania historii za pomocą fotografii. Towarzyszy jej otwarty konkurs ukierunkowany na...
7
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
W ostatnich latach producenci sprzętu fotograficznego coraz częściej informują o niedoborach poszczególnych produktów, rzekomo spowodowanych zbyt dużym zainteresowaniem. To tylko...
25
Powiązane artykuły