Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Johnny Depp jako W. Eugene Smith w nowym filmie "Minamata"

2

Autor: Maciej Luśtyk

3 Listopad 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Już niebawem bibliotekę filmów fabularnych o fotografii wzbogaci tytuł "Minamata:. Film, w którym główną rolę gra Johnny Depp opowiada o ostatnim zleceniu kultowego fotografa W. Euegene Smitha.

William Eugene Smith uważany jest za jednego z najważniejszych dokumentalistów XX wieku. Jego humanistyczne podejście zainspirowało kilka pokoleń fotografów i pozwoliło na dobre zapisać się w historii fotografii. Teraz tę wyjątkową postać będziemy mieli okazję poznać bliżej za sprawą filmu biograficznego, który trafić ma do dystrybucji w lutym 2021 roku.

Minamata, czyli ostatnie dzieło mistrza 

 

W główną rolę wciela się tu mocno przypominający Smitha aktor Johnny Depp, a akcja obraca się wokół ostatniego zlecenia, jakiego fotograf podjął się na zlecenie magazynu Life. Tytułowa Minamata to miasto u wybrzeży Japonii, a także nazwa choroby, która nawiedziła jego mieszkańców. Nieznane wcześniej schorzenie układu nerwowego okazało się być spowodowane zatruciem rtęcią, będącym pośrednim efektem zanieczyszczania wód przez koncern Chisso Corporation. Proceder trwał ponad 30 lat (od 1932 do 1968 roku) i dotknął życie ponad 2 tys. osób, z których 1784 zmarło.

Temat ten na światło dzienne pomógł wyciągnąć właśnie W. Eugene Smith. Początkowo 3-tygodniowe zlecenie przeciągnęło się na 3 lata i zaowocowało stworzeniem tysięcy zdjęć, z których najbardziej znanym jest chyba fotografia Tomoko Uemura In Her Bath, przedstawiająca japońską matkę myjącą swoją dotkniętą chorobą, zdeformowaną córkę.

Film klasy B?

Co ciekawe, film „Minamata” trafi do dystrybucji za sprawą reaktywowanego brandu AIP (American International Pictures), który będąc odnogą studia MGM zajmowao się w XX wieku rozpowszechnianiem filmów klasy B. Choć na razie nie wiadomo jeszcze na czym dokładnie skupiać będzie się działalność reaktywowanej platformy, w branży mówi się o konkurencji dla Blumhouse Productions, które zajmuje się głównie horrorami, ale które wypuściło także kilka oscarowych produkcji (m.in. Whiplash czy Get Out). Generalnie mamy mieć więc do czynienia z mniejszymi budżetami, ale też większą swobodą reżyserów.

Oglądając trailer filmu Minamata można odnieść wrażenie, że prawdopodobnie nie będzie to produkcja szczególnie kasowa, ale też chyba mało kto spodziewa się tego po filmie o fotografie. Jeśli jednak wystąpienie Deppa okaże się tak dobre, jak obiecują twórcy i wczesne recenzje, możemy otrzymać ciekawą gatunkową perełkę. Tym bardziej, że postać W. Eugene Smitha powinien znać każdy zainteresowany reportażem i fotografią dokumentalną.

Premiera na początku przyszłego roku

Film powinien trafić na ekrany kin studyjnych i platformy VOD w lutym 2021 roku. Na razie nie wiemy czy planowana jest także polska dystrybucja filmu.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Stan wyjątkowy w Japonii - opóźnienia i zmiana strategii wśród producentów foto w roku 2021
Stan wyjątkowy w Japonii - opóźnienia i zmiana strategii wśród producentów foto w roku 2021
W związku z wprowadzeniem w Japonii obostrzeń związanych z pandemią, duża zmiana strategii i planów może czekać producentów sprzętu foto i wideo. Opóźnienia w dostawach również mogą wystąpić.
2
0
Produkty SmallRig w ofercie Focus Nordic Poland
Produkty SmallRig w ofercie Focus Nordic Poland
Klatki, uchwyty i oparcia naramienne dla operatorów i fotografów marki SmallRig trafiły do oferty jednego z największych dystrybutorów sprzętu foto i wideo, firmy Focus Nordic Poland
0
0
Canon pracuje nad szybką matrycą o dużej rozdzielczości w technologii warstwowej
Canon pracuje nad szybką matrycą o dużej rozdzielczości w technologii warstwowej
Canon często wskazywany jest jako ten, który pod względem technologii sensorów ciągle pozostaje w tyle za konkurencją. Wygląda jednak na to, że producent nie próżnuje...
1
0
Powiązane artykuły