Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Portugalski Vogue skrytykowany za okładkę dotyczącą szaleństwa. Czy to już szaleństwo poprawności?

0

Autor: Maciej Luśtyk

7 Lipiec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Kolejny raz okładka magazynu staje się przedmiotem kontrowersji. Tym razem dotyczą one sposobu przedstawienia choroby psychicznej. Tylko czy wizja artystyczna powinna być rozpatrywana w kategoriach poprawności?

Oto historia jakich wiele. Ktoś nieopatrznie publikuje gorszące niektórych zdjęcie, a internauci rozkręcają wokół niego „społecznościową” burzę. Tym razem dostało się portugalskiemu wydaniu Vogue’a, który do wakacyjnego wydania The Madness Issue przygotował cztery okładki. Pech chciał, że jedna z nich, autorstwa Branislava Simoncika, przedstawia osobę z zakładzie dla psychicznie chorych rodem z minionej epoki.

Samo zdjęcie pewnie nie wywołałoby sensacji gdyby nie niefortunna nazwa tematu przewodniego nowego wydania, która w połączeniu z obrazem może przywoływać na myśl czasy gdy chorych psychicznie nazywano obłąkanymi a lobotomia uważana była za złoty lek na niemożliwe do załagodzenia przypadłości.

Stygmatyzowanie chorych i powielanie stereotypów

Zobacz post w serwisie Instagram

Nie trzeba było długo czekać aż na instagramie pojawią się komentarze wytykające magazynowi brak gustu, stygmatyzowanie osób chorych psychicznie, powielanie stereotypów i twierdzące, że tego typu obrazy nie powinny być używane do ilustracji dyskusji o tak delikatnych kwestiach. Czy zdjęcie mające obrazować „szaleństwo” rzeczywiście jest kontrowersyjne czy może może to my jako społeczeństwo popadamy w szaleństwo poprawności?

W całej sprawie na pewno warto zwrócić uwagę na kontekst. Jak tłumaczą wydawcy, „sesja z okładki eksploruje historyczny kontekst chorób psychicznych i ma za zadanie odzwierciedlać prawdziwe życie i autentyczne historie”, a samo wydanie przytacza wywiady i wypowiedzi ekspertów z dziedzin psychiatrii, socjologii i psychologii.

Samą sesja ma też drugie, głębsze dno i przez biorącą w niej udział modelkę zostałą określona mianem jednej z najważniejszych w karierze. Chodzi mianowicie o fakt, że pielęgniarki opiekujące się kobietą na zdjęciu, to w rzeczywistości jej matka i babcia.

Czy sztuka powinna przejmować się poprawnością?

Biorąc to pod uwagę, łatwo zobaczyć rozdźwięk między wizją fotografa i zamierzeniami wydawnictwa, a reakcją odbiorców i nietrudno zrozumieć postawę tak jednych, jak i drugich. W końcu nikt nie chce, by ważny dla niego temat przedstawiany był zaściankowo. Pozostaje jedynie pytanie czy tego typu wizja artystyczna powinna być w ogóle rozpatrywana w kategoriach poprawności. W końcu nie mamy tu do czynienia z naukowym periodykiem, a magazynem modowym, dla którego oryginalne, artystyczne sesje fotograficzne stanowią sens istnienia.

Trzeba też pamietać, że z punktu widzenia historii często najbardziej wartościowymi okazywały się właśnie te dzieła, które przełamywały barierę, wzbudzały kontrowersje i skłaniały do dyskusji. Czy zresztą właśnie nie to jest jednym z założeń sztuki?

W czasach, w których każde odstępstwo od bezpiecznej normy podnoszone jest do rangi międzynarodowej obyczajowej kontrowersji, twórcy w obawie przed ostracyzmem pewnie coraz rzadziej będą decydować się na eksplorowanie niepoprawnych lub odważnych idei, a wydawnictwa będą coraz mniej chętne, by je publikować. A to samej sztuce na pewno nie wyjdzie na dobre, w końcu jej siłę stanowi właśnie różnorodność.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Dajcie nam znać w komentarzach.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Visual Crafters - LAF AM i Masik Production łączą siły
Visual Crafters - LAF AM i Masik Production łączą siły
Na polskim rynku agencyjno-produkcyjnym dochodzi do ciekawej fuzji. Od teraz LAF AM i Masik Production bedą działać pod wspólnym szyldem Visual Crafters, który ma być...
2
0
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.
33
1
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Powiązane artykuły