180 dziennikarzy bez pracy. Australian Associated Press (AAP) zostanie zamknięte jeszcze w tym roku

1

Autor: Andrzej Wencel

10 Marzec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

"Ta decyzja została podjęta z bardzo ciężkim sercem. Niestety zmusiły nas do tego warunki rynkowe i ekonomicznie” - mówi Bruce Davidson, dyrektor generalny AAP.

APP ogłosiło, że zakończy działalność w czerwcu tego roku. Tym sposobem po ponad 85 latach zostanie zamknięta jedna z największych agencji prasowych, a ogromna rzesza współpracujących z nią fotoreporterów prasowych zostanie na bruku. Najwyraźniej zmiana na rynku mediów i rozrastający się zasięg platform społecznościowych dołożyło ostatni gwóźdź to trumny współczesnych fotoreporterów.

Wina internetu?

„Ta trudna decyzja została wymuszona przez spadek liczby agencji subskrybujących serwisy informacyjne w ostatnich latach”, czytamy w komunikacie prasowym AAP. „Niespotykany wpływ platform cyfrowych, które pobierają treści innych osób i rozpowszechniają je za darmo, doprowadziły do ​​tego, że zbyt wiele firm rezygnuje z profesjonalnej obsługi AAP. Dotarliśmy do punktu, w którym kontynuacja nie jest już możliwa ”.

Ostateczne zamknięcie agencji zostało ogłoszone 3-go marca tego roku. Decyzja została przegłosowana przez akcjonariuszy Nine Entertainment i News Corp Australia, którzy są głównymi inwestorami.

- Zbyt wielu byłych klientów AAP polega na Google i Facebooku - powiedział Bruce Davidson, dyrektor generalny AAP. - AAP jest kluczową częścią dziennikarstwa w Australii od 1935 r. I tragiczne jest, że dobiegnie końca - ubolewa Davidson. Nasi reporterzy, fotografowie, kamerzyści i pracownicy produkcji nie mają sobie równych.

180 dziennikarzy bez pracy

fot. Inside Imagin, The AAP sports photography team. L-R: Dan Peled, Dan Himbrechts, David Mariuz, Michael Dodge, Scott Barbour, Dean Lewins, Lukas Coch, Vince Caligiuri, Dave Hunt.

Ponad 180 dziennikarzy, w tym jedni z najlepszych fotoreporterów w Australii, stracą pracę, gdy AAP oficjalnie zostanie zamknięte 26 czerwca. I chociaż w oświadczeniu wspomniano, że News Corp i Nine Entertainmentt będą rozbudowywać własne zespoły informacyjne, nie jest jasne, czy którekolwiek z tych nowych miejsc pracy będzie zatrudniało fotografów. Jak wskazuje Inside Imaging, zarówno News Corp, jak i Fairfax Media - niedawno połączyły się z Nine Entertainment - są jednymi z głównych klientów serwisu Getty Images. To kolejna historia która stawia pod znakiem zapytania przyszłość fotografii reporterskiej.

Działalność Australian Associated Press (AAP)

Agencję w 1935 roku założył Keith Murdoch ojciec magnata prasowego Ruperta MurdochaAPP specjalizuje się w depeszach, ale rozpowszechnia również dane ekonomiczne, treści life-stylowe, prognozy społeczno-polityczne, opinie, fotografie i materiały wideo. W ciągu osiemdziesięciu pięciu lat działalności współpracowała z korespondentami na całym świecie, między innymi w Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Indonezji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w krajach afrykańskich.

W swoich biurach na terenie Australii zatrudnia ponad 180 dziennikarzy. Treści tworzone przez współpracowników APP są publikowane w ponad 200 mediach na całym świecie i wykorzystywane między innymi przez Associated Press, czy Agence France Press. Redaktorem naczelnym Australian Associated Press jest Tony Gillies.

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Portugalski Vogue skrytykowany za okładkę dotyczącą szaleństwa. Czy to już szaleństwo poprawności?
Portugalski Vogue skrytykowany za okładkę dotyczącą szaleństwa. Czy to już szaleństwo poprawności?
Kolejny raz okładka magazynu staje się przedmiotem kontrowersji. Tym razem dotyczą one sposobu przedstawienia choroby psychicznej. Tylko czy wizja artystyczna powinna...
24
0
VirtuRama - powstała wirtualna galeria fotografii. Inauguracyjnie Tomasz Lazar
VirtuRama - powstała wirtualna galeria fotografii. Inauguracyjnie Tomasz Lazar
Choć większość fizycznych wystaw otwiera się już na odwiedzających, nie znaczy to, że tego formuła nie sprawdzi się w dłuższej perspektywie czasu. VirtuRama to...
34
0
Screenshoty jak fotografie? Getty Images będzie “fotografować” e-sport
Screenshoty jak fotografie? Getty Images będzie “fotografować” e-sport
Fotografowie agencji Getty Images będą obsługiwać zawody w grę Gran Turismo, czyli wykonywać “screeny” podczas pojedynków. Czy to jednak nadal fotografia?
17
0