180 dziennikarzy bez pracy. Australian Associated Press (AAP) zostanie zamknięte jeszcze w tym roku

1

Autor: Andrzej Wencel

10 Marzec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

"Ta decyzja została podjęta z bardzo ciężkim sercem. Niestety zmusiły nas do tego warunki rynkowe i ekonomicznie” - mówi Bruce Davidson, dyrektor generalny AAP.

APP ogłosiło, że zakończy działalność w czerwcu tego roku. Tym sposobem po ponad 85 latach zostanie zamknięta jedna z największych agencji prasowych, a ogromna rzesza współpracujących z nią fotoreporterów prasowych zostanie na bruku. Najwyraźniej zmiana na rynku mediów i rozrastający się zasięg platform społecznościowych dołożyło ostatni gwóźdź to trumny współczesnych fotoreporterów.

Wina internetu?

„Ta trudna decyzja została wymuszona przez spadek liczby agencji subskrybujących serwisy informacyjne w ostatnich latach”, czytamy w komunikacie prasowym AAP. „Niespotykany wpływ platform cyfrowych, które pobierają treści innych osób i rozpowszechniają je za darmo, doprowadziły do ​​tego, że zbyt wiele firm rezygnuje z profesjonalnej obsługi AAP. Dotarliśmy do punktu, w którym kontynuacja nie jest już możliwa ”.

Ostateczne zamknięcie agencji zostało ogłoszone 3-go marca tego roku. Decyzja została przegłosowana przez akcjonariuszy Nine Entertainment i News Corp Australia, którzy są głównymi inwestorami.

- Zbyt wielu byłych klientów AAP polega na Google i Facebooku - powiedział Bruce Davidson, dyrektor generalny AAP. - AAP jest kluczową częścią dziennikarstwa w Australii od 1935 r. I tragiczne jest, że dobiegnie końca - ubolewa Davidson. Nasi reporterzy, fotografowie, kamerzyści i pracownicy produkcji nie mają sobie równych.

180 dziennikarzy bez pracy

fot. Inside Imagin, The AAP sports photography team. L-R: Dan Peled, Dan Himbrechts, David Mariuz, Michael Dodge, Scott Barbour, Dean Lewins, Lukas Coch, Vince Caligiuri, Dave Hunt.

Ponad 180 dziennikarzy, w tym jedni z najlepszych fotoreporterów w Australii, stracą pracę, gdy AAP oficjalnie zostanie zamknięte 26 czerwca. I chociaż w oświadczeniu wspomniano, że News Corp i Nine Entertainmentt będą rozbudowywać własne zespoły informacyjne, nie jest jasne, czy którekolwiek z tych nowych miejsc pracy będzie zatrudniało fotografów. Jak wskazuje Inside Imaging, zarówno News Corp, jak i Fairfax Media - niedawno połączyły się z Nine Entertainment - są jednymi z głównych klientów serwisu Getty Images. To kolejna historia która stawia pod znakiem zapytania przyszłość fotografii reporterskiej.

Działalność Australian Associated Press (AAP)

Agencję w 1935 roku założył Keith Murdoch ojciec magnata prasowego Ruperta MurdochaAPP specjalizuje się w depeszach, ale rozpowszechnia również dane ekonomiczne, treści life-stylowe, prognozy społeczno-polityczne, opinie, fotografie i materiały wideo. W ciągu osiemdziesięciu pięciu lat działalności współpracowała z korespondentami na całym świecie, między innymi w Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Indonezji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w krajach afrykańskich.

W swoich biurach na terenie Australii zatrudnia ponad 180 dziennikarzy. Treści tworzone przez współpracowników APP są publikowane w ponad 200 mediach na całym świecie i wykorzystywane między innymi przez Associated Press, czy Agence France Press. Redaktorem naczelnym Australian Associated Press jest Tony Gillies.

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Adobe Content Authenticity to inicjatywa, która uzdrowić ma obieg fotografii w internecie
Idea Content Authenticity Initiative jest prosta, jej wdrożenie może okazać się jednak dużo trudniejsze niż chciałoby Adobe.
1
0
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
  Od ponad pół roku branża ślubna przeżywa kryzys, z którego będzie dźwigać się jeszcze długo po opanowaniu sytuacji epidemiologicznej....
13
3
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
Ostatnia aukcja w Desa Unicum przyniosła nowy rekord na polskim rynku fotografii kolekcjonerskiej. Zdjęcie „Afghan Girl” zlicytowane zostało za rekordową sumę niemal...
22
1