Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego dostępne do darmowego pobrania

0

Autor: Michał Chrzanowski

15 Marzec 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Narodowe Archiwum Cyfrowe podjęło współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska w ramach prestiżowego projektu GLAM. Umożliwia on instytucjom kultury bezpłatne udostępnianie swoich zasobów szerokiemu gronu odbiorców na całym świecie.

Zaledwie wczoraj pisaliśmy o tym, że nowojorskie Metropolitan Museum of Art udostępniło do darmowego pobrania ponad 400 tys. obrazów w wysokiej rozdzielczości. Dziś śladami tej instytucji podążyło Narodowe Archiwum Cyfrowe, które w ramach projektu GLAM (tłum. z ang. Galerie Biblioteki Archiwa Muzea) podzieliło się swoimi bogatymi zasobami. W tego typu inicjatywach biorą udział największe światowe instytucje związane z kulturą i dziedzictwem narodowym m.in. wspomniane Metropolitan Museum of Art, Muzeum Pałacu w Wersalu czy British Museum.

fot. Witczak-Witaczyński Narcyz, udział 1 Pułku Szwoleżerów w obchodach święta 3 maja. Fragment defilady na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Na trybunie prezydent Ignacy Mościcki i gen. Daniel Konarzewski. W oddali z lewej orkiestra 1 Pułku Szwoleżerów - na czele rtm. Franciszek Flatau. Widoczni także m.in. fotoreporterzy (3.5.1930, Warszawa).

Moc historycznych ujęć

Posiadające prawie 16 milionów zdjęć Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępnia kilka tysięcy fotografii w bibliotece mediów Wikimedia Commons i zaprasza do wspólnego tworzenia haseł Wikipedii związanych ze zdjęciami lub wykorzystania ich do zilustrowania już istniejących. Wszystkie zdjęcia z zasobu NAC udostępnione są w wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu można je wykorzystać do ilustrowania Wikipedii, ale też pobierać i ponownie wykorzystywać – na przykład w broszurach, skryptach i publikacjach akademickich, w prasie, w Internecie, pracach plastycznych. Celem projektu jest także wzbogacenie Wikipedii o rzeczowe artykuły na temat wybranych postaci, wydarzeń i zagadnień.

fot. Witczak-Witaczyński Narcyz, Chłopcy podczas zabawy w kawalerzystów (1930, Warszawa).

Pierwszym zbiorem, jaki udostępniony został przez NAC w Wikimedia Commons, jest obszerna kolekcja fotografii, których autorem jest Narcyz Witczak-Witaczyński. Ułani na koniach, galopująca artyleria konna, szwadrony oficerów, a także najważniejsze osobistości II RP – to główne tematy zdjęć chorążego kawalerii Wojska Polskiego, Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego, wojskowego dokumentalisty i fotografa m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego. Prezentowane w bibliotece mediów Wikimedia Commons jego zdjęcia pochodzą z lat 1919-1939.

fot. Witczak-Witaczyński Narcyz, Święto 1 Dywizjonu Artylerii Konnej – humorystycznie. / Opis obrazu: Czyszczenie butów "Elektroluxem" (20.3.1931, Warszawa, ul. Huzarska).

- Misją Narodowego Archiwum Cyfrowego jest budowanie nowoczesnego społeczeństwa świadomego swojej przeszłości. Fotografia stała się w XX wieku głównym medium przekazu informacji i wspomnień, a z uwagi na ogrom zniszczeń, jakich dokonała II wojna światowa rola tego typu przekazu jest dziś nie do przecenienia - mówi Marianna Otmianowska Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego - Jesteśmy dumni ze współpracy z Wikimedia Commons w roku obchodów 100-lecia Niepodległości. W ramach tego projektu planujemy udostępniać Państwu kolejne fotografie np. autorstwa Henryka Poddębskiego, Zbyszka Siemaszki, czy autorów z Ilustrowanego Kuriera Codziennego – podkreślają przedstawiciele Narodowego Archiwum Cyfrowego.

fot. Witczak-Witaczyński Narcyz, Oddział Przyboczny na placu Zamkowym. / Opis obrazu: Szwadron Przyboczny na ulicy Podwale z widokiem na plac Zamkowy (1926-1929, Warszawa).

Wszystkie zdjęcia udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe w Wikimedia Commons możecie zobaczyć na stronie commons.wikimedia.org. Fotografie prawnie podlegają licencji public domain, co  oznacza, że można je dowolnie wykorzystywać i nikt nie rości sobie do nich praw majątkowych.

Narodowe Archiwum Cyfrowe to jedno z trzech centralnych archiwów państwowych. NAC inspiruje do odkrywania i ożywiania dziedzictwa, ucząc, jak korzystać z bogactwa historii. Pełni również funkcję Centrum Kompetencji w zakresie digitalizacji materiałów archiwalnych oraz zapewnia efektywne systemy zarządzania, udostępniania i długoterminowego przechowywania zasobów cyfrowych m.in. Zintegrowany System Informacji Archiwalnej ZoSIA oraz serwis szukajwarchiwach.pl, w którym można znaleźć ponad 28 mln skanów materiałów archiwalnych. W samych tylko zasobach NAC znajduje się prawie 16 mln zdjęć, 40 tys. nagrań dźwiękowych oraz około 2,4 tys. filmów. Zbiory dostępne online można przeglądać na nac.gov.pl.

zdjęcie główne: fot. Witczak-Witaczyński Narcyz, uroczystość jubileuszu 15-lecia wyruszenia ułańskiej siódemki Beliny-Prażmowskiego na placu marsz. J. Piłsudskiego w Warszawie / Opis obrazu: Marszałek Józef Piłsudski w marszu z gen. Danielem Konarzewskim (1. z prawej) i gen. Janem Karolem Wróblewskim. W tle widoczny poczet sztandarowy (2.8.1929, Warszawa).

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rok 2020 na półmetku - rynek aparatów wrócił do poziomu sprzed ery cyfrowej i nie zanosi się na poprawę
Rok 2020 na półmetku - rynek aparatów wrócił do poziomu sprzed ery cyfrowej i nie zanosi się na...
Rynek fotograficzny znajduje się w recesji od przeszło dekady. Teraz jednak kryzys przekracza kolejną barierę. Czy producenci będą w stanie poradzić sobie w nowych...
4
0
Fujifilm partnerem fotograficznym Orlen Super Race
Fujifilm partnerem fotograficznym Orlen Super Race
Wyścigi samochodowe to moc emocji i adrenaliny, brawurowe przejazdy, to także doskonałe warunki na uchwycenie wyjątkowych kadrów. Właśnie dlatego sprzęt Fujifilm...
0
1
Kodak przerzuca się na produkcję leków. 3-krotny wzrost wartości firmy w ciągu jednego dnia
Kodak przerzuca się na produkcję leków. 3-krotny wzrost wartości firmy w ciągu jednego dnia
Niegdysiejszy gigant fotograficzny otrzymał rządowe wsparcie w wysokości 765 mln dolarów, które pomoże firmie dokonać strategicznego przebranżowienia.
29
2
Powiązane artykuły