Narodowego Archiwum Cyfrowego udostępnia swoje zbiory za darmo

Autor: Michał Chrzanowski

15 Marzec 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Ułani na koniach, galopująca artyleria konna, szwadrony oficerów, a także najważniejsze osobistości II RP. Narodowe Archiwum Cyfrowe podjęło współpracę ze stowarzyszeniem Wikimedia Polska, udostępniając historyczne zdjęcia do pobrania za darmo.

Zaledwie wczoraj pisaliśmy o tym, że nowojorskie Metropolitan Museum of Art udostępniło do darmowego pobrania ponad 400 tys. obrazów w wysokiej rozdzielczości. Dziś śladami tej instytucji, w ramach projektu GLAM (tłum. z ang. Galerie Biblioteki Archiwa Muzea), Narodowe Archiwum Cyfrowe podzieliło się swoimi bogatymi zasobami zdjęć. W tego typu inicjatywach biorą udział największe światowe instytucje związane z kulturą i dziedzictwem narodowym m.in. wspomniane Metropolitan Museum of Art, Muzeum Pałacu w Wersalu czy British Museum.

Zdjęcia Narodowego Archwium Cyfrowego udostępnione dla wszystkich

fot. Witczak-Witaczyński Narcyz, udział 1 Pułku Szwoleżerów w obchodach święta 3 maja. Fragment defilady na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Na trybunie prezydent Ignacy Mościcki i gen. Daniel Konarzewski. W oddali z lewej orkiestra 1 Pułku Szwoleżerów - na czele rtm. Franciszek Flatau. Widoczni także m.in. fotoreporterzy (3.5.1930, Warszawa).

Narodowe Archiwum Cyfrowe - tysiące starych, historycznych zdjęć do pobrania za darmo

Posiadające prawie 16 milionów zdjęć Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępnia kilka tysięcy fotografii w bibliotece mediów Wikimedia Commons i zaprasza do wspólnego tworzenia haseł Wikipedii związanych ze zdjęciami lub wykorzystania ich do zilustrowania już istniejących. Wszystkie zdjęcia z zasobu NAC udostępnione są w wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu można je wykorzystać do ilustrowania Wikipedii, ale też pobierać i wykorzystywać za darmo – na przykład w broszurach, skryptach i publikacjach akademickich, w prasie, w Internecie, pracach plastycznych. Celem projektu jest także wzbogacenie Wikipedii o rzeczowe artykuły na temat wybranych postaci, wydarzeń i zagadnień.

Mali ułani na zdjęciach - zdjęcia archiwalne za darmo

fot. Witczak-Witaczyński Narcyz, Chłopcy podczas zabawy w kawalerzystów (1930, Warszawa).

Pierwszym zbiorem, jaki udostępniony został przez NAC w Wikimedia Commons, jest obszerna kolekcja fotografii, których autorem jest Narcyz Witczak-Witaczyński. Ułani na koniach, galopująca artyleria konna, szwadrony oficerów, a także najważniejsze osobistości II RP - to główne tematy zdjęć chorążego kawalerii Wojska Polskiego, Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego, wojskowego dokumentalisty i fotografa m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego. Prezentowane w bibliotece mediów Wikimedia Commons jego zdjęcia pochodzą z lat 1919-1939.

Narodowe Archwium Cyfrowe- historyczne zdjęcia ułanów do pobrania za darmo

fot. Witczak-Witaczyński Narcyz, Święto 1 Dywizjonu Artylerii Konnej – humorystycznie. / Opis obrazu: Czyszczenie butów "Elektroluxem" (20.3.1931, Warszawa, ul. Huzarska).

- Misją Narodowego Archiwum Cyfrowego jest budowanie nowoczesnego społeczeństwa świadomego swojej przeszłości. Fotografia stała się w XX wieku głównym medium przekazu informacji i wspomnień, a z uwagi na ogrom zniszczeń, jakich dokonała II wojna światowa rola tego typu przekazu jest dziś nie do przecenienia - mówi Marianna Otmianowska Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego - Jesteśmy dumni ze współpracy z Wikimedia Commons w roku obchodów 100-lecia Niepodległości. W ramach tego projektu planujemy udostępniać Państwu kolejne fotografie np. autorstwa Henryka Poddębskiego, Zbyszka Siemaszki, czy autorów z Ilustrowanego Kuriera Codziennego – podkreślają przedstawiciele Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Polska międzywojenna na zdjęciach Narodowego Archiwum Cyfrowego

fot. Witczak-Witaczyński Narcyz, Oddział Przyboczny na placu Zamkowym. / Opis obrazu: Szwadron Przyboczny na ulicy Podwale z widokiem na plac Zamkowy (1926-1929, Warszawa).

Skąd pobrać darmowe zdjęcia Narodowego Archiwum Cyfrowego?

Wszystkie zdjęcia udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe w Wikimedia Commons możecie zobaczyć na stronie commons.wikimedia.org. Fotografie prawnie podlegają licencji public domain, co oznacza, że można je dowolnie wykorzystywać i nikt nie rości sobie do nich praw majątkowych.

Narodowe Archiwum Cyfrowe to jedno z trzech centralnych archiwów państwowych. NAC inspiruje do odkrywania i ożywiania dziedzictwa, ucząc, jak korzystać z bogactwa historii. Pełni również funkcję Centrum Kompetencji w zakresie digitalizacji materiałów archiwalnych oraz zapewnia efektywne systemy zarządzania, udostępniania i długoterminowego przechowywania zasobów cyfrowych m.in. Zintegrowany System Informacji Archiwalnej ZoSIA oraz serwis szukajwarchiwach.pl, w którym można znaleźć ponad 28 mln skanów materiałów archiwalnych. W samych tylko zasobach NAC znajduje się prawie 16 mln zdjęć, 40 tys. nagrań dźwiękowych oraz około 2,4 tys. filmów. Zbiory dostępne online można przeglądać na nac.gov.pl.

Zdjęcie główne: fot. Witczak-Witaczyński Narcyz, uroczystość jubileuszu 15-lecia wyruszenia ułańskiej siódemki Beliny-Prażmowskiego na placu marsz. J. Piłsudskiego w Warszawie / Opis obrazu: Marszałek Józef Piłsudski w marszu z gen. Danielem Konarzewskim (1. z prawej) i gen. Janem Karolem Wróblewskim. W tle widoczny poczet sztandarowy (2.8.1929, Warszawa).

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Rusza głosowanie na zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo
Trwa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Z okazji jubileuszu internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja br.
6
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Materiały światłoczułe kultowej marki Ilford mają nowego dystrybutora. Od teraz wyłącznym przedstawicielem firmy na polskim rynku zostaje Focus Nordic.
6
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Powiązane artykuły