Metropolitan Museum of Art udostępniło do darmowego pobrania ponad 400 tys. obrazów w wysokiej rozdzielczości

Metropolitan Museum of Art udostępniło do darmowego pobrania ponad 400 tys. obrazów w wysokiej rozdzielczości

„Met-ify the Wiki” to najnowszy projekt nowojorskiego Metropolitan Museum of Art, który powstał przy współpracy z Wikipedią. Muzeum udostępniło swoje zbiory przeszło 400 tys. dzieł, w tym ikonicznych już zdjęć legend i klasyków fotografii. Wszystkie pobrane obrazy można dowolnie wykorzystywać na zasadach Creative Commons.

To nie pierwsza taka inicjatywa Metropolitan Museum of Art. Już na początku ubiegłego roku mogliśmy zobaczyć internetową galerię zasobów muzeum, których cyfrowe kopie były możliwe do bezpłatnego pobrania. Wtedy muzeum MET działało wspólnie z serwisem Pinterest i organizacją Creative Commons, mającej na celu ułatwienie dostępu do prac, które prawnie podlegają licencji public domain. Oznacza to , że można je dowolnie wykorzystywać i nikt nie rości sobie do nich praw majątkowych.

fot. Lewis Hine, gazeciarz śpiący na schodach (Jersey City, New Jersey, 1912 rok)

Rok temu także nowojorskie Metropolitan Museum of Art poinformowało o nawiązaniu szczególnej współpracy z Wikimedia Community i Wikipedią, a owoce tej współpracy możemy właśnie podziwiać. „Met-ify the Wiki” to projekt, który ma na celu możliwość obcowania ze sztuką na różne sposoby.

– Nie możemy trzymać sztuki tak jak przetworów w marynacie, w szczelnym słoju. To się nigdy nie uda – zaznaczył Loic Tallon, główny szef zasobów cyfrowych w Metropolitan Museum of Art – Wierzę w to, że muzeum musi być dla ludzi przydatne, musi brać udział w dyskusji także w Internecie, musi nieść informacje.

fot. Felix Thiollier, grupa dorosłych i dzieci na Village Street w Auvergne (1910 rok)

„Met-ify the Wiki” to jak na razie największa i najbardziej zaawansowana na świecie inicjatywa, w której muzeum udostępnia tak ogromną liczbę cyfrowych kopii dzieł sztuki w najwyższej rozdzielczości. Do reprodukcji wykorzystywane są średnioformatowe aparaty, zaś niektóre eksponaty uwieczniane są za pomocą laserowych skanerów jako trójwymiarowe obrazy.

– Użytkownicy nie muszą nawet pytać o pozwolenie, ani nie są zobowiązani do podania źródła. Każdy obraz na stronie muzeum oznaczony "Public Domain 0" jest darmowy – dodaje Tallon.

autor nieznany, zdjęcie wykonane w latach 60-70.

Internetowe zbiory Metropolitan Museum of Art możecie przejrzeć na stronie www.metmuseum.org. Dozwolone jest ich pobieranie, kopiowanie, a nawet modyfikowanie do swoich własnych projektów bez żadnych konsekwencji prawnych.

zdjęcie główne: Lewis Hine, „Mill Children #440” (1908 rok)

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Loupedeck+ – pierwsze wrażenia
20 Cze 2018
Druga generacja konsoli Loupedeck to między innymi kompatybilność z większą liczbą programów, poprawiona budowa i wykonanie, a także bardziej rozbudowane możliwości personalizacji i konfiguracji. Jednak czy producent wyciągnął wnioski po pierwszej odsłonie kontrolera?
0
Sony FE 100-400 mm f/4.5-5.6 GM OSS - test obiektywu
15 Cze 2018
Dziś sprawdzamy czy Sony FE 100-400 mm f/4.5–5.6 GM OSS to konstrukcja, która faktycznie może przekonać do siebie zawodowych fotografów sportu i dzikiej przyrody.
2
Huawei P20 Pro - test
15 Cze 2018
Huawei P20 Pro, który jako pierwszy na rynku wyposażony został w 3 moduły aparatów i “sztuczną inteligencję”, na nowo definiować ma pojęcie fotograficznego smartfona. Sprawdzamy czy nareszcie doczekaliśmy się pełnoprawnego zastępstwa dla zwykłych aparatów.
1
Fujifilm Instax SQ6 - szybki test
12 Cze 2018
Najnowsze dziecko w rodzinie Instax ma łączyć analogową magię tradycyjnego filmu z kwadratowym formatem materiałów natychmiastowych. Sprawdziliśmy, jak Instax Square SQ6 spisuje się w praktyce!
0