Metropolitan Museum of Art udostępniło do darmowego pobrania ponad 400 tys. obrazów w wysokiej rozdzielczości

Metropolitan Museum of Art udostępniło do darmowego pobrania ponad 400 tys. obrazów w wysokiej rozdzielczości

„Met-ify the Wiki” to najnowszy projekt nowojorskiego Metropolitan Museum of Art, który powstał przy współpracy z Wikipedią. Muzeum udostępniło swoje zbiory przeszło 400 tys. dzieł, w tym ikonicznych już zdjęć legend i klasyków fotografii. Wszystkie pobrane obrazy można dowolnie wykorzystywać na zasadach Creative Commons.

To nie pierwsza taka inicjatywa Metropolitan Museum of Art. Już na początku ubiegłego roku mogliśmy zobaczyć internetową galerię zasobów muzeum, których cyfrowe kopie były możliwe do bezpłatnego pobrania. Wtedy muzeum MET działało wspólnie z serwisem Pinterest i organizacją Creative Commons, mającej na celu ułatwienie dostępu do prac, które prawnie podlegają licencji public domain. Oznacza to , że można je dowolnie wykorzystywać i nikt nie rości sobie do nich praw majątkowych.

fot. Lewis Hine, gazeciarz śpiący na schodach (Jersey City, New Jersey, 1912 rok)

Rok temu także nowojorskie Metropolitan Museum of Art poinformowało o nawiązaniu szczególnej współpracy z Wikimedia Community i Wikipedią, a owoce tej współpracy możemy właśnie podziwiać. „Met-ify the Wiki” to projekt, który ma na celu możliwość obcowania ze sztuką na różne sposoby.

– Nie możemy trzymać sztuki tak jak przetworów w marynacie, w szczelnym słoju. To się nigdy nie uda – zaznaczył Loic Tallon, główny szef zasobów cyfrowych w Metropolitan Museum of Art – Wierzę w to, że muzeum musi być dla ludzi przydatne, musi brać udział w dyskusji także w Internecie, musi nieść informacje.

fot. Felix Thiollier, grupa dorosłych i dzieci na Village Street w Auvergne (1910 rok)

„Met-ify the Wiki” to jak na razie największa i najbardziej zaawansowana na świecie inicjatywa, w której muzeum udostępnia tak ogromną liczbę cyfrowych kopii dzieł sztuki w najwyższej rozdzielczości. Do reprodukcji wykorzystywane są średnioformatowe aparaty, zaś niektóre eksponaty uwieczniane są za pomocą laserowych skanerów jako trójwymiarowe obrazy.

– Użytkownicy nie muszą nawet pytać o pozwolenie, ani nie są zobowiązani do podania źródła. Każdy obraz na stronie muzeum oznaczony "Public Domain 0" jest darmowy – dodaje Tallon.

autor nieznany, zdjęcie wykonane w latach 60-70.

Internetowe zbiory Metropolitan Museum of Art możecie przejrzeć na stronie www.metmuseum.org. Dozwolone jest ich pobieranie, kopiowanie, a nawet modyfikowanie do swoich własnych projektów bez żadnych konsekwencji prawnych.

zdjęcie główne: Lewis Hine, „Mill Children #440” (1908 rok)

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Loupedeck - test konsoli do Lightrooma
16 Mar 2018
Loupedeck to zaawansowany kontroler, który od podstaw został zaprojektowany z myślą o programie Lightroom. Producent mówi jasno: przy jego użyciu postprodukcja będzie szybka i intuicyjna, jak nigdy wcześniej. Dziś sprawdzamy, czy te słowa znajdą potwierdzenie w praktyce.
2
Sony A7R III - test aparatu
14 Mar 2018
Stabilizowana, 42-milionowa matryca, tryb seryjny 10 kl./s, filmy 4K i tryb Pixel Shift, a wszystko zamknięte w solidnym kompaktowym body. Sony A7R III to jeden głównych pretendentów do miana najbardziej uniwersalnego aparatu na rynku. Sprawdzamy czy zasługuje na ten tytuł.
3
Tenba Messenger DNA 15 Backpack - test plecaka
9 Mar 2018
Dziś sprawdzamy czy plecak Tenba Messenger DNA 15 Backpack to praktyczne połączenie uniwersalności i funkcjonalności.
0
Tamron 100-400 mm f/4.5-6.3 Di VC USD - test obiektywu
3 Mar 2018
Stabilizowany układ optyczny, precyzyjny autofokus, podwójny moduł mikroprocesorów zwiększających wydajność i szybkość pracy, a także uszczelniony tubus - oto najważniejsze cechy  testowanego Tamrona 100-400 mm f/4.5-6.3 Di VC USD.
3