Metropolitan Museum of Art udostępniło do darmowego pobrania ponad 400 tys. obrazów w wysokiej rozdzielczości

Metropolitan Museum of Art udostępniło do darmowego pobrania ponad 400 tys. obrazów w wysokiej rozdzielczości

„Met-ify the Wiki” to najnowszy projekt nowojorskiego Metropolitan Museum of Art, który powstał przy współpracy z Wikipedią. Muzeum udostępniło swoje zbiory przeszło 400 tys. dzieł, w tym ikonicznych już zdjęć legend i klasyków fotografii. Wszystkie pobrane obrazy można dowolnie wykorzystywać na zasadach Creative Commons.

To nie pierwsza taka inicjatywa Metropolitan Museum of Art. Już na początku ubiegłego roku mogliśmy zobaczyć internetową galerię zasobów muzeum, których cyfrowe kopie były możliwe do bezpłatnego pobrania. Wtedy muzeum MET działało wspólnie z serwisem Pinterest i organizacją Creative Commons, mającej na celu ułatwienie dostępu do prac, które prawnie podlegają licencji public domain. Oznacza to , że można je dowolnie wykorzystywać i nikt nie rości sobie do nich praw majątkowych.

fot. Lewis Hine, gazeciarz śpiący na schodach (Jersey City, New Jersey, 1912 rok)

Rok temu także nowojorskie Metropolitan Museum of Art poinformowało o nawiązaniu szczególnej współpracy z Wikimedia Community i Wikipedią, a owoce tej współpracy możemy właśnie podziwiać. „Met-ify the Wiki” to projekt, który ma na celu możliwość obcowania ze sztuką na różne sposoby.

– Nie możemy trzymać sztuki tak jak przetworów w marynacie, w szczelnym słoju. To się nigdy nie uda – zaznaczył Loic Tallon, główny szef zasobów cyfrowych w Metropolitan Museum of Art – Wierzę w to, że muzeum musi być dla ludzi przydatne, musi brać udział w dyskusji także w Internecie, musi nieść informacje.

fot. Felix Thiollier, grupa dorosłych i dzieci na Village Street w Auvergne (1910 rok)

„Met-ify the Wiki” to jak na razie największa i najbardziej zaawansowana na świecie inicjatywa, w której muzeum udostępnia tak ogromną liczbę cyfrowych kopii dzieł sztuki w najwyższej rozdzielczości. Do reprodukcji wykorzystywane są średnioformatowe aparaty, zaś niektóre eksponaty uwieczniane są za pomocą laserowych skanerów jako trójwymiarowe obrazy.

– Użytkownicy nie muszą nawet pytać o pozwolenie, ani nie są zobowiązani do podania źródła. Każdy obraz na stronie muzeum oznaczony "Public Domain 0" jest darmowy – dodaje Tallon.

autor nieznany, zdjęcie wykonane w latach 60-70.

Internetowe zbiory Metropolitan Museum of Art możecie przejrzeć na stronie www.metmuseum.org. Dozwolone jest ich pobieranie, kopiowanie, a nawet modyfikowanie do swoich własnych projektów bez żadnych konsekwencji prawnych.

zdjęcie główne: Lewis Hine, „Mill Children #440” (1908 rok)

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13